Olen kärsinyt kamalasta paniikkihäiriöstä yläasteesta lähtien. Nyt on jo helpompaa, mutta paniikkikohtaukseni ovat yhä hirveitä. Kaikki alkoi ns. koulupelosta, koska olin ennen hyvin arka. Onko muita, joilla kaikki on alkanut näin? Itse en enää traumojen ja minuun kohdistuneen kiusaamisen takia pysty menemään mihinkään lukioonkaan tms. Ärsyttää!
Monellako samaa?
3
146
Vastaukset
- artsi7
Näitä koulupelkoja on todella monella. Itsellä oli ja nyt on myös jonkun verran tyttärelläLukiossa oppilaat alkavat oleen jo aikuisempia, eikä kiusaamisia ole samalla tavalla. Tilanne varmasti paranee kun ikää tulee lisää.
- lukiojapah
Lukiossa kiusaamista kylläkin vielä esiintyy. 16-vuotiaat teinit ei todellakaan oo mitään aikuisia ja itse ainakin sain osakseni kiusaamista myös lukiomaailmassa. Amiksessa ei oo niin karu meininki, siellä on jo vanhempaakin porukkaa opiskelemassa.
Tsemppiä, koitat vaan jostain kerätä itseluottamusta ja edes vähän positiivisuutta, se autto mut selviytymään esimerkiks lukuisista koulunvaihdoksista ym. :)
- dddddfggg
tarvitsisit varmasti psykologin apua.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 522097
- 622012
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p131541- 621352
- 501319
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41845Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit88717Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118707Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit33688- 40643