tuleeko elätettäviä koneinsinöörejä lisää?

miten on onko tulossa elätettäviä koneinsinöörejä lisää lieksaan ja miksi elätätte niitä?
22368
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Kuule, he joutuvat nyt valinnan eteen. Uusikaupunki hakee autotehtaalle pätevää porukkaa, mutta taitaa täällä olla parempi liksa joten.......

Äänestä

Ei sitten ensimmäistäkään mamua Saloon!

Äänestä
  • Miksi noin jyrkkä kanta? Somalit ovat voimavara.

    Äänestä

Vuoteen 2020 mennessä Suomeen tarvitaan kaksimiljoonaa maahanmuuttajaa mikäli herra oikein suuriherra J. Kataisen puheita uskomme!
Eiköhän siitä ihan jonkun verran riittäne jaettavaksi Lieksaankin....
Varautukaa siis nöyrästi heitä palvelemaan sillä kuninkaat saattueineen on tulossa!

Äänestä

Koneinsinööreistä on vieläkin Lieksassa kova pula.

Äänestä
  • Näinhän se on, mutta VIELÄ HIRVITTÄVÄMPI pula koettelee muuta Suomea jossa työntekijöistä on huutava puute kuten olette viime vuosina uutisista kuulleet ja lukeneet!
    Tähän karmaisevaan ongelmaan ei auta muu kuin tuoda kaikki kynnelle kykenevät ja vaikka keppien kanssa köpöttelevät Somaliasta ja muista erittäin kehittyneistä Afrikan maista joiden asukkaat ovat tunnetusti jo valmiiksi korkeasti koulutettuja. Sen jälkeen on vain odotettava kultamunien kuoriutumista ja poimittava kansallinen palkinto äärettömän hyvästä sijoituksesta tulevaisuuteen. VALITETTAVASTI meistä moni ei enää ole näkemässä tulevina vuosikymmeninä niiden valintojen tuloksia mitä näinä vuosina on tehty.

    Äänestä

Huomatkaa erityisesti kohta "Työllistämisyksikkö johtaa työllisyyspäällikkö ja tehtävään valittavalta edellytetään korkeakoulututkintoa ja alan perehtyneisyyttä".
Näin ollen korkeimmin koulutettu koneinsinöri olisi erittäin hyvä kyseiseen virkaan koska alaan perehtyneisyyttä kuin korkeakoulutustakin on suosituslistalla!

Joensuu perustaa työllisyyspäällikön viran

Joensuu aikoo perustaa työllisyyspäällikön viran. Uuden työllistämisyksikön on tarkoitus aloittaa vuoden vaihteessa ja sen perustamisella tavoitellaan viiden prosentin säästöjä työmarkkinakuluihin. Työllistämisyksikkö johtaa työllisyyspäällikkö ja tehtävään valittavalta edellytetään korkeakoulututkintoa ja alan perehtyneisyyttä. Kaupunginhallituksen henkilöstö- ja työllisyysjaosto käsittelee asiaa tiistaina.

Äänestä

Pitää toivoa, että kun valtion avut loppuvat maahanmuuttajille, niin ettei sen jälkeiset avut ole sellaisia että ne kannustavat jäämään elämään tuille Lieksaan.
Maahanmuuttajat saisivat olla valtionapujen loppumisen jälkeen kyllä melkolailla samoilla viivoilla tavallisten tuilla elävien Lieksalaisten kanssa. Turha toive?

Äänestä

Tässä koneinsinööreille:

Tarjoamme työtä lapsen- ja kodinhoitajalle kotonamme Helsingissä alkaen noin 1.11.2014. Aluksi työ on luonteeltaan osa-aikaista ja muuttuu kokopäiväiseksi viimeistään vuoden sisällä mennessä.

