Mikä koneen siivousohjelma kannattaa laittaa vai onko siinä itsessään joku sellainen jo valmiina? Entä vakoiluohjelman poistaja
Onko Mc Afee 1kk ilmainen virus tai mikä se ohjelma nyt onkaan hyvä ja paljonko sen ostaminen maksaa, kun en mistään löytänyt tietoa?
Mikä virus- ja palomuuriohjelma kannattaisi laittaa tilalle?
Onko tässä omaa DEFENDER tms palomuuriohjelmaa tai jotain virusohjelmaa asennettavisså?
Miten saisin menemään suoraan työpöytätilaan käynnistettäessä?
Miten teen tikulle varmuuskopion käyttöjärjestelmästä, kun tässä ei ole DVD -asemaa ja levykkeitä mukana?
Onko tässä joku WORD -yhteensopiva kirjoitusohjelma (Tämä on HP Pavilion)?
Onko tässä joku ladattava valikko-ohjelma vasempaan alareunaan. Win 8m evaluationversioon sai sellaisen näppärän START -ohjelman, mutta en muista mistä se siihen tuli?
Voinko ladata koneelle netistä vanhan Ms Office ohjelman, johon minulta löytyy levykkeet ja lisenssi ja käyttää tätä lisenssiä tunnistautumiseen (poistettu muilta koneilta)?
Kysymyksiä WIN 8.1:stä
2
183
Vastaukset
Ei ole itsessään valmiina kuin rajoitettu siivousohjelma. Siksi kannattaakin asentaa Ccleaner ja siihen nämä kohdat (Jos on)
http://aijaa.com/WFYL5q
http://aijaa.com/MXA735
http://aijaa.com/HpcKSp
Ja sovellukset kohdan ohjelmiin kannattaa laittaa kaikkiin ruksi paitsi selaimen salasanoihin.
Selainten kohdalla ota ruksi pois ainakin salasanoista ja "Latauskansio" kohdista.
Mcafee kannattaa poistaa koneelta ja käyttää joko Defenderiä tai ilmaista Panda Cloud free ohjelmaa. Maksullista virustorjuntaa ei kannata ostaa sillä ilmaisilla pärjää yhtähyvin.
Työpöydälle käynnistys: http://tamapaiva.blogspot.fi/2013/10/kokemukseni-windows-81-paivityksesta.html
Lisäksi kannattaa asentaa parempi käynnistävalikko ohjelma: http://aleksijohansson.net/artikkeli/2012/10/nä-palautat-windows-8n-käynnistä-valikon
Varmuuskopiot voi tehdä esimerkiksi kätevällä Cobian backup ohjelmalla: http://www.cobiansoft.com/index.htm Kysy jos tarvitset neuvoa sen asetuksissa ja käytössä.
Koneeseen saa ilmaisen Libreofficen: https://fi.libreoffice.org/ joka vastaa MS Officea mutta on ilmainen ja avoimen lähdekoodin Office ohjelmisto. Se ei siis maksa mitään.
Mistä Office versiosta on kyse? Jos alle 2007 niin ei kannata asentaa tietoturvan vuoksi.Kokeile etsiä aloitussivulta sanaa "recovery". Ohjelman pitäisi olla HP Recovery Manager. Suosittelen unohtamaan kaikki valikot. Kun Windows 8.1:n aloitussivun oppii, on se paljon parempi kuin mikään valikko.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j492338- 262233
Näin susta unta
Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!161554Katu täyttyy askelista...
Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.271545- 1241447
- 191093
Tiedätkö nainen sen tunteen
Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.71984Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta
Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut118963Mikset päästä irti ja hae apua
Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad89944Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta
Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva333893