Rakkaat siskot ja veljet, olkaa varovaisia

Eräs muslimi

Aabra-ham sanoi: "Neuvoisin vakavasti, ettet vastaile tarkempiin ammattiasi tai henkilöllisyyttäsi koskeviin kysymyksiin. Tätä palstaa kuten monia muitakin palstoja saattavat lukea ja myöhemminkin selailla myös sangen häiriintyneet ihmiset."

Totta. Palstoilla liikkuu paljon sellaisia hiljaisia kyttääjiä, joiden tarkoitusperiä ei tunneta.

Rakkaat siskot ja veljet Islamissa. Älkää missään nimessä kirjoittako omalla nimellänne, edes puolivirallisella musliminimellänne josta teidät tunnistaa, älkää kertoko missä päin asutte, mistä olette kotoisin, miltä näytätte, missä moskeijassa käytte ja milloin, missä keskusteluryhmissä kirjoitatte, millä nimimerkeillä jne...

Rakkaat siskoni islamissa. Muistakaa että Allah on antanut meille hijabin. Se tarkoittaa myös sisäistä hijabia. Älkäämme provosoituko meihin kohdistuvista loukkauksista. He eivät ansaitse meidän vastaustamme. Kun pakonomaiset tirkistelijät eivät pysty näkemään ruumistamme, he haluavat tunkeutua nähdäkseen meidän sydämemme. Älkää paljastako tunteitanne ihmisille, jotka eivät kunnioita teitä. Allah tietää kaiken eikä meidän tarvitse todistella mitään.

Palstoilla on paljon sellaisia epäilyttäviä ihmisiä, jotka lainailevat sattumanvaraisesti eri palstojen nimimerkkien tekstejä.

Tällä Suomi24:n Islam-palstalla on erittäin häiriintyneitä ihmisiä.

Rakkaat siskot ja veljet Islamissa. Allah tietää, että haluatte kertoa Islamista. Älkää kuitenkaan tuhlatko aikaanne väittelemällä sellaisten ihmisten kanssa, jotka ovat osoittaneet etteivät ole kiinnostuneita. Tälläkin palstalla vilahtelee sellaisia nimimerkkejä, jotka ovat vastustaneet Islamia useita vuosia. He ovat valinneet tiensä, vaikka he teeskentelevät joskus olevansa kiinnostuneita.

Älkää sortuko tähän uskottomien ansaan. He haluavat eksyttää meitä viemällä aikaamme turhilla kysymyksillä, provosoinneilla jne. Tämä on saatanan tapa. He tietävät, kuinka vihastumme Allahin pilkasta. Älkää antako heille sitä tyydytystä. Muistakaa, että Allah antaa heille aikaa vain, jotta heidän syntinsä lisääntyisivät.

Rakkaat siskot ja veljet Islamissa. Meillä on Ramadanin paasto. Sen aikana meidän ei pitäisi lukea eikä kirjoittaa mitään pahaa. Jos joku tahtoo Allahin johdatusta, hän tietää mistä sitä löytää. Te ette ole vastuussa siitä, jos joku ei halua uskoa. Olkaa kiitollisia, että Allah on johdattanut teitä.

12

507

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eräs kristitty

      Samat sävelet tuon anonyymiteetin varjelun suhteen, mutta myös toisinpäin.
      Jos täällä puolustaa oikeaa uskoaan ainoaan todelliseen Jumalaan, voi anonymiteetin pettäessä joutua vaikka minkä binladenin pyhän vihan kohteeksi.

    • Esko

      On vaikea kuvitella mihin vaaraan nimimerkillä kirjoittava voisi joutua. Olen itsekin joutunut ajattelemaan tätä, koska muslimit määrävät kuolemantuomion islamia vastustaville. Islamin oppineet voivat tulkita myös tällaisen kirjoittamisen islamia vastaan sotimiseksi.
      Kysyin täällä sitä asiaa, olenko nyt sodassa islamia vastaan. Nimimerkki Muslimah vastasi, että kyllä olen. Taha venkoili tapansa mukaan, ettei siitä voinut saada selvää, mutta selvä kielteinen vastaus se ei ollut.

      Voisi siis epäillä, että joku islamia kritisoiva päätetään tappaa. Siitähän voisi aivan päästä paratiisiin, kenties. Tappaminen ei näytä olevan äärimuslimeille mitään erityisen merkittävää.
      Kuitenkin tällaista informointia islamista täytyy jatkaa. Islamia pitää tehdä tunnetuksi myös sen pimeiltä puolilta.
      Islamia kritisoiva voisi siis teoreettisesti olla vaarassa. Käytännössä ei ole helppo selvittää kirjoittajan henkilötietoja, ellei niitä itse anna.

      Muslimit sensijaan eivät ole ollenkaan missään vaarassa. Aabraham on tunnetusti höpörö ja valehtelija. Hän ei voi millään tuotakaan neuvoaan puolustella. Kristittyjen tai uskonnottomien tapana ei ole lähteä vainoamaan muslimeja. Tänne kirjoitellaan yleensä ajankuluksi ja kevyellä mielellä.
      Se on jo aika sairasta, kun varoitetaan vaarasta tällaisella keskustelupalstalla. Kirjoittajaa uhkaa mielisairauden vaara. Sellaiset mielenhäiriöt ovat todella varsin tavallisia. Siitä on ilmeisesti kysymys sekä Aabrahamin ja avauksen kirjoittajan kohdalla.

      Siis kevennä mieltäsi. Uhkat eivät ole todellisia. Parasta mitä voi tehdä, on antautua iloisesti kertomaan omista ajatuksistaan. Se hälventää epäluuloja ja lähentää ihmisiä. Aabraham levittää vihaa ja epäluuloja. Unohtakaa sen pahan miehen varoittelut.

      • höpölöö...

        Esko kirjoitti : Aabraham levittää vihaa ja epäluuloja. Unohtakaa sen pahan miehen varoittelut.

        --------
        Minusta Abbraham tuntuu viisaalta ja lukeneelta tyypiltä. Hän haluaa toimia vastapainona joillekin yksipuolistajille. Tunnistakoot itsensä kuka haluaa.
        Siitä en tykkää että täälläkin uhataan lakituvalla. Aabrahamiltakin olen semmoista nähnyt. Kysynkin häneltä. Telkkarissa pikkupuolueiden tentissä äärioikeiston mies puhui
        "somaleista, albaaneista ja muista hottentoteista" jotka elävät kustannuksellamme. Syyllistyikö tuo mies johonkin rikokseen?


      • Esko
        höpölöö... kirjoitti:

        Esko kirjoitti : Aabraham levittää vihaa ja epäluuloja. Unohtakaa sen pahan miehen varoittelut.

        --------
        Minusta Abbraham tuntuu viisaalta ja lukeneelta tyypiltä. Hän haluaa toimia vastapainona joillekin yksipuolistajille. Tunnistakoot itsensä kuka haluaa.
        Siitä en tykkää että täälläkin uhataan lakituvalla. Aabrahamiltakin olen semmoista nähnyt. Kysynkin häneltä. Telkkarissa pikkupuolueiden tentissä äärioikeiston mies puhui
        "somaleista, albaaneista ja muista hottentoteista" jotka elävät kustannuksellamme. Syyllistyikö tuo mies johonkin rikokseen?

        Tässä on yksi joka kirjoittaa näin:

        >>Rakkaat siskot ja veljet, olkaa varovaisia
        Kirjoittanut: Eräs muslimi

        Onko tässä jotain mieltä?

        Tällainen on sairauden levittämistä. Aabraham pani sitä alulle ja nyt yksi jo on peloissaan. Se ei ole tervettä, eikä sillä lailla pitäisi elää.
        Tällaisten epäluulojen levittäminen on törkeää. Mitään järkevää syytä sille ei ole.
        Näille on sanottava asiat niinkuin ne on.


      • Aabra-ham
        höpölöö... kirjoitti:

        Esko kirjoitti : Aabraham levittää vihaa ja epäluuloja. Unohtakaa sen pahan miehen varoittelut.

