Se uus punapää tyttö vois opetella sanomaan asiakkaille ainakin kiiitos ja olemaan muutenkin kohtelias. Et sinä ole mikään asiakkaiden esimies vaan heidän palvelija.
Tokmanni Toppila
Muista tämä
165627
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
kohteliaisuuskin pitää ansaita. Et ehkä ole sen arvoinen.
Niin se muuten on. Moni asiakas luulee, että heitä pokkuroidaan, koska he ostavat jotain. Koko rahan edestä vittuillaan.
Opettele amis-renttu käyttäytymään niin saat asiallista palvelua.
Siellä tokmannin toppilassa ei ole esimiestä joka opettaisi näille muille miten palvellaan. Koko ilmapiiri kaupassa on tympeä ja se paistaa asiakkaisiin asti. Iso ero muihin tokmanneihin puhumattakaan cittareihin joissa asiaan on todella koulutuksen kautta paneuduttu. Kaupan siisteys on peräisin samasta lähteestä, joko esimies ei osaa tai sitten sellaista ei ole.
kaikki on hujan hajan, rullakot missä sattuu, myyntitelineet ja tiskit sekaisin, hinnat missä sattuu ja mitä sattuu, perustavarat loppuu säännöllisesti, yksi kassa lähes aina vaikka jonoja, koko kassan alue on kuin pommin jäljiltä, kukaan ei tiedä mistään mitään, rautapuolella yksi myyjä, jolla on vastuullaan myös varasto ja yleensä siellä.
Sekasin kun seinäkello koko kauppa.
Onhan siellä se käkkäräpää partajoonas joka pitää kuria ainakin asiakkaille ja haukkuu asiakkaat ulos.
Ääni on kumminkin iso joka luo luotettavuutta.
kassaneidille, kuinka asiakkaita kohdellaan.Jos henkilö ei itse sitä tiedä ja ymmärrä, niin on kotikasvatus ollut sama kuin nolla, ja tuli on jo työnsä tehnyt.
Peruskäytöstavat, tervehtiminen, kiittäminen ja kaikki muu vastaava ovat itsestäänselvyyksiä asiakaspalvelussa. Onpa onnistunut "rekrytointi" Toppilan Tokmannille - Jukolankujan kassat ovat sitä vastoin ystävällisiä ja avuliaita.
Tuollaiset työntekijät saavat paljon negatiivista aikaan olemalla täydellisiä juntteja, mutta kysymys kuuluu, kuinka sellaisia henkilöitä on palkattu sinne.
Palkkatukityöllistettyjäkö, joille työnteko on kuin tervaa - helpompi on maata sohvalla ja odottaa tuen maksupäivää.
Näinkö se menee?
Sehän on sen paikan mukavampia myyjiä, tämä käkkäräpää.... Itsellä ei tule, kuin keskikaljaa ja vaatteita joskus ostettua sieltä
Oon vakkari asiakas siellä. Aina saanut mukavaa palvelua, ehkä se johtuu sun omasta vittumaisesta käytöksestä se suhtautuminen! Mun mielestä siellä on nykyään siistiytynyt paikat. Saat olla mitä mieltä tahansa mut mä tykkään!
Jos on vähä siistiytynyt, niin se ei ole vielä paljon se. Vältän.
Paras kauppa Oulussa!
Asiakaspalvelu ollut niin epäasiallista ja tökeröä ja kassalla tuli niin paljon virheitä, että äänestin jaloillani jo useampi vuosi sitten.
Kassahenkilöt eivät osanneet laskea ja alkoivat soittaa suutaan, kun koitin heidän virhettään korjata. Perus laskutaito hukassa ja logiikka.
Tuskin kaipaavat siellä sinuakaan :)
En minäkään usko. Saavat periä väärät hintansa ihan muilta. Kaikki eivät aina tarkista kassakuittejansa
Toppilan Tokmannin esimiehelle tai suoraan konsernin ylimpään johtoon - niin eiköhän kassaneidin "palveluun" tule nöyrempää asennetta. Tai potkut - onkohan ko. neiti palkkatukityöllistetty, jolla ei ole kunnolla kotikasvatusta - sanat "ole hyvä, kiitos, tervehtiminen jne." ovat tuntemattomia käsitteitä.
Kuinka tuollainen juntti on voitu laittaa kassan tehtäviin?? Juntti on silloin esimieskin.
Jukolankujan ja Oulun keskustan työntekijät ovat ystävällisiä ja avuliaita.
Minua on pari kertaa seurannut myyjä, kun asioin kosmetiikkaosastolla. Olen tavallinen, rehellinen Keski-ikäinen nainen. Tekisi mieli jättää ne tavarat siihen ja kävellä ostamatta ulos, kun myyjä lorvii perässä koko ajan. Tulis vaan suoraan kysymään, oonko varkaissa, niin päästäis keskustelemaan aiheesta.
Mutta kun päältä ei Aina näe kuka on rosvo. Kerran Jukolan Tok anissa ihan tavallisen näköinen noin 30v nainen jäi kassalla kiinni kun oli pollinyt ison kasan kosmetiikkaa. Hyvä kun se naisvartija oli huomannut kopistaan