Olen koittanut googlettaa asiaa mutten ole löytänyt selkeää vastausta eli siis: ajelin tänään kello 23 jälkeen moottoritiellä 100km/h:n alueella noin 120 ja tietenkin typötyhjällä tiellä ainoa vastaantuleva auto oli poliisi. Vastaantullessaan maija väläytti valoja, mutta ei muuten tehnyt mitään eli lähtenyt perään tms. Onko siis mahdollista että olisi ottanut kuvan ja sakko olisi tulossa postissa vai oliko kyseessä mahdollisesti vain huomautus? Jos kellään on kokemusta tai tietoa asiasta niin vastauksia otetaan mielellään vastaan!
Maija väläytti valoja...
27
14447
Vastaukset
Mitähän valoja se maija väläytti?
Ja minkä kuvan se olis ottanu moottoritiellä
kun kuitenkin pitkä välimatka johtuen kun
kumpikin ajaa oikealla kaistalla ja siihen keskialue
lisäksi, aika isolla objektiivilla pitäs kuvailla =) ?
Ajoitko kenties pitkillä valoilla ja poliisia ärsytti silmiin
kajastava kirkas valo =)- huhhhhh
Väläytti ehkä nopeasti pitkiä, pelästyin niin etten pahemmin ehtinyt tilannetta analysoida:D huh toivottavasti ei mitään kuvaa ottanut mutta jäin miettimään että onko kuvanottaminen täysin pimeällä tiellä maijoille kuitenkin mahdollista jos vastaantuleva auto ajaa ylinopeutta?
huhhhhh kirjoitti:
Väläytti ehkä nopeasti pitkiä, pelästyin niin etten pahemmin ehtinyt tilannetta analysoida:D huh toivottavasti ei mitään kuvaa ottanut mutta jäin miettimään että onko kuvanottaminen täysin pimeällä tiellä maijoille kuitenkin mahdollista jos vastaantuleva auto ajaa ylinopeutta?
Menin kerrankin sanattomaksi
- Posti kolahtaa
huhhhhh kirjoitti:
Väläytti ehkä nopeasti pitkiä, pelästyin niin etten pahemmin ehtinyt tilannetta analysoida:D huh toivottavasti ei mitään kuvaa ottanut mutta jäin miettimään että onko kuvanottaminen täysin pimeällä tiellä maijoille kuitenkin mahdollista jos vastaantuleva auto ajaa ylinopeutta?
Tällä viikolla tehostettu valvonta,
poliiseilla on kamerat mukana... - .........
Posti kolahtaa kirjoitti:
Tällä viikolla tehostettu valvonta,
poliiseilla on kamerat mukana...Saamari eli ei luultavasti toivoa vain huomautuksesta.
- hmmmm
Godsmack kirjoitti:
Menin kerrankin sanattomaksi
Luulisin että kysyjä tarkoitti sitä että onko auton valojen välähdys tällöin merkki autossa olevan kameran ottamasta kuvasta tai ainakin sellainen jäi omaa mieltäni askarruttamaan.
hmmmm kirjoitti:
Luulisin että kysyjä tarkoitti sitä että onko auton valojen välähdys tällöin merkki autossa olevan kameran ottamasta kuvasta tai ainakin sellainen jäi omaa mieltäni askarruttamaan.
Empä ole kuullut, että kameran salamana käytetään auton pitkiävaloja =)
- ?????
Godsmack kirjoitti:
Empä ole kuullut, että kameran salamana käytetään auton pitkiävaloja =)
Välähtääkö jonkinlainen salama kuitenkin myös liikkeessä olevan maijan ottaessa kuvan? Vähän samaan tapaan kuin peltipönttöjen tapauksessa?
- tehokkuusajattelu
Godsmack kirjoitti:
Empä ole kuullut, että kameran salamana käytetään auton pitkiävaloja =)
Nykyään pyritään säästämään kaikessa.
- onko kokemusta
Tästä tuli mieleeni että millaisissa tilanteissa poliisit yleensä pysäyttävät ja milloin sakko tulee vain postissa?
- Ähvänä
Trollollol
Jätä auto kotiin jos se ei luonnista
- näin se on
Mikään kamera ei osaa ottaa kuvaa pimeällä moottoritiellä vastaantulevan auton rekisterikilvestä. Ei edes poliisien kamera.
