vm 04 e- mersussani on vielä kasettisoitin,eikä minkäänlaista cd soitinta..Mikä olisi viisain ja ennenkaikkea helpoin tapa päivittää tätä laitetta? usb- tikulta soittava olisi tätäpäivää...Olisi kiva saada tietoa..ja vaikka se cd boksikin..Onko sille johdot valmiina ja minne se tulee jne..
w211 kasettisoitin
mersumasa
201903
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Mulla on 99 mersu ja cd-soitin löytyy!!
Uskomatonta että 2004 ei vielä ole vakiona,varmasti lisävarusteena on saanut muttA ajat varmasti ns.neekerimallilla : )
Ei voi olla alkuperäinen. Joku on sen siihen vaihtanut tai sitten kyseessä on taas provo, joita täällä alvariinsa viljellään.
kyllä vaan on..miltei kaikki herkut muuten autosta löytyy,silti konsolissa nököttää kasetinreikä.. :( eli ei ole provoa.. konsolin nappuloissa lukee cd,mutta boxia ei ole missään..konsolissakin olevan luukun takana on vain jokin säilytyslokero..
Soittimesi on silloin aika erikoinen tapaus. On varmaan pitänyt tilata erikseen kun auto on ostettu!
Mutta haeskele esim. ebaysta. Sieltä löytyy monenlaisia vaihtoehtoja orkkissoittimista kiinalaisiin navigaattoriversioihin.
Asentaminen lienee jonkinmoinen homma johtomäärästä päätellen. Vanhan soittimen irrottaminen tietääkseni vaatii kojelaudan osittaisen purkamisen.
CD boksin voi myös työntää hanuriiin museo kamaa liikaa liikkuvia osia, viet krammari museoon. Dataa saadaan tikkuihin ja kortteihin riittävästi, et kerkee kuuntelee elämäsi aikana kaikkee.
No niinhän ne on.... Olisi vain kiva tietää onko joku laittanut vanhan tilalle nykyaikaisen usb,ilta soittavan version..Tarviiko tehdä jotain muutoksia vai meneekö heittämällä ja olemassa olevilla johdoilla..
http://fi.wikipedia.org/wiki/ISO_10487
Mesessä on ISO-standardin mukainen liitin, jos soittimessa on jonkun automerkin merkkikohtainen liitin, niin muunnossarjoja saa esim biltemasta tai clas ohlssonilta, sekä motonetista
W211 on most väylä mistä seuraa soitinta vaihtaessa ongelmia radion antennin kanssa, rattinamiskuukkelit eivät toimi vieraiden soittimien kanssa. Päivitys Audio20 cd, APS 50 tai comandiin ei ole sitä että siellä on iso-liitäntäinen lokero johon se työnnetään. Kuitenkin halvin ja ehkä järkevin jos rattinäppäimistä tinkii niin jokin nykyaikainen 2 din soitin mutta asentamisesta voi tulla harmaita hiuksia ja tukka voi harventua jakauksen molemmin puolin. Mersuforumilla on aiheesta oma keskusteluosio jossa asiasta on infoa.
Tukka jo kyllä harva ja harmaakin..Onpas tehty vaikeeksi...ei ne ratti namiskat niin tärkeitä ole minun tapauksessani..helppo kytkentä olisi se tärkein,ettei pilaa mitään kun kytkeskelee..
No niistä kiinan ihmeistä kaiketi kannattaa pitää näpit kaukana, käyttölämpötilan valmistajan mukaan alaraja O C. Jos nopeusmittarin näyttö ja ratin nappulat eivät ole tärkeitä ja mahdollisesti on valmis vähän takkuilemaan radion herkkyyden kanssa niin on noita vaihtoehtoja 2 DIN koossa joko mediasoitin tai androidi (mistä minulla ei ole mitään kokemusta). Todennäköisesti se teettää vähän töitä ja lopputulos on myöskin kiinni paljonko on valmis budjetoimaan projektiin.
http://www.motonet.fi/fi/tuote/478820/Kasettiadapteri
Osta tuommonen ni pääset helpommalla
http://www.aliexpress.com/wholesale?SearchText=mercedes benz w211 radio&catId=&initiative_id=SB_20140823082456
tuolta tilaamalla saa suoraan sopivan laitteen.
Tuo ja esim. Dynavin ovat juuri niitä kiinan tekeleitä joiden alin käyttölämpötila on noin 0 C ja jos katsoo kotimaista foorumia tai englantilaisia sekä saksalaisia niin tuskin kukaan on niitä saanut toimimaan luvatulla tavalla. Tuohon hintaan saa ihan laadukkaan tunnettujen valmistajien humppapelejä 2 din mitoituksella usb ja aux sekä bluetooth yhteyksillä. Ainoa mistä joutuu tinkimään niin rattinappulat ja mittarinäyttö.
Kuinkas se kytketään..esim jokin motonet laite..joutuuko peräkontista vetämään piuhoja jos se vahvistin on siellä tässä mallissa?
Mutta mites se can väylä tukitaan joka on orginaali mankas? Muuten hyva!
Tuolla juttua kasettisoittimesta. Ei ole ihan helppo case sitä kasettisoitinta päivittää...
http://www.mersuforum.net/forum/viewtopic.php?f=23&t=102572
Tuntuu tuo alkuperäinen soitin olevan mersuissa istutettu niin lujaan, ettei siitä pääse kuin ampumalla eroon. Itsellä on Beckerin BE7077 mankka Mersun logolla hyllyssä. Yritin istuttaa sitä Wiskarssin kajuuttaan, mutta eihän se suostu järvellä toimimaan. Aina kun kytket virran niin minuutin kuluttua näytölle tulee teksti: PROD. Ja siinä se. Laulu ei soi ennenkuin sammutat vehkeen ja kytket virran uudelleen.
Tietääkö kukaan miten sen Mersun ison töpselin saa kytkettyä irti tai ohitettua.
Terv. Jarmokalervo
Öö jopa mun cliossani 04, ja oli AIVAN mokkemalli, oli cd-soitin alkuperäisenä.. Mitä priimiumia tollanen mese on?!
On se kyllä todella vanhanaikainen jos ei cd soitinta ole integroituna vakiona autossa.
Volvossa on 2006 ja 2007 mallisissa 70 sarjoissa integroituna kasetti ja cd soittimet vakiona.
Mitähän tämä mersu varustelu oikein sisältää?eihän tuota alkeellisuutta voi kukaan hankkia.
Kun auto tilataan tehtaalta asiakas valitsee haluamansa humppasoittimen siinä ei ole semmoista pirkka tai rainbow soitinta valmiina niin kuin näissä bulkkimallin autoissa. Valitettavasti esim. maassamme sattuu olemaan autovero joka vielä käytännössä nostaa valitun soittimen osalta auton hintaa kiitettävästi niin suomiautoista aika harvasta löytyy alkuperäisasennuksena Harman-Kardon paketti.