Sylvester Stallonen tähdittämän toimintaelokuvasarjan 3.osa on hauskin ja viihdyttävin jakso.Elokuva on tämän vuoden kohokohta toimintaelokuvien suurkuluttajille.
Barney Ross(Stallone) on kerännyt entistä tukevamman taustajoukon iskuryhmälleen,tosin porukassa on mukana myös mielestäni osuvia koomisia aineksia Antonio Banderasin ja Kelsey Grammerin tähdittämänä.
Patrick Hughesin ohjaama Expendables elokuva on laijissaan huipputyötä,jos lasketaan elokuva B-luokan konseptilla tehdyksi.Toimintaelokuva nykypäivänä ole mikään helppo tuotanto tehdä viihdyttäväksi.
Ohjaaja Hughes käyttää kiitettävästi kaikkia aineksia sekoittaen elokuvastaan turbobuustilla kulkevaksi ja nopeilla leikkauksilla tiivistetyn adrenaliinikatsomiskokemuksen.
Loppuakohden elokuva yltää akropaattisiin toimintakohtauksiin,tosin ennalta jo nähtyihin juttuihin.Mutta se toimii tässä kieliposkessa tehdyssä jaksossa.
Mel Gibson nähdään ensimmäistä kertaa urallaan rikollisena osapuolena,ja Gibson tekee sen tyylikkäästi.Hyviä näyttelijöitä piisaa sivuosissa,tosin Arska on vähän pökkelömpi ilmestys muttei sinänsä haittaa kokonaiskuvaa.
Ronda Rousey on uutta sukupolvea ja naispuolisena judokana ja vapaaottelijana osuva valinta Lunan rooliin.
B-luokan toimintaelokuva on ykkösluokkaa.
TÄHTIÄ ¤¤¤¤
Expendables 3 (2014)
2
201
Vastaukset
- Observer.
Gibson esiintynyt rikollisena elokuvassa Payback.
- Behind_the_Kaddath
Hyvä arvostelu! Harmittaa kun tämä elokuva on kuulemani mukaan saanut melko heikon vastaanoton niin arvostelujen (pakko nostaa tähän erikseen esille Ilta-Sanomien tyylilleen uskollisesti ala-arvoinen arvostelu, joka ei ole ainoastaan tahallisen negatiivinen ja asiasisällöltään virheellinen, vaan sen rustannut toimittajan kuvatus ei osannut liittää siihen edes oikean elokuvan traileria) kuin lipputulojenkin osalta (jälkimmäisestä syytetty mm. elokuvan ennenaikaista vuotamista nettiin ja julkaisuajankohtaa kesän sarjakuva-kolossirainojen Guardians of the Galaxyn ja Turtlesien rinnalla), vaikka kyseessä on ainakin omasta mielestäni sarjan tähän asti paras osa ja se on juuri niin vakavasti otettava ja rosoinen, kuin tällaisen kasariaction-rytinää hehkuvan nostalgiapaukun tarvitseekin olla.
Yksi asia mitä tosin on pakko ihmetellä, miksi ihmeessä tämän elokuvan ikärajaa on katsottu sopivaksi laskea kuudestatoista kahteentoista? Mitenkään ratkaisevasti sen väkivalta ei ole keventynyt aiemmista osista; samaan tapaan aseet laulavat, veitset heiluvat, luut rutisevat, läski tummuu ja ruumisläjä kasvaa rainan alusta loppuun. Vai onko tässä takana joku korni amerikkalainen ajattelutapa, että kunhan väkivallan yhteydessä ei vaan lennä verta, niin se ei oikeastaan olekaan väkivaltaa?
Omassa kategoriassani Expendables 3 on jokatapauksessa ensiluokkaista popcorniviihdettä ja vaikken rainaa nyt minään elokuvahistorian merkkiteoksena pidäkään, niin valitsen tämmöiset kieliposkella toteutetut kasari-toiminta-fiilistelyt koska tahansa paljon mieluummin, kuin nämä modernilla synkistelyllä pilatut supersankari-toiminta-rainat (joiden lähdemateriaaliakin pidän rehellisyyden nimissä lähinnä kornina sarjakuva-ilmiönä, josta en ole pitänyt sitten ala-asteen).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,1314665- 213460
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu303393Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt493230Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka513015Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222839Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod192594Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132325- 92239
MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142135