"Näin se on" Kyllä nykytekniikalla saa otettu valokuvan pimeällä moottoritiellä vastaantulevan auton rekisterikilvestä. Mikäli kuva jää heikoksi, niin se päätyy leikepöydälle paranneltavaksi ja tarkennettavaksi. Hyvin mahdollista ottaa lähikuva pelkästään sinun poskesi mustapäistä ja laskea nämä erikseen, että montako oli vasemmalla poskella. :P
Ensisijaisesti kun vastaantuleva auto vilkuttaa valoja, tarkoittaa se sitä että edessä päin saattaa olla vaaratilanne mallia hirvi, peura tms. Toinen vaihtoehto on, että ajoit parkit tai pitkät päällä. Kolmasvaihtoehto on, että he kykenivät arvioimaan ajavasi ylinopeutta ja antoivat huomautuksen vähentää vauhtia näyttämällä pitkiä.
Se, että eivät lähteneet perään, johtuu siitä että se oli joko a) mahdotonta b) tarpeetonta muiden kiireellisten töiden hoitamiseksi. Todella harvinaista että tulisi postitse sakkoa tai huomautusta. "Hytissä" nyt ei vain ole tilaa kaikelle tekniikalle, vähiten sille kameralle jolla ottaa kuva.- NäinMeillä
""Näin se on" Kyllä nykytekniikalla saa otettu valokuvan pimeällä moottoritiellä vastaantulevan auton rekisterikilvestä."
Varmaan saa, ei vain kyllä sillä tekniikalla joka poliisiautoissa on. Se vaatisi huippuluokan ammattilaiskameran joka olisi suunnattu juuri toista autoa kohti sopivalla zoomauksella. Tavallisella "yleiskameralla" ei taatusti saa aikaan kuvaa jossa moottoritien vastakkaisella kaistalla 120 km/h vastaan tulevan auton rekisterinumero olisi luettavissa pimeässä otetusta kuvasta. Salaman käyttökin tuossa tilanteessa vaatisi valtavan tehokasta salamaan jonka keila olisi hyvin laaja jotta se varmasti valaisee riittävän alan.
Kameratolpan kamera on ihan eri asia kuin liikkuvassa autossa oleva kamera. Kameratolppa ei itse liiku, se on valmiiksi suunnattu ja rajattu oikeaan kohtaan ja se voi käyttää oikeaan kohtaan suunnattua salamaa apuna.
- Siiv Ari
Päätti vaan huomauttaa.
Ei ole sakkoa tulossa.
Nootti tuli ja sillä selvä.
Ihan hyvä niin.
Sait armon tällä kertaa.- Aav Siri
Näin se on, kuten edellä oli.
Nootti tuli selvästikin jostain.
Ei välttämättä ylinopeudesta.
Voit huokaista helpotuksesta.
Tästähän tuli varsin tasainen.
Näyttää suorastaan neliöltä.
Taitaa jäädä suorakaiteeksi.
- kuukkeli opettaa
mikä tässä ketjussa on sen oleellinen anti?
Aloittaja etsii googlesta vastausta kysymykseen miksi poliisiauto vilautti valoja.
Sieltähän löytyy aina oikea vastaus jopa toisten ajatusten lukemiseen.
Nämä nykynuoret varmaan kuolee nälkään tai muuhun jos netti hyytyisi kuukaudeksi ja Mäkkäri laitettaisiin karanteeniin. - Usko tai älä
No nehän kertoi sinulle tietenkin, että matkustat kohti nopeusvalvonaa. Varotti. Sehän on vuosia ollut käytössä, siitäkin oli keskustelu radiossa menneellä viikolla. toisaalta hyvä, että pisti edes ajattelemaan, kun kerran tietoisesti ajoit ylinopeutta. Voi ollakin, että lasku tulee postissa - vapise. Seuraavalla kerralla kannattaa keventää kaasujalkaa jo ennen välkkyjä.
- Salaliittoko?
Tosi juttu on, että poliisit ovat saaneet nokialta lahjoitukseni
Lumia 520 puhelimet, koska Lumioiden kamerat ovat parasta
laatua, näillä kameroilla poliisit voi kuvata vastaantulevia
autoja jos tarve vaatii.
Nykyinen wifi teknologia Lumiassa antaa kuvanottohetkellä
käskyn poliisiauton valoille räpsäyttää niitä kun kuvataan.
Näin poliisi voi myös lähettää kuvat reaaliajassa SUPO:lle
tutkittavaksi.
Olemme menossa kohti poliisivaltiota. - sieltä mitään sakkoa
No varmaan ihan maalaisjärki sanoo että poliisin viesti oli "pudotappas nopeutta".
Juu kameroilla kuvia ja tehovalvonta...kaikkea ihmisillä käykin mielessä- Ajossa Mukana.
Ei tule sakkoa.
Poliisi vaan kohteliaasti käytti järkeään kun näki että ajat ylinopeutta tutkan mukaan.
Käynyt mullekin kerran ja pari kertaa normitiellä sormellaan "piirtänyt" kahdeksikon kun nopeutta ollut lähemmäs sata...
Eli ei ne poliisit joka kerta lähde kaikkien perään... Antavat armon käydä oikeudesta tai sitten oli toinen työtehtävä alla... Kuten silloin kun Lahdessa järjestettiin huippukokoukset ja poliisit oli kiinni autosaattueissa Hesan ja Lahden välillä... Ne saattueet pystyi helposti ohittamaan 140:ä ajamalla... Eivät pysäyttäneet... - Köyhä ja savolainen
"sieltä mitään sakkoa" on oikeassa. Ei poliisi jaksa kaikkien vastaantulijoiden perään lähteä. Minulle on muutaman kerran neljänkympin rajoitusalueella poliisi väläyttänyt valoja, kun nopeuteni on sattunut olemaan hiukan yli rajoituksen. Kun olen moikannut, että asia ymmärretty, niin hekin ovat vain hymyillen moikanneet... Näin Helsingissä Pasilankadulla, jossa vastaantulevia poliisipartioita riittää..
Joskus nuoruudessa ajoin Lahdesta Mikkeliin päin, niin silloin mentiin ruuhkassa tunti Lahdesta Heinolaan. Kun ruuhka alkoi hellittää, niin heinolan jälkeen muutamat herrat aloittivat kovan ohitusrumban. Datsun-reppanani taakse ilmestyi Saab 99, jolla oli rallimiehen valopatteristo keulalla. Nostin nopeutta yli sallitun, mutta se meni ohi ja kun mentiin muutama kilsa, niin se oli pysäyttänyt em. kaaharit.
Tuttava sanoi, että tämä Saab kuului paikallisen LP:n kalustoon ja siinä oli kohtuullisen tehokas turbomoottori antamassa vauhtia. Valopatteristosta oli osa salamavaloja, jolla otetaan pimeällä ohitustilanteista kuvia. Silloin videoita ei vielä ollut käytössä. Minusta köyhästä he eivät olleet kiinnostuneita, vaan kiireisimmät kohteet oli valittu jo aikaisemmin.
- Sillai ja tällai
Selitys voi olla melkein mikä tahansa:
-vahinko
-varo tiellä liikkuvaa eläintä
-hiljennä
jne.
Itsellenekin on kerran poliisiauto väläyttänyt valoja. Siis ihan pitkiä. Ajoin ylinopeutta ja valojen väläytyksen jälkeen hiljensin vauhtia. Oli ylinopeutta aika reilusti. Myöhemmin tajusin, että olin myös ajanut etulyhdyt kokonaan pimeinä. Poliisiauto tuli vastaan ja kääntyi risteyksestä oikealle ja jatkoi mihin lie. Itsekin poliisit ajoivat aika haipakkaa, mutta eivät käyttäneet hälytysvaloja, pysäytysvaloa tai sireeniä. Ehkä he olivat hälytysajossa, joka vaati ajamista ilman huomion herättämistä? Ehkä he halusivat minun hiljentävän, mutta eivät ehtineet minun perääni lähteä? Tai ehkä väläyttivät vain valojaan, koska minulla ei ollut valot päällä? Ehkä molemmat syyt? Tai sitten laittaessaan suuntavilkkua päälle vahingossa väläytti pitkiä? Ei voi varmuudella tietää. Hassua, kun poliisit käyttävät suuntavilkkuja mm. hälytysajoa ajaessaankin. No hyvää syksyä kaikille! - iisipol
Tulee kutsu kuulusteluun lähimmälle poliisiasemalle. Saattaa ne tulla ovellekin. Tämä jatkuva jännitys kuuluu taudin kuvaan. LOL
- ottaa.päähän
Eivät tulleet ovelle eikä tullut edes kutsua asemalle. Jännitystäkään en ole kokenut sen neljän vuoden aikana joka on kulunut tapahtumasta.
- gbfgbfhtr343
virkaintoisuutta.. helpomalla pääsisivät ei pienistä ressaisi..
Kyllähän suurinosa vilkun räpsijöistä osaa ajaa..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k273633- 412469
Otavassa tapahtuu!
Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut372323Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s72067Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta431582- 381569
- 141402
- 1281320
Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan
Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.2711304Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t451275