Onku tuo taivaalla näkyvä kuu, ufo vai mikä ?

En saa mitään tolkkua, onko tuo kirkas pallo joku ufo, täyden kuun puolikas vai joku Kotkan Velkayhtiö Oy,n uusi satelliittilautanen.

Mikä tuo on ? Häh ?
3157
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Nyt on niin pilvistä, että ei näy kuin pilviä.

Äänestä

Valmistelija: Talous- ja rahoitusjohtaja Sirpa Kosonen, puh. 040 661 5885

Kaupunki omistaa noin 200 rakennusta. Näiden kirjanpitoarvo on 190 milj. euroa. Osaa rakennuksista vuokrataan kilpailluilla markkinoilla kaupunkikonsernin ulkopuolisille toimijoille.

Kuntalakiin on lisätty 2 a § rajaamaan kunnan toimimista kilpailluilla markkinoilla. Lisäyksen johdosta osa kaupungin rakennuksista tulee yhtiöittää erilliseen yhtiöön.

Vaihtoehtoina on pidetty kaikkien kaupungin omistuksessa olevien rakennusten yhtiöittämistä tai vain kuntalain 2 a §:n velvoittamien rakennusten yhtiöittämistä.

Taloudellisten laskelmien perusteella kaupungille olisi edullisinta yhtiöittää vain kuntalain 2 a §:n velvoittamat rakennukset. Nämä rakennukset voitaisiin siirtää vuonna 2014 perustettuun Kotkan Julkiset Kiinteistöt Oy:hyn, mikä puolestaan edellyttäisi yhtiön yhtiöjärjestyksen muuttamista kyseisen liiketoiminnan sallivaksi.

Yhtiöitettäessä kuntalain 2 a §:n vaatimat rakennukset kaupungin tulokseen tulisi marginaalisia muutoksia myyntivoittoa lukuun ottamatta. Yhtiöitettäviä rakennuksia hallinnoiva yhtiö olisi elinkelpoinen oikeanlaisessa ohjauksessa.

Yhtiöitettäessä kaikki rakennukset vaikutukset kaupungin tulokseen myyntivoittoa ja kauppahintaa lukuun ottamatta olisivat negatiiviset. Uusi yhtiö ei olisi elinkelpoinen, vaan vaatisi toistuvia vuosittaisia avustuksia kaupungilta suoriutuakseen kokoonsa nähden huomattavista lainanhoitokuluistaan muiden velvoitteiden lisäksi. (Laskelmat esitetään KH kokouksessa)

Aiempien selvitysten mukaan kaupungin tilapalvelun organisaatiota ollaan muuttamassa vastaaman rakennusten ja kiinteistöjen hallintaa sekä ylläpitoa. Mikäli rakennuksia yhtiöitetään vain kuntalain 2 a §:n johdosta, nykyinen tilapalvelun henkilökunta pysyy kaupungin henkilökuntana toimien jatkossa kaupunkisuunnittelussa sekä kuntatekniikassa. Yhtiöitettäessä kaikki rakennukset myös tilapalveluiden henkilöstö siirtyisi kokonaisuudessaan uuden yhtiön palvelukseen.

Esittelijä: Kaupunginjohtaja Henry Lindelöf

Ehdotus: Kaupunginhallitus päättää yhtiöittää vain kuntalain 2 a §:n velvoittamat rakennukset vuoden 2014 loppuun mennessä siten, että Kotkan Julkiset Kiinteistöt Oy:n yhtiöjärjestystä muutetaan mahdollistamaan kyseessä olevien rakennusten apporttisiirto kaupungin taseesta Kotkan Julkiset Kiinteistöt Oy:n taseeseen.

Samalla kaupunginhallitus päättää, että tilapalvelun vastuualueen uudelleen organisointi kaupunkisuunnittelun sekä kuntatekniikan vastuualueisiin valmistellaan ja tuodaan erikseen päätettäväksi syksyn 2014 aikana, kuitenkin hyvissä ajoin ennen vuoden 2015 talousarviokäsittelyä.

Äänestä

Aika outoa kaupunginhallitus hyväksynyt kiinteistöjen ( myynnin) uudelle kiinteistöyhtiölle.

Kaupasta Kotka saa Akuankka rahaa noin 35 milj €, mutta mistään pöytäkirjoista ei löydy tietoa mitä on myyty, ja mitä rasitteita syntyy uudelle omistajalle?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Yks nainen kirjoitti:

En saa mitään tolkkua, onko tuo kirkas pallo joku ufo, täyden kuun puolikas vai joku Kotkan Velkayhtiö Oy,n uusi satelliittilautanen.

Mikä tuo on ? Häh ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu