miten lastensuojelusta eroon?

hjelppiä tarvitsisin

Miten siitä oikeesti pääsee eroon? Lakimies?

4

2008

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihan ekaks

      Parantamalla elämäntavat
      Auttamalla lasta hänen kehitysvaiheissaan
      Menemällä töihin
      Maksamalla velat
      Hankkimalla varallisuutta, esim oma asunto
      Parantamalla suhdetta lapsen isään

      Tässä joitakin, mutta ei välttämättä tässä järjestyksessä.

    • Hyvin yksinkertaista. Kun sossut tulee, koti on siisti ja sinä seesteinen. Menet palavereihin ja sanot, että kaikki on hyvin. pärjäät lasten kanssa ja maksat laskusi.

      Kotona pitää olla jonkun verran leluja, lapsen kanssa pitää olla hyvä kontakti. Lasta pitää myös kohdella ikätasoisesti. Eli yli 3 v lasta ei saa kantaa. Sylissä saa pitää kun istuu.Sitten tietty lapsen ikätasoinen kohtelu ja opetus, eli syö itse noin 1 v ja vaipat pois 2-4 v.

      Vielä huolehtii pesut, vaatteet ja ruuat, niin siinähän se. tietty toi koulukin on vielä. Sinne herättely ja muistutus kläksyistä ja tavaroista.

    • Normaalia elämää

      Lakimiehestä ei ole apua, vaan peiliin katsomisesta.

      Käy, jos tilaisuus tarjoutuu, tutustumassa johonkin tavalliseen perheeseen, jossa asiat ovat kunnossa. Älä ota esikuvaksi omaa lähisukuasi tai ystäviäsi, sillä niistä et välttämättä saa oikeaa kuvaa tavallisesta perhe-elämästä.

      Sitten mietit, mikä teillä on eritavalla kuin "esimerkkiperheessä" ja alat systemaattisesti parantaa näitä osioita omalla kohdallasi.

      Voit olla esim. yksinhuoltaja, mutta se ei tarkoita, että parisuhteeseen on oitis päästävä, että olisit esimerkkiperheesi kaltainen. Laita kaikki muut osiot ensin kuntoon: lapsen hoito, kehitys ja koulutus, työ, velattomuus, päihteettömyys (käytön kohtuullisuus ja täysraittius lapsen läsnäollessa), talous, asunto, kotitaloustaidot... Näistähän syntyy vaikka kuinka pitkä lista asioita, jotka ovat kunnossa perheissä, joihin lastensuojelulla ei ole ollut tarvetta puuttua.

    • asioista tietävä

      Sain lastensuojelutyöntekijöiltä ristiriitaisen viestin kolmen kuukauden seurannan jälkeen. Toisaalta perheemme sai vapauttavan päätöksen, toisaalta esitettiin uhkauksia ja kiristettiin. Otin yhteyttä johtavaan lastensuojelutyöntekijään ja kysyin, mitä nuo jälkimmäiset tarkoittavat. Niille ei kuulemma ollut perusteita eikä niihin tarvinnut reagoida.
      Ilman yhteydenottoa sosiaalityöntekijät olisivat pompottaneet perhettämme ja pitäneet varpaisillaan hamaan tulevaisuuteen. Kiristykset olivat tyyliin 'jos et tee sitä ja sitä, niin...'. Uhkaukset olivat tyyliin, että tulevat koulun kautta selvittämään...

      Jos ei tarvetta lastensuojeluun ole, niin ei sen jälkeen uhata eikä kiristetä! Muutoinhan nuo ovat lastensuojelun toimintatapoja pilkkanaurun ohella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      239
      2729
    2. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1144
    3. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      1098
    4. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1005
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1002
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      917
    7. Mitä toivoisit

      Välillämme vai toivoisitko mitään näiden vuosien jälkeen?
      Ikävä
      63
      851
    8. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      41
      827
    9. Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto
      Maailman menoa
      238
      815
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      129
      814
    Aihe