aurinkopaneeli lataa yölläkin

aurinkopaneelit lataa yölläkin
virtaa tulee 0,5-3A

ei enään tartte olla mökissä ilman valoja
8x250w monikide paneelit ja saksalaiset
8325
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

tuleeko muilla mitään ?

Äänestä
  • Mietippä vähän, joku unissaan kirjottelee joutavia. Ei taatusti tule mitään.

    Äänestä

2000w panelitehoa, mikähän mahtaa olla akuston koko? Aika mahdoton yhtälö kun säädin menee yöasentoon ei panelit varmasti lataa mitään.

Äänestä

anteeksi nyt vaan !
johdot on kytketty suoraan akkuihin ja kun latausta tulee liikaa niin sitten syötetään sähkövastuksiin

käytössä on pihtiampeeri mittari fluke

jännite on 48v

Äänestä
  • siis nyt ei ole varaa työttömänä ostaa kalliita säätimiä
    ilmankin pärjää !

    Äänestä

  • Mittaatkin siis akun purkuvirtaa öisin.

    Äänestä

Minä uskon yölataukseen. Vaikkapa pohjoisnavalla, Juhannuksen seutuun.

Äänestä

Meillä ei lataa yöllä, mutta vaikka taivas on harmaana ja pientä jatkuvaa sadetta, ja akussa on vajetta, niin työntää 3-5 amperia koko päivän. Jos illalla ollut kulutusta, esim tv 3-4 tuntia, niin akku on täynnä klo 12-13 seuraavana päivänä. Auringossa tietysti paljon nopeammin, max amperit näyttäs olevan 15 kieppeissä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


näin syksyä vastaan kirjoitti:

aurinkopaneelit lataa yölläkin
virtaa tulee 0,5-3A

ei enään tartte olla mökissä ilman valoja
8x250w monikide paneelit ja saksalaiset

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu