Tuttavallani on masennus. Olen lukenut, että masennuksen yksi oire voi olla väsymys. Totta vie tuttavani puhelimessa usein valittaakin väsymystä.
Millaista on masennukseen kuuluva väsymys? Voisiko joku kertoa vaikkapa arkisten konkreettisten esimerkkien avulla, millaista se on? Miltä se tuntuu? Tuntuuko se esim. päässä jonkinlaiselta? Tuntuuko se jäsenissä? Missä se tuntuu?
Millaista on masennukseen kuuluva väsymys? Voisiko joku kertoa vaikkapa arkisten konkreettisten esimerkkien avulla, millaista se on? Miltä se tuntuu? Tuntuuko se esim. päässä jonkinlaiselta? Tuntuuko se jäsenissä? Missä se tuntuu?
Vastaukset 5
Vanhimmat
No esimerkki tältä aamulta. Olin niin väsynyt herätessäni ettei ollut voimia nukkua. Niin väsynyt minä olen. Kun kävin töissä päiväni jakautui 8 tuntia töitä, 2 tuntia työmatka, 2 tuntia aamu ja iltatoimet, 12 tuntia unta. Viikonloput 19 tuntia unta vuorokaudessa. Mihinkään elämiseen ei ollut voimia. Nyt eläkkeellä jaksan juuri urheilla pari tuntia päivässä ja nukun 10-12 tuntia. Lopun aikaa kotitöitä haukotellen ja palellen väsymyksestä. Tähän pystyn kun minulla on nyt piristävä lääkitys.
Olin 2.30 niin väsynyt että hoipertelin väsymyksestä.Olin varma että nyt saan
nukuttua hyvin.Heräsin 4.47 eikä mitään toivoa että saisin enää unenpäästä
kiinni.Väsymys vetää pään ihan sumuiseksi,ajatus ei toimi.Silmiin alkaa koskea
jossain vaiheessa näin huonosti nukutun yön jälkeen.Muisti pätkii.
Siis en minä aina näin huonosti nuku,nyt on alkanut huono kausi.
Nukun yleensä 10-12 tuntia yössä eli kyllä masennus joillakin aiheuttaa moista.
Mutta kun minua väsyttää käytännössä koko ajan enkä silti saa nukuttua.
Ei ole kivaa.
Täällä yksi masentunut ja erittäin voimakas väsymys. Yhdessä vaiheessa jaksoin nousta sängystä vain vessaan. Nyt jaksan tehdä kotitöitä ja liikkua enemmän mutta en jaksa tavata ystäviäni tai tehdä mitään pakollisia rutiineja enempää. Väsymys liittyy myös tällä hetkellä mulla myös siihen ettei ole mitn elämäniloa ja en jaksa tehdä asioita joista ennen pidin. Esim saatan tuijottaa vaan seinää perjantai illat enkä jaksa edes musiikkia kuunnella. Eli ei oo laiskuutta sillä en jaksa tehdä asioita joita ennen rakastin.