Naapuri on asentanut WC:n seinään pax puhalitimen joka käynnistyy aina kun WC:ssä on valo päällä.
Minun mielestäni puhallin toimii väärin, kun se puhaltaa vessasta ulospäin ja korvausilma tulee katossa olevasta venttiilistä.
Kävin ko. vessassa isommalla asialla ja käynnin jälkeen haisi koko asunnossa todella mellevä ihmisulosteen tuoksu. Tunsin toki tuoksun juuri vessasta lähteneeksi.
Eikö tuon puhaltimen kuuluisi puhaltaa vessan sisällepäin eikä ulospäin?
Pax puhallin puhaltaa vessasta ulos
16
4900
Vastaukset
- Toimii oikein
Naapurilla on aina asiat huonommin kuin itsellä.
- mellevä rykäisy
Tuo on kyllä totta. Näin sen kuuluukin olla.
- hikhok
Eninnäkin se katossa oleva ventiili ei tuo sisälle ilmaa, vaan vie ilmaa ulospäin.
- vähemmän huikkaa
Kun on tyhmä, asia kannattaa tuoda muidenkin tietoon?
Painovoimaisen "ilmanvaihdon" ja poistopuhaltimen yhdistelmän kanssa käy just noin. Tosin välillä painovoimaisista poistoista puhaltaa ilman konevoimaakin. Se kun ehtana luonnonlapsena toimii miten ja milloin huvittaa.
- eri vaihtoehtoja
Riippuu siitä mihin se puhaltaa. Ulos vai sisälle.
Puhaltaako se vessasta ulos pihalle, vai vessasta ulos olohuoneeseen? Jos pihalle, niin ainut virhe taisi olla valojen sammuttaminen heti istunnon jälkeen...
Ilmeisesti puhallin on lisätty, koska painovoimainen ei ole toiminut oikein. Onko sitten tuloventtiileitä tukittu, vai missä lie vika...- Anonyymi
Eipä kesällä painovoimainen toimi muutenkaan.
Mutta paxi vessojen ja kylppäreiden poistoihin niin pesee esim huippuimuritalon mennentullen. Saa poistotehot säädettyä ja ajastettua juuri kuten haluaa Anonyymi kirjoitti:
Eipä kesällä painovoimainen toimi muutenkaan.
Mutta paxi vessojen ja kylppäreiden poistoihin niin pesee esim huippuimuritalon mennentullen. Saa poistotehot säädettyä ja ajastettua juuri kuten haluaaKatos, sattumalta huomasin, kun ei tuosta tilistä tule enää ilmoituksia.... :)
Tarkoitatko, että painovoimaiseen lisätään tuuletin vessan kattoon? Sehän tuuppaa sitten muista poistokanavista tuoksut sisälle joka huoneeseen...
- Anonyymi
Minulla on yksi painovoimaisen ilmanvaihdon talo. Kylpyhuoneen poisto on tehostettu kosteusohjatulla poistopuhaltimella. Kylpyhuoneen etuosassa on myös WC.
Hyvin toimii.
Koneellisesti painovoimaisesti toimivaan rakennukseen ei ilmaa pumpata, koska siitä seuraa tai voi seurata ylipaine. Rakennus ilmastoidaan lievään alipaineeseen.- Anonyymi
Koneellisesti painovoimaisesti toimivaan rakennukseen. Siis kumpaan
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Koneellisesti painovoimaisesti toimivaan rakennukseen. Siis kumpaan
Hän tarkoittaa näin, mutta tätä suomenkieli on:
"Painovoimaisesti toimivaan rakennukseen ei koneellisesti ilmaa pumpata...."
- sivustakatsoja -
- Anonyymi
Oikein, vie kökönhajun ulos. Tosin pax-puhaltimessa on melko suolainen hinta, persu poistopuhallin samoin ominaisuuksin esim. "fxa" K-raudasta maksanee 20% paxin hinnasta ja saman tehtävän täyttää.
Korvausilma vessaan otetaan veskin oven ja kynnyksen raosta edellyttäen, että makuuhuoneissa ja olkkarissa on avoimet korvausilmaventtiilit. Kuvaamassasi tilanteessa painovoimaisessa iv:ssä on takaisinvetoa ja se johtuu siitä että korvausilmat muissa huoneissa on vajaat tai siirtoilmareitit tukittu (kynnysraot ummessa esim. lattiarempan vuoksi korotettu)., - Anonyymi
Saako yksittäinen asukas edes itse asentaa mitään?
- Anonyymi
LOL!
Tietenkin poistopuhaltimien on tarkoitus tehdä poistoilmavirta ulos/pihalle. - Anonyymi
Ehkä sun naapuri tykkää paskan hajusta! Jotkut kiihottuu siitä. Seuraavan kerran kun käyt naapurissa paskalla kato onko sillä jotain sensuuntasta "actionia".
- Anonyymi
Mikään ei voita kunnon paskanhajua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15110944
- 525230
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452433- 302133
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131701Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421544Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301241Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351176Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317892