Moi!
Elikkäs olen b-mies ja menossa niinisaloon 2016. Onko mahdollisuuksia sotilaskeittäjäksi ja onko palvelusaika 165vrk? Onko se helppo homma?
Elikkäs olen b-mies ja menossa niinisaloon 2016. Onko mahdollisuuksia sotilaskeittäjäksi ja onko palvelusaika 165vrk? Onko se helppo homma?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Varusmiespalvelu on Suomessa helppoa jokaiselle. Kyse on siitä miten oma pää kestää. On nimittäin totutusta poikkeava ympäristö, satoja vieraita ihmisiä ja auktoriteetteja. Olin Niinisalossa kirjurina 2000 luvun alussa ja kaikki nämä tehtävät oli varattu B miehille. Ei mitään käsitystä onko varusmiehiä enää keittiössä mutta jos on ei sinne oteta kuin B miehiä. Varusmiespalvelus oli mielestäni erittäin löysää ja ajantappamista mutta käydä piti silti.
Toisaalta helppoa, toisaalta ei. Riippuu mihin vertaa. Ruoan valmistus, tiskaus yms ei ainakaan ole kovin rankkaa. Muonituspaikan perustaminen ja purkaminen leireillä sen sijaan voi käydä vähän voimille (varsinkin jos sitä joutuu tekemään useamman kerran päivässä ja työvoimaa liian vähän). Keittimet painaa hemmetisti, ja täysien 30 litran vesipystöjen kantaminen koko ajan paikasta toiseen alkaa jossain vaiheessa olemaan aika tuskaista (varsinkin taisteluvarustuksessa). Leirejä on aika monta ja nukkumisaikaa aika vähän. Hyvä puoli on se, että harvemmin joutuu olemaan nälässä.
Palvelusaika on siis kyllä 165 vrk, ja kyllä sinne kai saatetaan myös b-miehiä ottaa.
MITÄ?..vieläkö armeijassa on sotilaskeittäjiä?? Minä luulin että nykyään tulee safkat inttiin jostain mäkkäristä tai kotipizzasta tai joku ruokapalvelu.
Armeija säästäisi jos kaikenlainen huoltopuoli lopetettaisiin ja näin kaikki pääsisivät aseisiin kunnolla eikä olis näitä soppatykin vetäjiä turhaan kolisemassa metässä.
Joukkueelle vaan mikroaaltouuni mukaan ja lihapiirakoita läheisestä siwasta tai alepasta, sipsiä ja limpparia, syksyisin vois omenapuista jokainen ottaa omenoita. Suklaapatukalla pötkii pitkän reissun ja kun eväät loppuu niin äkkiä helikopterilla takaisin kasarmille ja sotkuun.
sinussahan on ainesta vaikka kenraaliin sinne vain.