Läsnäolot kauppatieteet OULUN yliopisto

kauppikseenkohan

Kuinka paljon kauppatieteiden opinnoissa Oulussa on noin läsnäoloja? Voiko pakollisia istumisia korvata jotenkin (kirjalliset työt), vai onko läsnäolopakkoja ylipäätään olemassa, jos on niin puhutaanko joustamattomasta prosentuaalisesta määrästä vai tiedekunnan todellisesta säännöstä? Kiitos asiallisista vastauksistanne!

2

600

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • opiskNainen

      Kielten opinnoissa on aikalailla pakollinen läsnäolo (n 80%) ja näitä on muistaakseni 16 op. Lisäksi äidin kielen kursseissa taitaa olla läsnäolopakko. Lisäksi kursseihin mihin kuuluu harjoitustunteja, niin harkat ovat usein pakollisia..mutta ei kaikilla kursseilla..

      Usein kursseihin liittyy harjoitustyö ja sitä varten järjestetään harkkatunteja. Ne eivät välttämättä ole pakollisia mutta hyödyllisiä työn kannalta. Luennot eivät yleensä ole pakollisia ja useita kursseja pystyy aika hyvin tenttimään, jos ko kurssi ei vaadi lisäksi erillistä palautettavaa työtä. Toki käytännöt muuttuvat, joten vaikea sanoa mikä tilanne nyt..Näin siis on ollut lähinnä laskiksen puolella..

    • kauppikseenkohan

      Kiitos vastauksestasi! Kuulostaa ihan toimivalta systeemiltä omaan elämäntilanteeseeni nähden - jos osa-aikatyön ohessa haluaa opiskella tutkintoa, niin joustoa olisi hyvä löytyä.

      Itsellä tähtäimessä olisi joko laskentatoimi tai rahoitus, joten lienee järkevää osallistua harjoituksiin niin paljon kuin mahdollista. Myös jos varsinaista pakkoa ei ole, niin motivaatio tunneilla joille pääsee on todennäköisesti korkeammalla... :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      385
      12595
    2. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      268
      5526
    3. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      236
      4063
    4. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      269
      3013
    5. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      19
      2060
    6. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      19
      1894
    7. Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa

      Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks
      Maailman menoa
      33
      1204
    8. En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia

      Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis
      Maailman menoa
      14
      973
    9. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      168
      968
    10. Martina Aitolehti

      Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      273
      925
    Aihe