IL Torstai 21.8.2014
Lauantaina Akaassa Kolmostiellä auton ikkunasta heitetty kissa löytyi ja katosi uudelleen.
Kolmostiellä auton ikkunasta heitettiin kissa 120 kilometrin tuntivauhdista.
"Toijalassa asuva Heidi Eskeli järkyttyi lauantai-iltana, kun hän oli palaamassa avopuolisonsa kanssa Tampereelta kotia kohti. He ajoivat tummansinisen Toyota Hiacen perässä Kolmostiellä, kunnes Akaan Toijalan kohdalla Hiacen kuskin ikkunasta heitettiin jotain ulos.
- Ensin luulimme, että se on roska. Pian tajusimme, että se oli oikeasti jokin elävä olento, Eskeli muistelee lauantai-iltaa.
Hiacen kuljettajan ikkunasta tielle heitettiin kissa. Vauhtia autolla oli Eskelin arvion mukaan lähemmäs 120 kilometriä tunnissa.
Itsekin kotieläimiä omistava Eskeli ei ymmärrä, miten joku voi tehdä elävälle olennolle tuolla tavalla.
- Paniikki siinä iski itsellekin. Tarkoitus varmaan oli, että kissa olisi jäänyt vielä meidän perässä ajaneiden alle.
Kissasta ei havaintoa
Eskeli pysäytti autonsa ja ilmoitti asiasta hätäkeskukseen. Hätäkeskus ei voinut tilanteessa kuitenkaan auttaa, sillä Hiacen rekisterinumeroa ei saatu ylös.
- Hätäkeskuksesta ei loppujen lopuksi lähetetty edes poliisipartiota paikalle.
Eskeli etsi puolisonsa kanssa kissaa puolisen tuntia, mutta se oli ehtinyt jo piiloutua.
Sunnuntaina vapaaehtoiset etsijät onnistuivat paikallistamaan kissan moottoritien pientareella olevaan tiheään pusikkoon.
Etsinnöissä mukana ollut Suomen eläinsuojeluyhdistyksen vapaaehtoinen eläinsuojeluneuvoja Tiina Mäkelä kertoo, että he koittivat houkutella kissaa pusikosta ruuan kanssa.
- Se ei onnistunut. Myöhemmin haravoimme isolla porukalla koko pusikon läpi, mutta silloin kissaa ei enää löytynyt, Mäkelä toteaa.
Sen jälkeen kissasta levitettiin tietoa myös lähitalojen asukkaille, mutta ainuttakaan havaintoa siitä ei ole tullut.
Heitteillejättö on rikos
Mäkelä muistuttaa, että eläimen heitteillejättö on aina rikos. Mikäli jostain syystä kissasta haluaisi eroon, ei autosta heittäminen ole ratkaisu.
- Eläimelle löytyy aina jokin toinen paikka. Apua olisi varmasti ollut tarjolla, jos kissan omistaja olisi suunsa avannut, Mäkelä sanoo.
Sekä Mäkelä että kissan heiton autosta nähnyt Eskeli ovat tilanteesta todella pahoillaan.
- Ei kukaan täysjärkinen tee tällaista. Tuntuu todella pahalta, Eskeli summaa tuntemuksiaan.
Tapauksesta uutisoi ensimmäisenä Aamulehti."
Akaa: kissa heitettiin autosta moottoritiellä
Tummansin. Hiace
2
334
Vastaukset
- Puhuukohan totta
Onko kissa jo löytynyt,vai onko koko juttu kuvitelmaa.Jotkut suurentelee asioita vaikkei todellisuudessa olisi mitään nähnytkään. Jos se olikin tummanpunainen transiitti tai eikun se olikin portteri,enkä ole varma väristäkään,kun kaikki tapahtui niin nopeasti.On voinut olla joku lasten leikkikissa tai joku nalle.
- Sinäkö se oot?
Ai puhuuko kuka totta? Silminnäkijä vai vapaaehtoiset eläinsuojeluvalvojat?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni831469Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä671255Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2261235Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ2031233Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121059Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä1041019Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍134946Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi65923- 80826
Ihmeelliseltä pikkunaiselta....
Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t123808