Firefox-puhelimet panevat Androidista paremmaksi: sovellusten ylimääräiset asetukset voi panna kuriin
http://www.tivi.fi/kaikki_uutiset/firefoxpuhelimet panevat androidista paremmaksi sovellusten ylimaaraiset asetukset voi panna kuriin/a1006740
"Firefox OS -mobiilikäyttöjärjestelmän tulevassa versiossa sovellusten oikeuksia voi hallinnoida ominaisuuskohtaisesti.
Firefox OS:n version 2.1 odotetaan valmistuvan marraskuussa. Sen kehittäjille tarkoitetussa asetuksissa on kohta Verbose App Permissions, jonka alta voi säätää sovellusten oikeuksia laitteella.
Mozillan turvallisuusinsinööri Frederik Braun kertoo blogikirjoituksessa, että sovelluksen oikeuksien listauksessa kunkin arvoksi voi valita salli, kysy lupaa tai estetty.
Samaa ominaisuutta on kaivattu Androidiin sekä teknisen turvallisuuden että yksityisyydensuojan vuoksi. Applen iOS:stä se löytyy kehittäjille tarkoitetuista työkaluista.
Google on testannut yksityiskohtaistya oikeuksein hallintaa Android 4.3:n piilotetussa App Ops -ominaisuudessa. Se poistettiin yksityisyysaktiivien harmiksi käytöstä 4.4.2-versiossa."
http://www.tivi.fi/kaikki_uutiset/firefoxpuhelimet panevat androidista paremmaksi sovellusten ylimaaraiset asetukset voi panna kuriin/a1006740
"Firefox OS -mobiilikäyttöjärjestelmän tulevassa versiossa sovellusten oikeuksia voi hallinnoida ominaisuuskohtaisesti.
Firefox OS:n version 2.1 odotetaan valmistuvan marraskuussa. Sen kehittäjille tarkoitetussa asetuksissa on kohta Verbose App Permissions, jonka alta voi säätää sovellusten oikeuksia laitteella.
Mozillan turvallisuusinsinööri Frederik Braun kertoo blogikirjoituksessa, että sovelluksen oikeuksien listauksessa kunkin arvoksi voi valita salli, kysy lupaa tai estetty.
Samaa ominaisuutta on kaivattu Androidiin sekä teknisen turvallisuuden että yksityisyydensuojan vuoksi. Applen iOS:stä se löytyy kehittäjille tarkoitetuista työkaluista.
Google on testannut yksityiskohtaistya oikeuksein hallintaa Android 4.3:n piilotetussa App Ops -ominaisuudessa. Se poistettiin yksityisyysaktiivien harmiksi käytöstä 4.4.2-versiossa."
Vastaukset 9
Vanhimmat
Saako tuon Androidin tilalle?
Ei isoveli anna.
Sepä harmi, koskapa nimenomaan linuks-ytimeen tehty huippuvirusimuri android tarvitsisi tuota ominaisuutta mitä kipeimmin.
FirefoxOS on potentiaalisesti se käyttöjärjestelmä joka nousee Androidin tilalle hallitsevaksi mobiilikäyttöjärjestelmäksi. Googlen haluttomuus antaa käyttäjille oikeus yksityisyyteen voi olla se virhe joka tuhoaa Googlen menestyksen.
Snowdenin paljastusten jälkeen maailma ei enää ole samanlainen kuin se oli sinisilmäisen idiotismin aikakaudella. Nyt kun vakoilusta tiedetään, ihmiset haluavat yksityisyytensä. Google on muuttunut viholliseksi joka auttaa NSA:ta vakoilussa.
USA:lla EI OLE mitään oikeutta vakoilla kaikkia jonkun terrorismin vastaisen sotansa nojalla. Tuhotkoot terroristit mieluummin koko USA:n. Maailma ei menetä mitään jos jihadistit nostavat islamin lipun valkoisen talon ylle. Yksi paska isoveli vähemmän.
Ainoa ongelma on jos FirefoxOS alkaa Firefox-selaimen tapaan ottaa mainostajia sotkemaan ohjelmiaan. Sponsorointi ei saisi mennä siihen että selain tai käyttis sisältää mainostajien kilkkeitä ja yhteyksiä, sillä niitä käyttävät myös vakoilu-urkintaisoveljet hyväksi.
Ubuntukin lähettää työpöytähakujen tiedot Amazonille, eikö muka ole vakoilua kun Amazon kuuluu NSA:n PRISM-järjestelmään?
Google tullaan pakottamaan ohjelmaoikeuksien rajoittamiseen. Se tapahtuu joko kilpailussa siten, että turvallisemmat käyttöjärjestelmät voittavat tai sitten Google pakotetaan tähän ratkaisuun EU-oikeudessa. Googlea on kyykytetty oikeudessa ennenkin, samoin Microsoftia.
Google voi olla iso ja röyhkeä, mutta laki on laki, jopa Googlelle. EU on suitsimassa muutenkin Googlen toimintaa, mm. järjestelmällistä verojen kiertämistä sekä kansalaisten yksityisyyden loukkaamista. Google on osoittanut kaikki ne elkeet jotka johtavat siihen, että EU saattaa jopa kieltää Googlen tuotteet EU-alueella äärimmäisenä toimenpiteenä.
Palstan idiootti tubutin-kusipää windows-pelle tietysti luulee, että isot yhtiöt voivat tehä mitä tahansa, mutta eivät voi. EU on Googlea mahtavampi.
Noinkohan..
Google poisti tietoturvasovelluksen kaupastaan!
http://fin.afterdawn.com/uutiset/artikkeli.cfm/2014/08/31/google_poisti_tietosuojasta_huolehtivan_sovelluksen_play-kaupasta
Google on poistanut Android-laitteille tarkoitetusta sovelluskaupastaan Disconnect Mobile -nimisen tietosuojasovelluksen, joka tarjosi käyttäjilleen helpon tavan hallita henkilökohtaisia tietojaan ja kolmansien osapuolien käyttöoikeuksia niihin. Sovellus ehti olla kaupassa viisi päivää ennen kuin Google poisti sen. Sovellusta ei ehditty virallisesti edes julkistaa.
Poistoperuste oli se, että Disconnect Mobile häiritsee Google Playn ehtojen vastaisesti muiden sovellusten toimintaa. Kehittäjien mukaan he yrittivät noudattaa kaupan ehtoja, mutta ne eivät olleet yksiselitteisiä ja niiden tulkitseminen oli hyvin hankalaa. Googlelle jää siis hyvin vapaat kädet valita mitkä sovellukset se hyväksyy kauppaansa ja mitkä ei.
Disconnect Mobilen avulla käyttäjä pystyy estämään näkymättömiä trackereitä keräämästä hänestä tietoja. Sovellus ei estä mainoksia, mutta se estää mainosverkkoja keräämästä käyttäjään liittyvää dataa kohdennettujen mainoksia varten. Disconnect Mobilen kehittäjien mukaan mainokset voivat jo muodostaa vakavan uhan yksityisyydensuojalle ja niitä voidaan käyttää haittaohjelmien levittämiseen, minkä vuoksi tracker-esto päätettiin lisätä ohjelmaan.
-Google ei hyväksy yksityisyyttä eikä sitä, että ihmiset yrittävät piiloutua NSA:lta ja kaupalliseltakin vakoilulta. Googlen mielestä ihmisten täytyy olla seurattavissa ja näkyvillä rehellisesti viranomaisille. Onneksi tuon disconnect mobilen saa myös Google playn ulkopuolelta asennettua, eli Googlen mielipidettä vakoilun torjumisesta ei tarvitse hyväksyä.
Google on kuitenkin siis jälleen kerran osoittanut avustavansa viranomaisia ja pitävänsä ihmiset vakoilun uhreina vaikka väkisin. Disconnect mobile olisi ollut helppo tapa tehdä monenlaistakin laitonta verkossa ilman, että poliisi pääsee jäljille. Google ei hyväksy tätä mahdollisuutta ihmisille.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/12458694
..veikkaan että Firefox ja Ubuntupohjaisissakin kännyköissä tullaan kieltämään mainosestosovellukset AdBlock Plus, Ghostery ym. sillä ihmisen vakoilu on jokayrityksen oikeus. Ihmisten tulee jakaa kaikki tietonsa somemaailmassa.
Maailma oli paljon vapaampi ja turvallisempi aikana ennen internetiä ja nsa:n tuomaa pimeyden aikakautta. Nykyisin viranomainen on kansalaisten vaarallisin vihollinen. New world order alkaa olla totta ja Snowden paljasti totuuden maailmalle.
On silti olemassa pieni toivo netin ja koko jenkkivetoisen maailman tuhoavasta ydinsodasta. Tai ehkä aurinko antaa seuraavan aktiivisuusjaksonsa alkuun niin voimakkaan emp:n, että länsimaat tipahtavat kivikauteen ja elämä muuttuu yksinkertaisemmaksi, mutta vapaammaksi.