        --------
        Minusta Abbraham tuntuu viisaalta ja lukeneelta tyypiltä. Hän haluaa toimia vastapainona joillekin yksipuolistajille. Tunnistakoot itsensä kuka haluaa.
        Siitä en tykkää että täälläkin uhataan lakituvalla. Aabrahamiltakin olen semmoista nähnyt. Kysynkin häneltä. Telkkarissa pikkupuolueiden tentissä äärioikeiston mies puhui
        "somaleista, albaaneista ja muista hottentoteista" jotka elävät kustannuksellamme. Syyllistyikö tuo mies johonkin rikokseen?

        tuolla tavoin, hän ilmeisestikin syyllistyi rikokseen. Jos joku tekee rikosilmoituksen tai esittää tutkintopyynnön mahdollisesta rikoksesta, käräjäreissu saattaa seurata. Koska en tarkemmin tunne tapausta enkä tiedä, oliko kyseessä satunnainen, keskustelun tiimellyksessä lipsahtanut lausahdus vai oliko tällainen puhe jatkuvaa, en osaa arvioida seurauksia.

        Lakituvalla uhkaaminen voi tuntua pahalta, mutta on hyvä, että ihmiset tietävät, mitä heidän toimistaan voi seurata. Vaikka tämä on vain keskustelupalsta, tämä on julkinen foorumi, jota kuka tahansa voi vapaasti lukea.

        Että olen jonkun yksipuolistajan mielestä "paha mies", ei lainkaan ihmetytä itseäni.


    • aahoohoo

      Miksi tunteitaan ei saa paljastaa?

      Vääriä tunteita ei ole, vaan kaikki minkä ihminen tuntee, on oikea ja aito, oli kysymyksessä sitten negatiivinen tai positiivinen tunne. Kaikki ne kuuluvat ihmiselämään.

      Varsinkin negatiivisten tunteiden poissulkemisella ja patoamisella ihminen tekee karhunpalvelusta itselleen koska niillä kuitenkin on tapana tulla joskus ryöpsähtäen ja hallitsematomasti esille. On todettu, että alkoholismin eräänä syynä on ns "tunnevammaisuus".

      Pelkäätkö, että jos joku tietää asuinpaikkasi ja moskeijasi, niin voisit joutua vaaraan? Useimmat meistä olemme poskisolisteja ja uskon, ettei kukaan tulisi häirityksi arkielämässään.

      Mutta:nyt kun Ramadan on alkanut, niin aiotteko vältellä islam -palstaa?

      • tervapata

        Mitä sinä oikein tarkoitat tällä?


      • aahoohoo
        tervapata kirjoitti:

        Mitä sinä oikein tarkoitat tällä?

        Kun tältä palstalta saa lukea välillä hyvin jyrkkää arvostelua Islaminuskosta ja muslimeista ja peräti toivotaan muslimien häviävän kadotukseen maan päältä. Eikö se ole luettuna pahaa, jota tulisi välttää paastokuukauden aikana. Tätä minä vaan.


    • tervapata

      kiitos varoituksestasi sisko =). Jumalan armoa ja siunausta sinulle.

    • Teppo1

      ainakin omissa sfääreissäsi. Sanoit että: "Älkää sortuko tähän uskottomien ansaan. He haluavat eksyttää meitä viemällä aikaamme turhilla kysymyksillä, provosoinneilla jne. Tämä on saatanan tapa."

      Korkeampia auktoritteetteja lainaten todistan että:

      Kysymykset ovat Saatanasta

      Volume 4 Number 496

      Allah's Apostle said, "Satan comes to one of you and says, 'Who created so-and-so? 'till he says, 'Who has created your Lord? ' So, when he inspires such a question, one should seek refuge with Allah and give up such thoughts."

    • jakewaits

      >Aabra-ham sanoi:

      Otatko sinä neuvoja vastaan mieheltä, jonka nimen loppuosa tarkoittaa sian kinkkua?

    • vainohullu

      relaa hieman toivoo toinen muslimi.Et sinä kai mikään julkkis tai valtionpäämies ole?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      643
      7916
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      452
      2201
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      229
      2105
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      1680
    5. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1226
    6. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1211
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      99
      1084
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      831
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      733
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      6
      721
    Aihe