R.I.P. Star Wars!

Korriban_Overlord_88

:(

Eli viimeinen Star Wars-tarina oli sitten tässä:

http://starwars.wikia.com/wiki/Star_Wars:_Legacy_Volume_2_18

Kiitokset koko Star Wars Universumille vuosien 1977-2014 välisestä ajasta ja mahtavista kokemuksista.

Kuten Tolkienin Keskimaa, niin Star Wars Universumikin sai päätöksensä lopulta. :( Onneksi on paljon luettavaa, katsottavaa ja pelattavaa kuitenkin. Star Wars myös sai ansaitun lopetuksensa mielestäni, jos lopun kerran piti tulla.

R.I.P. :(

Foliohattuileva vammakasa Veteranfag voi olla hiljaa, sillä mies ei ole fania nähnytkään, jos miehen visio Star Warsista on tämä: http://slodive.com/wp-content/uploads/2012/09/mickey-mouse-pictures/jedi-mickey.jpg

7

296

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Xizor

      Hmm joo. Omistan semmoiset kolme hyllyrivillistä noita kirjoja. Voisi hyvin lukea noita läpi ja sitten alottaa alusta vaikka kuinka pitkään jos haluaisi. Sen verran väliä, että ne alkupään kirjat tuntuisivat taas uusilta kun on päässyt loppuun. Jos suodattaisi huonot ja keskinkertaisetkin tarinat pois niin jäljelle jäävätkin riittäisivät aika pitkälle, ja ne parhaat ovat tosi hyviä. Uskaltaisin sanoa, että parempia kuin leffat. Lisäksi on paljon EU:ta, johon en ole vielä ollenkaan tutustunut.

      Voisin kirjoittaa jonkinlaisen kirjasuositteluketjun, tai ainakin kirjailijasemmoisen, jos jaksan

    • Veteranfan

      Valitettavasti Veteranfan ei ole hiljaa.
      Disney tuskin tulee täysin pilaamaan Star Wars kaanonia,turha pelko Korribani.

      Tietysti jos ollaan ylimielisiä faneja,jolle ei kelpaa mikään muu kuin tietokonepeli maailmaan sijoittuvat jutut,joita en ole itse pelannut,enkä luultavasti tule pelaamaan veteraani iässä.
      Pelit ovat hienoja,mutta niistä tehdyt Hollywood leffat ovat olleet täyttä roskaa.

      Ei olisi ihme,jos Disney joskus tuottaisi jonkun Star Wars pelin elokuvaksi,jos fanit sitä vonkuavat???

      Ruikutus Star Wars kaanonin loppumisesta kuulostaa älyttömältä ylimieliseltä skeidalta,josta ei seuraa muuta kuin pään lyöntiä betoniseinään.

      Star Warsin täytyy jatkua,tarina on luotu jatkumaan,eikä se lopu ellei itse George Lucas ole testamentissaan niin päättänyt.

      Korriban Overlord voi vaikka vetää kaljapullon hanuriinsa.

    • Korriban_Overlord_88

      Itsekään en ole pahemmin tietokonepelejä pelannut ja ensimmäinen kosketukseni elokuvien ulkopuoliseen Star Wars-Universumiin oli Thrawn-trilogia.

      Star Wars kaanoni loppui pari päivää sitten eli en ruikuta vaan totean faktat. Tosin jos jollain on ideaa jatkaa kaanonia, niin voisin kannatuksen vuoksi ostaa kyseisen kirjan. Kirjoja voi kuka tahansa kirjoittaa, ja on yksi ja sama enää onko niissä nimi Star Wars.

      On ihme että toisaalta foliohattuilet illuminaateista ja ties mistä ja toisaalta hehkutat Disneytä.

      Ja juon kaljani tölkistä tai tuopista, sori vaan.

      Xizorin suosittelulistaa odotellessa...

      • Veteranfan

        Pyydän Voimalta rauhaa korutonta kirjoitusta kaljapullosta Korriban Overlord,olin pimeyden puolen vallassa.

        Timothy Zahnin Thrawn- trilogian olen lukenut ja omistan muitakin suomennettuja Star Wars teoksia.
        Mutta en ole lukenut kaikkia SW novelleja maailmassa,joita ei löydy kuin akateemisesta kirjakaupasta englannin kielellä.

        Salaliitto teorioista tavallaan kertoo koko Lucasin esiosa trilogia.

        Huomioitavaa on että jo ennen Episodi 1. Pimeä Uhka elokuvaa alettiin poikotoimaan julkisessa mediassa täysin roskaksi elokuvaksi,vaikkei elokuvaa oltu nähty valkokankaalla.

        Ymmärrän nyt täysin miksi median hampaisiin Lucasin luoma esiosa joutui.
        Anakin Skywalker esitetään nuorena orjana.Tämä ei käynyt laatuun USA:ssa,jonka yhteiskunta on rakentunut orjatyövoiman käyttöön,vielä nykypäivänäkin.

        Esiosan politikointi sodan syttymisestä galaksissa salaseuran toimesta oli myös myrkkyä valtaa pitävälle eliitille,joka aloitti surullisen kuuluisan Irakin sodan täysin aiheetta maaliskuussa v.2003.

        En tiedä oliko sattumaa esiosan politikointi,mutta osuvaa se ainakin oli tuolloin nykyiselle maailman tilanteelle.

        Olen löytänyt paljon hyviä asioita uudesta trilogiasta,mitä ei huomannut tai nähnyt ensi-illassa.

        Disney on viihdeimperiumi,ja Lucasin SW myynti Disneylle oli minulle tuolloin PETTYMYS.
        George Lucas tavallaan heitti toimellaan "pyyhkeen kehään",ehkäpä mies ei kestänyt maailmanlaajuista kritiikkiä elokuvistaan???
        Tavallaan hän vetäytyi taustalle takapiruksi valvomaan SW projekteja,hyvä niinkin.

        Mutta Lucasin yhtyminen johonkin eliittiin on taas arvailujen varassa.
        Clone Wars animaatio oli esitys siitä ettei asia olisi näin?

        Onneksi J.J.Abrams on SW fani eikä Disney fani,näin ainakin olen ymmärtänyt.


    • Korriban_Overlord_88

      Disney pyrkii tuottamaan niinsanottuja viihteellisiä koko perheen elokuvia, ja Disneyn tyyliin eivät sovi osa EU-tarinoista, ja tämän vuoksi Disney siirsi koko EU:n Legends-kategoriaan.

      Kyseinen uusi Disney-kaanoni ei todellakaan vaikuta hyvältä ja uskoakseni tulee vielä menemään huonompaan suuntaan. Valitettavasti osa EU-Legends-tarinoista on jopa elokuvia laadukkampia teoksia, ei tosin todellakaan kaikki.

      Eli Disneyverse-kaanonia on nyt siis kaikki Jar Jar Binks-lapsellisuudet jne., mutta esim. Ulic Qel-Droman tragedia tai Darth Banen lapsuus isänsä pahoinpitelemänä kaivostyöläislapsena ei sitä ole. Disneyn tyyli tiedetään ja ei todellakaan vaikuta hyvältä...

      Onneksi edes Legends-kategoria luotiin, niin voi jokainen itse päättää kumpaa versiota SW-universumista pitää kaanonina ja kumpaa seuraa. Oma valintani nyt on selvä. ;)

      Roland Emmerich, joka ohjasi Tähtiportti-elokuvan, on maininnut olevansa tyytymätön kyseiseen TV-sarjaan, eli jos Emmerich päättää jatkaa alkuperäisen elokuvan tarinaa, niin kai sama juttu kuin SW-universumin ja Lucasin suhteen.

      Onneksi EDES voi valita SW-maailmansa ja toivon mukaan EU-materiaalia vielä tuotetaan joskus...

      • Veteranfan

        Clone Wars animaation 6. ja viimeisellä kaudella on jakso,jossa Yoda kohtaa Darth Banen haamun ilmeisesti Korriban planeetalla ?

        Sarjaa ei ole nähty Suomen TV:ssä kuin 2. kautta,maikkarin ylimielisen ohjelma politiikan seurauksena.
        Saa nähdä ilmestyykö animaatio Star Wars: Rebels sarja koskaan Suomessa ?
        Sarja julkaistaan lokakuun aikana rapakon takana.

        Animaatio sarjat ovat siitä hienoja,koska tekijät uskaltavat käyttää enemmän vapauksia EU:n suhteen.
        Disneypeikko on aina olemassa.
        Täytyy ihmetellä jos Disney uskaltaa SW tuotannossa tehdä pehmeämpiä SW leffoja.

        George Lucas sai tarpeeksi kritiikkiä cartoon hahmosta Jar Jar Binks,vaikka uuden sukupolven katsojat hyväksyivät levottoman cartoon hahmon.
        Lucas oli fiksu ja kuunteli fanien reaktioita vähentämällä Jar Jar hahmon osuuden minimiin tulevissa episodeissa.
        Animaatio sarjassa Clone Wars Jar Jar hahmo toimi kuitenkin hyvin.

        Tuleva uusi SW trilogia kasvattaa jälleen uuden katsojakunnan,jonka näkemys SW kanoonista on taas toisenlainen kuin meidän muiden katsojien,koska heidän ensi kosketuksensa SW maailman on tuleva Star Wars: Episodi 7.

        Episodi 7. tekee väistämättä EU maailmaa,mutta millä tavalla,
        on taas aivan eri asia.


    • Korriban_Overlord_88

      Darth Bane hahmona olisi itsessään kaanonia molemmissa universumeissa ilman kyseistä Clone Wars-jaksoakin, sillä hahmo on mainittu Pimeän Uhan novelliversiossa. Myös Darth Plagueis on kaanonia, vaikka naurettavaa oli siirtää Lucenon loistava romaani Legends-kategoriaan.

      Nimi Moraband Sithien kotiplaneetalle kyseisessä jaksossa oli Lucasin päätös, eli EU:ta alettiin hylkimään jo tässä kohtaa.

      http://starwars.wikia.com/wiki/Moraband

      http://starwars.wikia.com/wiki/Korriban

      http://starwars.wikia.com/wiki/Darth_Bane/Canon

      http://starwars.wikia.com/wiki/Darth_Bane


      Itse olen noita Suomessa näyttämättömiä Clone Wars jaksoja katsellut Youtubesta, tosin tuo lopetusjakso on jäänyt toistaiseksi näkemättä.

      Eli kuten Wookieepediasta voi huomata, nyt on kaksi juonijatkumoa valittavana: Canon-Universumi ja Legends-Universumi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      85
      5422
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      43
      3601
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      61
      2975
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      46
      2181
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      61
      1946
    6. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      294
      1783
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1606
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      96
      1441
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1376
    10. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      9
      1333
    Aihe