Miten siitä oikeesti pääsee eroon? Lakimies?
miten lastensuojelusta eroon?
4
1931
Vastaukset
- Ihan ekaks
Parantamalla elämäntavat
Auttamalla lasta hänen kehitysvaiheissaan
Menemällä töihin
Maksamalla velat
Hankkimalla varallisuutta, esim oma asunto
Parantamalla suhdetta lapsen isään
Tässä joitakin, mutta ei välttämättä tässä järjestyksessä. Hyvin yksinkertaista. Kun sossut tulee, koti on siisti ja sinä seesteinen. Menet palavereihin ja sanot, että kaikki on hyvin. pärjäät lasten kanssa ja maksat laskusi.
Kotona pitää olla jonkun verran leluja, lapsen kanssa pitää olla hyvä kontakti. Lasta pitää myös kohdella ikätasoisesti. Eli yli 3 v lasta ei saa kantaa. Sylissä saa pitää kun istuu.Sitten tietty lapsen ikätasoinen kohtelu ja opetus, eli syö itse noin 1 v ja vaipat pois 2-4 v.
Vielä huolehtii pesut, vaatteet ja ruuat, niin siinähän se. tietty toi koulukin on vielä. Sinne herättely ja muistutus kläksyistä ja tavaroista.- Normaalia elämää
Lakimiehestä ei ole apua, vaan peiliin katsomisesta.
Käy, jos tilaisuus tarjoutuu, tutustumassa johonkin tavalliseen perheeseen, jossa asiat ovat kunnossa. Älä ota esikuvaksi omaa lähisukuasi tai ystäviäsi, sillä niistä et välttämättä saa oikeaa kuvaa tavallisesta perhe-elämästä.
Sitten mietit, mikä teillä on eritavalla kuin "esimerkkiperheessä" ja alat systemaattisesti parantaa näitä osioita omalla kohdallasi.
Voit olla esim. yksinhuoltaja, mutta se ei tarkoita, että parisuhteeseen on oitis päästävä, että olisit esimerkkiperheesi kaltainen. Laita kaikki muut osiot ensin kuntoon: lapsen hoito, kehitys ja koulutus, työ, velattomuus, päihteettömyys (käytön kohtuullisuus ja täysraittius lapsen läsnäollessa), talous, asunto, kotitaloustaidot... Näistähän syntyy vaikka kuinka pitkä lista asioita, jotka ovat kunnossa perheissä, joihin lastensuojelulla ei ole ollut tarvetta puuttua. - asioista tietävä
Sain lastensuojelutyöntekijöiltä ristiriitaisen viestin kolmen kuukauden seurannan jälkeen. Toisaalta perheemme sai vapauttavan päätöksen, toisaalta esitettiin uhkauksia ja kiristettiin. Otin yhteyttä johtavaan lastensuojelutyöntekijään ja kysyin, mitä nuo jälkimmäiset tarkoittavat. Niille ei kuulemma ollut perusteita eikä niihin tarvinnut reagoida.
Ilman yhteydenottoa sosiaalityöntekijät olisivat pompottaneet perhettämme ja pitäneet varpaisillaan hamaan tulevaisuuteen. Kiristykset olivat tyyliin 'jos et tee sitä ja sitä, niin...'. Uhkaukset olivat tyyliin, että tulevat koulun kautta selvittämään...
Jos ei tarvetta lastensuojeluun ole, niin ei sen jälkeen uhata eikä kiristetä! Muutoinhan nuo ovat lastensuojelun toimintatapoja pilkkanaurun ohella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti23945198Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12325976SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32315654Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16410791Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229707Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369481Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!309383Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858468Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426814Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2216476