Voi H-----tti....

Voi yksi helvetti tätä yhteiskuntaa! Puolue kuin puolue, tuntuu vähän siltä ja ensi kertaa 57 vuotisen ikäni aikana todella.

Mitä hullua on tyrkyttää porkkanoita henkilöille, jotka ovat jäämässä eläkkeelle ja jatkaa näiden eläkeikää jopa 68 vuoteen asti. Kas kunnei 100 vuoteen, kuten Bushin valtakunnassa!!!

Pääharmini on: nuoret, korkeasti koulutetut ja suomen kansalaiset (vanhemmat, isovanhemmat jne ovat maksaneet vuosikymmeniä veroa Suomen valtiolle - mitä tästä on etuna????) nuorisotyöttömyys varsinkin akateemisesti korkealle koulutettujen parissa on huikea ja aina saa hakea töitä pätkittäin....mutta suuri haloo on se, että MIKSEI MAAHANMUUTTAJAT JA KORKEASTI KOULUTETUT EIVÄT SAA TÖITÄ? Mukamas. En ole rasisti, mutta tässä tulee väkisinkin rasistiksi.
Eläkeikää nostetaan ja nuoria 30-kymppisiä on vailla kunnollista työtä? Eräskin tuttavani matkusti jopa Neuvostoliittoon pitkälle Uralin puoliväliin erääseen paikalliseen yliopistoon jatkamaan lukujaan, kuon suomessa sai vain töitä kassalla. Näitä kokemuksia on lukemattomia..... Missä on köyttä kaikkien pässien nyöritettäväksi???

Kysyy vihainen äiti Porista

5

472

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joutomies

      Meillä oli kesällä perheessä neljä eritasosta työtöntä. Nyt yksi opiskelee yliopistossa, yksi datanomi on tukityöllistettynä, emäntä pitkällä sairaslomalla työttömyyden aiheuttaman masennuksen vuoksi ja minä tässä vaan köllöttelen työttömänä monialaosaajana ootellen eläkepäiviä.
      Olen myös 57 ja siihen kuuluisaan putkeen iän vuoksi survaistu.
      Sen tämä muutos on saanut aikaan, että minusta on tullut vakiintunut vasuri. Nuorempana äänestin mitä puoluetta sattuu, joskus en ollenkaan.
      Saatanpa lähteä vakituisemminkin vasureitten talkooporukoihin nyt, kun kapitalistit järjesti tuota aikaakin.

    • Helppo

      kun syrjäytyneet ei äänestä, niin oikeisto jyllää!

      • Äänestämässä pitää käydä, muuten oikeisto jyllää kuten sanottu!

        Kaikki syrjäytyneet uurnille, muistakaa se on velvollisuutenne ja ennenkaikkea OIKEUTENNE. KÄYTTÄKÄÄ SITÄ NIINKAUAN KUIN ON EDES SE.


    • femie

      Työnsaanti on kiinni yritysten työllistämiskyvystä ja verokertymästä jolla työllistetään verovaroin, niinkuin työttömätkin on työllistetty työttömiksi, mutta pienemmällä palkalla kuin muut virkamiehet.

      Rasismi ei nyt auta mitään, vaan järjestäytyminen vasempaakin vasemmalle ja sittenkin tarvitaan vielä paljon aikaa. Mutta muuten ei ole edes toivoa!

      • Niin kyllä minä kuitenkin kävin äänestämässä, vaikka pitkin hampain. Vasemmalle meni niin että ropsahti! Ei ne pirun hyväosaiset ainakaan osaa edes ajatella mitä on olla eläkeläinen, työtön (olen osa-aikaeläkkeellä)saatikka opintotuella toimeentuleva opiskelija. Ei uskalla ottaa lainaa, kun ei tiedä saako sitä työpaikkaa, jossa on vaatimuksena valmistumisen jälkeen: pitkäaikainen kokemus, sopeutuva, nuorehko, kaikki opit päässä, pienellä palkallakin vielä jne. jne. ja ennenkaikkea vielä naisten kohdalla työntantaja pelkäävät, että jääkö tämä naishakija nyt sitten kohta äitiyslomalle???? Tiirataan ja tutkitaan joka suunnalta. Vaikka kuinka pätevä olisit ja olisit hankkinut työkokemusta vaikka koko opiskeluaikasi ja kaikki väliajat iltoja myöten, niin vaikeaa on - tosi vaikeaa. Ajatelkaa mikä ero on syntyä ns. kultalusikka suussa ja elää vanhempian kustannuksella ja opiskella ja päästä nopeasti ammattiin käsiksi. Toista on varattomien vanhempien opiskelijoiden. Pitää käydä töissä, venyä joka suuntaan ja kun valmistuu, ei ole sitä työtä sitten kuitenkaan. Ei ole muuta kuin kilometritehdasa tiedossa... jos et ota vastaan jotain sellaista hommaa, että leipänsä saa vaikka kassalla tms. töissä, vaikka olisit kuinka maisteri tai DI tms. Kannattaako silloin opiskella ja MITEN SUURI HUKKA SE ON SUOMEN VALTIOLLE!!!

        Ajatelkaa, kellä on päätä tähän. Äänestämättä älkää silti jättäkö, mutta mieluimmin ihan tulipunainen kukka kuin vaalenpunainen porsas!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      194
      3889
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      51
      2762
    3. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      77
      1340
    4. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      18
      1266
    5. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      10
      1169
    6. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      20
      961
    7. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      46
      954
    8. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      48
      881
    9. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      215
      854
    10. Väärä pää tutustumiseen

      Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä
      Ikävä
      106
      662
    Aihe