Menemme mieheni kanssa häämatkalle kesäkuussa 2015. Olemme kaikkiaan Mauritiuksella 13 yötä. Suurimman osan ajasta vietämme saaren itäpuolella Trou d'eau Doucessa, Tropical Attitude -hotellissa. Lisäksi haluaisimme olla muutaman yön toisessa, vähän parempitasoisessa hotellissa.
Kannattaako pysyä itäpuolella saarta vai lähteä esim. Flic n flaciin? Hotellisuosituksia?
Tropical Attituden lisäksi toinen hotelli haussa
4
456
Vastaukset
- Ap.
Hei!
Ihan ekaksi, onhan teillä tiedossa että siellä on silloin talvi eli huippukelejä ei ole luvassa..?
Mutta ehdottomasti vaihtakaa puolta kun kyllästytte niihin itäpuolen tuuliin! :)
Flic en Flacissä näette saaren kauneimmat auringonlaskut ja se on oikein mukava ja rauhallinen kylä, turistialuetta eli palveluita löytyy ja ranta on pitkä ja rauhallinen.
Maasto erilaista kuin itäpuolella.
Melkein vieressä on Casella Bird-park jossa voi vaikka kävellä leijonien kanssa.Siitä saatte hieman erilaiset kuvat hääalbumiinkin!
Tänne kannattaa ottaa taksi kylästä sillä vaikka matka ei ole pitkä mutta välissä on hervoton mäki kiivetä.
http://www.caselayemen.mu/index.php
Hotellia en uskalla suositella kun en tiedä budjettianne ja mieltymyksiänne mutta rannalla on monia hyviä hotelleja!
Lähellä keskustaa on Klondike Village ja etelämpänä, heti kun yleinen ranta loppuu on useita hotelleja mm.Pearl Resort & Spa ja sen vieressä Gold Beach Hotel .Siitä eteenpäin Hilton ja La Piroque,Sugar Beach jne...Näistä on vielä lyhyt kävelymatka kylälle.
Tehän matkaatte low-seasonilla eli hinnatkin ovat matalammat.
Huomatkaa että kaikki hotellit eivät ole välttämättä siinä missä esim. googlemaps väittää eli katsokaa usealta eri sivustolta jos olette tarkkoja sijainnista!
Kyydit kannattaa ottaa täältä!
http://www.taxismauritius.com/ - Ström
Olimme mieheni kanssa pari vuotta sitten lokakuun alussa yön Tropical Attitudessa. Hotelli tosiaan sijaitsee saaren tuulisella puolella ja matkanne sijouttuu muutenkin ajallisesti kylmimpään ajankohtaan, joten suosittelen että puntaroitte tuota hotellin vaihtoa osaksi aikaa tosissaan. Tropical Attitude on ihan ok hotelli, mutta Mauritiuksen standardeilla ei mitenkään kovin erityinen (monet kolmen tähden hotellit siellä ovat jo todella hienoja). Hotellilla on pieni uima-allas, hyvin tuulinen ranta jossa auringonotto tuohon aikaa voi olla aika vilpoista ja ruoka ei mielestämme ollut erityisen hyvää. Lisäksi hotelli aikas keskellä ei mitään, joten jos käytössönne ei ole autoa, niin aika saattanee tulla hieman pitkäksi. Plussaa oli se että huoneestamme oli todella kaunis merinäköala. Hotelli on kauniilla paikalla.
Suosittelemme teille Grand Baien aluetta. Alueella on enemmän elämää, hotelleja ja kauppoja. Itse olimme valtaosan kahden viikon reissustamme Veranda Pointe aux Biches hotellissa, voimme suositella ainakin sitä lämmöllä. Hinta ja laatu on paikallaan. Mutta kuten tuossa joku jo totesikin, matkustatte low seasonilla, jolloin hinnat ovat edullisempia, joten kannattaa katsella eri vaihtoehtoja.
Ja kannattaa vuokrata auto, jos vain mahdollista. Saari on pieni, mutta jo itsessään nähtävyys, jonka kiertelyyn suosittelen varata aikaa. - kävin siellä2012
Silver Beach on myös hyvä jos Trou d'Eau Douceen menette.
Matkaa keskustaan on mutta niihän tossa kylässä on melkein joka hotellista.
Onneks taksit on melki ilmaisia... - Taximauritius
Airport Transfer, Taxis Mauritius offers Reliable, Competitive, Professional and Friendly Taxi Service in Mauritius, Mauritius taxi info, taxi in Mauritius. http://www.mauritiustraveltours.com/airport-taxi-transfers/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka1203028EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje351415- 1041269
Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621027Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661017Empaattisuus ja suoruus.
Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi133998- 60927
- 41737
Sä saat mut tuntemaan
Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne22723Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja
Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta112681