Työ sisältää siivoamista, ruoan laittoa, ala-aste ikäisten lasten harrastustuksissa käyttämistä ja heistä huolehtimista koulun jälkeen ja vanhempien työmatkojen ajan. Työtehtävän vastaanottaminen edellyttää kokemusta kotitaloustöistä, ajoittaista asumista kotonamme, ajoittaista matkustamista, ja sekä sujuvaa englanninkielentaitoa ja auttavaa suomen ja norjan kielitaitoa (puhumme kotona englantia, äiti suomalainen ja isä norjalainen). Kokemusta hotellialalta ja kansainvälisistä tehtävistä, arvostetaan.

Työhön valittavan henkilön tulee olla luotettava, rauhallinen, tarkka ja yhteistyökykyinen sekä hyvin lasten kanssa toimeentuleva. Työaika tulee olemaan noin 40 tuntia viikossa (maanantai-sunnuntai sopimuksen mukaan), mutta alkaen aluksi osa-aikatyönä. Kokonaispalkka on 1 154 euroa kuukaudessa kokopäivätyöltä ja se muodostuu rahapalkasta, mahdollisesta asunto-osuudesta ja ravinnosta. Aluksi työn ollessa osa-aikaista palkka on 53,67 euroa päiväpalkkana tai 6,71 euroa tuntipalkkana (palkkaus on työttömyysturvalain 5 luvun 4 §:n mukainen).

Yhteydenotot hakemuksineen ja suosituksineen pyydämme ystävällisesti 1.9.2014 mennessä sähköpostiosoitteeseen [email protected]

Äänestä
  • Kiinnostaa,, omat kasvoi pesästä. Puhun suomea,ruotsia, englantia, alkeet ranska,,saksa,. 3n vuoden ammattikeittökoulutus töineen yms 3 muuta.

    Äänestä

Ohikulkiessa keskustasta Mähkölle päin näyttää kuin Aholantien kerrostalossa yks rappu alkaa olla somaleitten asuttamaa.Verhot yötäpäivää kiinni ja valot palavat.
Kuka maksaa näiden sähkölaskun koska mahtaa olla aikamoinen lasku kun kesälläkin valot palavat.Valtaväestölle sosku antanu ohjeet kuinka paljon hyväksytään kuukautta kohti sähkö laskua,,,onko näille samat kriteerit ???
Onko jokaiseen vuokratalojen taloon pakko näitää uuslieksalaisia laittaa.?
Ovat sen verran erillaisia elämäntyyliltään et häiritsevät metelillään muita asukkaita.Menkööt yhteen ja samaan soppeen asustamaan esim Reunatien perille tai Nurmijärvelle.,,on autot millä kulkea.
Voi niitä aikoja kun näitä ei ollut Lieksassa.
Alkaa ihan oikeesti joka somalipojalla ja miehellä olla auto takamuksen alla ja hienot Nissanit ovat ihan 2000 luvun autoja ei mitään ruostepesiä.Kun on varaa pitää autoa niin onkai varaa elättää itsensä ja perheensä.
Kyllä monelle kanta-asukkaalle on sanottu kun on rahanarvoista omaisuutta et myydä pois ja sit voi tulla kysymään tukea kun audosta saadut rahat käytetty.
Millä ne ylläpitää autoja,,älypuhelimia jne jne kun eivät työssäkään ole.Naiset sikiävät kuin jänikset,,,ne ei jouda ajattelemaankaan töitä kun on suuri perhe.Mutta miehet joutaisivat eikä pidettäs kaupalla kova äänistä kokousta päivittäin.

Äänestä

Lieksaan myös työllisyyspäällikkö koska ihmiset ovat epävarmoja että onko vapaita työpaikkoja? Kukaan ei tiedä että työpaikkoja voi olla mutta ihmiset voivat olla tietämättömyyttään työttöminä! Uusi työllisyyspäällikkö voisi sitten vaikka paikallislehdessä valaista asiaa työpaikkojen suhteen! Ja maksettakoon hänelle kovaa vastuuta vaativasta työstä hyvää palkkaa,,about 10.000e/kk ja muut kulukorvaukset päälle!

Äänestä
  • Lieksaan on valittava kaksi työllisyyspäällikköä, musta ja valkoinen.

    Äänestä

  • valinta oikein kirjoitti:

    Lieksaan on valittava kaksi työllisyyspäällikköä, musta ja valkoinen.

    Kaikkia virkamiehiä myös kaksin kappalein, musta ja vaaleampi! Kunhan mustat nousevat vallan harjalle, voi hyvinkin vaikka kunnanjohtaja olla somali. Ehkä piankin. Jos ei lukeminen ja kirjoitus suju, ei se mitään, sihteeri on sitä varten. Voi johtaja keskittyä kännyn räpläykseen ja soittelemiseen, ne sujuvat oikein hyvin. Saattaa meille tulla mielenkiintoisia aikoja.

    Äänestä

Paikallisbussit eivät kulkisi ilman somaleita Lieksassa! Lieksa-Kitsi ja Lieksa-Jongunjoki linjat olisi jo jouduttu lopettamaan kuljettajien puutteen takia. Samaten
Lieksan terveyskeskuksen leikkaussali olisi lakkautettu, elleivät ammattitaitoiset sairaanhoitajat Afrikasta ojentelisi skalpelleja kirurgille.

Äänestä

Ja kevätniemen sahakaa ei toimisi ilman mamuja, sekä junat ei kulkisi lieksasta minnekkään ilman ratakoneinsinöörejä!

Äänestä
  • Muuttakaa juntit pois sieltä Liekasta ja hankkikaa jo vähitellen elämä!

    Äänestä

Minä se en lähe minnekkään ! Painukoot ulkomaalaiset kotiosa.

Äänestä

Ajatelkaapa ystävät hyvät, mitä olisi tapahtunut esimerkiksi Pankakosken tehtaalle, jos sinne ei olisi saatu ajoissa riittävän paljon somaleita vuorotöihin paikkaamaan tehdasta jo pitkään vaivannutta työvoimapulaa. Harva pitkäaikainen pankakoskelainen tehdastyöläinen on niin korkealle koulutettu kuin nämä pelastajasankarit Afrikasta. Siinä todella Muhamettien mekot hulmuavat kun he näyttävät esimerkkiä muille ahkeruudessa!

Äänestä
  • Voisivat muuttaa paikalliset leksalaiset pois, kun eivät sielä viihdy ja valittavat vain. Koko ajan mamumamumamumamumamu sitä ja tätä. Sosial sitä ja tätä.

    Äänestä

  • suosittelen kirjoitti:

    Voisivat muuttaa paikalliset leksalaiset pois, kun eivät sielä viihdy ja valittavat vain. Koko ajan mamumamumamumamumamu sitä ja tätä. Sosial sitä ja tätä.

    Tiedätkö, jos jokainen paikallinen lieksalainen muuttaisi pois, niin nuo mutakuonot ja lakupellet kuolisi tänne nälkään ja hukkuisivat paskaan kun paikalliset kukkahatut ei olisi ruokkimassa heitä, niistämässä heidän neniään ja pyyhkimässä heidän perseitään.

    Summa summarum, jäädään tänne ja elätetään heidät ja passataan viimoisen päälle hyvin, olemmehan heidän nöyrimmät alamaisensa., heidän palvelusväkeään.

    Äänestä

  • Karu totuus kirjoitti:

    Tiedätkö, jos jokainen paikallinen lieksalainen muuttaisi pois, niin nuo mutakuonot ja lakupellet kuolisi tänne nälkään ja hukkuisivat paskaan kun paikalliset kukkahatut ei olisi ruokkimassa heitä, niistämässä heidän neniään ja pyyhkimässä heidän perseitään.

    Summa summarum, jäädään tänne ja elätetään heidät ja passataan viimoisen päälle hyvin, olemmehan heidän nöyrimmät alamaisensa., heidän palvelusväkeään.

    Siinäpä oikea ja vastuuntuntoinen asenne! Vieraita pitää kohdella hyvin.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


toni. kirjoitti:

miten on onko tulossa elätettäviä koneinsinöörejä lisää lieksaan ja miksi elätätte niitä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu