terveysvakuutus ja mahdollinen masennus

mgmgmgmgmg

Haluaisin terveysvakuutuksen ja siinä kysytään terveystietoja. Virheekseni olin mennyt intissä puhumaan masennuksestani ja pelkään että se eväisi minulta vakuutuksen. Minulle ei ole tietäekseni kirjoitettu mitään diagnoosia, enkä ole käyttänyt mitään lääkkeitä koskaan ja suoritin palveluksen normaalisti loppuun. Ja muutenkin olen elänyt normaalisti. Siviilielämässä en ole puhunut asiasta kellekkään.

Onko mahdollista, että tästä on jäänyt ilmoitus potilastietoihin tai johonkin vastaavaan ja aiheuttaisi ongelmia vakuutuksen hankkimiseksi.

3

389

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vakuutuslutka

      En usko että asia vaikuttaa mitenkään vakuutuksen saantiin. Vastaa rehellisesti terveysselvityksen kysymyksiin niin saat ratkaisun, myönnetäänkö vakuutusta sinulle.

      Masennuksesta voi tulla mahdollisesti rajoitusehto, eli vakuutus ei kata mielenterveyden hoitokuluja.

    • Vak1.edustaja

      Moi, älä missään tapauksessa ilmoita masennuksesta. Vakuutusta ei tulla myöntämään, jos ilmoitat. Ainoa yhtiö joka myöntää sairauskuluvakuutuksia masennuksesta kärsineille on pohjantähti.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      98
      1211
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      87
      834
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      764
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      683
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      616
    6. 31
      593
    7. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      548
    8. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      15
      541
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      513
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe