Niin kuin hyvin tiedetään, on noita kiertoliittymiä eli vanhanaikaisesti sanottuna liikenneympyröitä rakennettu oikein urakalla ympäri maata. Useinkin hyvin tarpeellisia ja oikeissa paikoissa. Mutta miksi niissä ei osata ajaa? Olen viimeaikoina saanut seurata oikein aitiopaikalta, eli lähes keittiön ikkunan alla olevaan uutta kiertoliittymää ja aika typerryttävää havaita, että korkeintaan 10% tietää vaikkapa vain vilkunkäyttö ohjeet. Hyvin monella vilkku nakuttaa vasemmalle ja tietysti ylivoimaisesti suurimmalla osalla sellaista vehjettä ei ole lainkaan. Kolme tapausta viikon aikana satunnaisesti nähtynä; ajetaan vastaliikenteeseen, eli vasemmalle lähdettäessä oikaistaan vain suoraan päin vstaantulijoita, kiertämättä ympyrää lainkaan.
Eikä tämä pitäisi olla enää uuttakaan,kun samanlainen liittymä on ollut jo monta vuotta tässäkin puolenkilometrin päässä.
Tällaisiin syyllistyy kaikki. Niin nuoret kuin vanhat, miehet ja naiset, poliisit ja taksit. Ketään erottelematta. Sitten vielä puhutaan liikennekulttuurista, kun törmäillään kuin pässit aivan perusyksinkertaisissa asioissa.
Kiertoliitymät
9
704
Vastaukset
- näin o
Ainakin täällä Hervanassa, suomen kurjimmassa lähiössä, on niin pieni uusi kiertoliittymä, että miellelläni laitan vilkun oikealle päälle jo ennen liittymää, jos aion poistua heti ensimmäisestä väylästä.
- no niinhän
se periaatteessa pitääkin tehdä, jos poistut heti ekasta liittymästä. Ei siinä ne sieltä tulevat paljon kerkeä hyötyä siitä vilkusta, jos laitat päälle vasta sitten kun olet liittymään tullut ja puolen sekunnin päästä jo poistut.
Itse asiassa moni ei tuossa tapauksessa ymmärtää laittaa sitä vilkkua päälle ajoissa, ja sen takia siinä sitten joudut turhaan jököttämään ja odottelemaan, vaikka ennen liittymää ilmaistuna tietäisit, että heti ekastahan se sitten jo aikoo pois jäädäkin.
Sitten tosin on niitä pönttöjä, jotka pistää sen vilkun päälle ennen liittymää, mutta vilkuttavatkin koko liittymän ajan ja poistuvatkin sitten vasta vaikka toisesta ulosajosta...
Että tuntuu todella olevan hankalaa kiertoliittymätoiminta ihmisille. Mutta kun ajatus ei riitä niin pitkälle, kuin että mistä loogisesti olisi hyötyä muille autoilijoille, vaan vilkutellaan muodollisesti aivan väärissä paikoissa pelkästään sen vuoksi, kun laki käskee vilkuttamaan...
- Toivo elää
Sanatarkasti kaikki mitä viestitit.Meidän kunnassa se opettelu vei kolme vuotta.Nyt jo voi varauksella ajaa liittymään toivoen että toinenkin omaksuisi pelin säännöt.Olen miettinyt miksi virkavalta ei puutu asiaan?.Tulisivat paikanpäälle,opastaisivat kohteliaasti vilkun käytön,ym. kiertoliittymän käytön.Ei koskaan mene kaikille teoriaopetus perille,ei kaikki saa sitä kymppiä todistukseensa.Siksi kädestä pitäen opetusta vaatii meistä valtaosa.
- thatsit
Strömbergin alikulun takainen liikenneympyrätyömaa on minusta idioottien aikaansaannos. Kaikki putket ja kaapelit lähistöllä pannaan uusiksi. En mitenkään ymmärrä, että saavutettava hyöty olisi missään suhteessa kustannuksíin.
Vaikuttaakin siltä, että näin saadaan liikenneympyrän varjolla rahaa putkille ja kaapeleille, ja samalla voidaan lisätä kiusantekoa autoilijoille.
Politiikka on lakisäätelyineen lähinnä rikos. Onko tässäkin päätarkoitus 'työllistää' joitakin nollaihmisiä?- thatsit
Toista mieltä! Ympyrä on tosi nerokas oivallus! Tuo vuodentakainen näkemykseni oli yksipuolinen vastaten senhetkistä tietoani.
- Patu33
Jos liikenne ympyrä on kodin ja työpaikan välillä, niin muutamassa vuodessa työmatka liikenne alkaa sujua. Jotku satunnaiset käyttäjät eivät opi koskaan
- juuh
tää on hyvä tää "muutamassa vuodessa". Oikeesti tuntuu, että autoilijoiden tottuminen kaikkeen "uuteen" ottaa sen aikansa :D
- Patu33
juuh kirjoitti:
tää on hyvä tää "muutamassa vuodessa". Oikeesti tuntuu, että autoilijoiden tottuminen kaikkeen "uuteen" ottaa sen aikansa :D
Olen todennut että paikoissa joissa liikenneympyrä on ollut jo vuosia, niin niissä ostataan pääsääntöisesti ajaa. Oletan että niissä satunnaiset väärin vilkuttavat ovat ohikulkumatkalla.
Uusissa ympyröissä vain yksi tai kaksi kuskia kymmenestä osaa vilkuttaa oikein. Olen huvittenuune seurannut erään ympyrän tapahtumia. Ympyrä on ollut nyt käytössä kolme vuotta ja alussa tuntui että itse olen ainoa joka osaa ajaa siinä. Nyt sattuu jo toisinaan tilanteita että edessäni oleva tai perässä tuleva vilkuttaa oikein. Vielä kertaakaan ei ole kynyt niin että sekä edessäni oleva että perässä tuleva olsi vilkuttanut kuten kuuluu, mutta eiköhän sellaisetkin tilanteet ala kohta olla mahdollisia. - Ihmeellinen
Patu33 kirjoitti:
Olen todennut että paikoissa joissa liikenneympyrä on ollut jo vuosia, niin niissä ostataan pääsääntöisesti ajaa. Oletan että niissä satunnaiset väärin vilkuttavat ovat ohikulkumatkalla.
Uusissa ympyröissä vain yksi tai kaksi kuskia kymmenestä osaa vilkuttaa oikein. Olen huvittenuune seurannut erään ympyrän tapahtumia. Ympyrä on ollut nyt käytössä kolme vuotta ja alussa tuntui että itse olen ainoa joka osaa ajaa siinä. Nyt sattuu jo toisinaan tilanteita että edessäni oleva tai perässä tuleva vilkuttaa oikein. Vielä kertaakaan ei ole kynyt niin että sekä edessäni oleva että perässä tuleva olsi vilkuttanut kuten kuuluu, mutta eiköhän sellaisetkin tilanteet ala kohta olla mahdollisia.se niin on, että joskus opitaan.
Ihmetyttää vain se, että säännöthän on kaiketi samat kaikissa, niin uusissa kuin vanhoissakin kiertoliittymissä, niin miksi se uusi on todella sellainen, että kuskien naamat näyttää siltä, että "mikä se tämä on!"
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6427882Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4362157Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2272065- 1431648
Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511220Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251192Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule951063Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65827Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill6709Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.54696