peräpeilianturi jää le? (peräpeili tmsPuinen pitkäköli ja hieno kaiulla varustettu plotteri. Mitä anturin paikkoja? Ei kai se sentään läpi mittaa? Ei viittis porata läpi, peräpeilikään ei kölin takia...
puuvene ja kaiku
9
1138
Vastaukset
- köliin kiinni
Hiukan epäselvä viesti...mutta siis: pitkäköliseen puuveneeseen ei pääsääntöisesti voi asentaa pohjanläpianturia puun syisestä rakenteesta johtuen. Myöskään lyijy/rautakölin läpi ei voi mitata Peräpeilianturi ei toimi eteenpäin suuntaavaan anturiin koska pitkä köli käytännössä peittää sen näkymät, alaspäin kyllä saadaan lukemia. Mahdollisen pohjanläpianturin tulee olla pronssia jotta se kestää puun elämisen.
En tiedä toimiiko tällainen: Kun köli on irti tai kölipultteja tarkistetaan, voinee kölin etureunaan kiinnittää eteenpäinmittaava anturi. Mieleen tulee lähinnä kölin ja kölilaatikon väliin asennettava ohut rauta johon anturi kiinnitetään, tai sitten rautaköliin ruuvattu/liimattu/hitsattu anturiteline. Teline pitää varmaan käsitellä antifoulingilla, anturi jää sitten oman onnensa nojaan.- reikääpukkaa
Tällaisen kölianturin johto pitää tuoda sisään perästä, keulasta tai sivusta. Tai tehdä sille reikä kölilaatikkoon.
Voi sitä toimintaa kokeilla ensin. Kytke ensin anturi plotteriin kiinni ja laita virrat päälle.
Purista reilusti nestesaippuaa anturin pintaan ja paina pohjaa vasten. Jos anturi toimii, kiinnitä homesuojatulla silikonilla.- pora käteen
Ei kannata edes yrittää. Puun läpi voi saada ehkä paikoitellen toimivan kaiun, mutta yleisesti ottaen ei toimi.
Mutta mikä estäisi tai edes hidastaisi tavallisen pohjan läpi asennettavan anturin asentamista? Mikä siinä reiässä pelottaa? Läpi asennettu kaiku toimii joka tapauksessa parhaiten pohjan materiaalista riippumatta. - umpipuu
pora käteen kirjoitti:
Ei kannata edes yrittää. Puun läpi voi saada ehkä paikoitellen toimivan kaiun, mutta yleisesti ottaen ei toimi.
Mutta mikä estäisi tai edes hidastaisi tavallisen pohjan läpi asennettavan anturin asentamista? Mikä siinä reiässä pelottaa? Läpi asennettu kaiku toimii joka tapauksessa parhaiten pohjan materiaalista riippumatta.Joku puuvenefoorumilla kertoi että humminbird 141 mitta fiskarin pohjan läpi. Asia on ongelmallinen, puuveneet falska! kyllä tarpeeksi ilman turhia läpivientejä. Kkehottaisin kokeilemaan ennsin geelillä ja jos toimii niin Sialla. Ikävä kyllä samaa anturia ei voi käyttää , rahan menoa tuleee.
- umpipötyä
umpipuu kirjoitti:
Joku puuvenefoorumilla kertoi että humminbird 141 mitta fiskarin pohjan läpi. Asia on ongelmallinen, puuveneet falska! kyllä tarpeeksi ilman turhia läpivientejä. Kkehottaisin kokeilemaan ennsin geelillä ja jos toimii niin Sialla. Ikävä kyllä samaa anturia ei voi käyttää , rahan menoa tuleee.
Ei takuulla vuoda anturiläpivienti, oli se puussa, lasikuidussa tai metallissa. Ei ole vuotaneet vanhat Seafarerin anturit, eivätkä putkiläpiviennillä olevat anturit. On vielä varsin helppo asentaa ohjeen mukaan.
- ilman ongelmia!
umpipötyä kirjoitti:
Ei takuulla vuoda anturiläpivienti, oli se puussa, lasikuidussa tai metallissa. Ei ole vuotaneet vanhat Seafarerin anturit, eivätkä putkiläpiviennillä olevat anturit. On vielä varsin helppo asentaa ohjeen mukaan.
Minäkin ihmettelen tätä keskustelua. Aikanaan omistin ja purjehdin yli 10 v ajan vanhalla pitäkölisellä puuveneellä, jonka pohjassa oli läpiviennit lokianturille ja kaiulle. Kumpikaan ei vuotanut tippaakaan, vaikka vene oli 1940-luvun alussa rakennettu mäntyrunkoinen matkapursi. Ei folkkareidenkaan loki/kaikuantureissa ole tietääkseni ollut ongelmia.
Nykyiset tri-data-anturit helpottavat, kun ei tarvita kuin yksi reikä pohjaan. Pitkäkölisessä anturi on helpoin laittaa kölin viereen, ei eteen eikä peräpeiliin. Haitta on tietysti se, että kryssillä näyttää hiukan eri nopeutta eri halssilla. Käytännön haitta on silti vähäinen. Tarkan nopeuden (SOG) näet gps:stä.
- anturiton
Mikä anturi noissa kaiku/karttaplottereissa yleensä tulee mukana, peräpeili? Sekä ei siis mittaa pohjan läpi, edes lasikuituveneessä? Onko nuo anturit yhteensopivia, niin että vois lainata kaverilta?
- Bossu
Peräpeilianturilliset kaikuluotaimet on kaikista halvimmat, niitähän voi saada alennuksesta alle 80 eurolla. Jos haluaa läpivientianturin joutuu pulittamaan jopa satasen lisää. Itse laitoin kuidutettuun puufiskariin anturin kiinni veneen peräpäähän, potkurin etupuolelle ja 20-30 cm vesirajan alle. Johto tulee kylkeä pitkin yli vesilinjan ja siitä rungon läpi. Johto tarttis vielä paremmin kiinnittää runkoon, nyt vähän pelottaa ajella jäissä.
Jos plotterin mukana tuli läpivientianturi, kannattaa se tietysti porata rungon läpi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut ja Tall poppy -syndrooma
Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky635152Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa
Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va2544222Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla
nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty583820Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta
ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,1372206Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.221564Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar621207Tiesitkö? Kohutun L/over sarjan Juha eli Jani Volanen on tämän julkkisnaisen ex-mies!
Jani Volanen näyttelee L/over - ikuisesti minun psykologisessa trillerissä Juhaa. Mutta tiesitkö, että hän on tämän julk6929- 93872
entäs jos yhtenä päivänä kävisi niin
että miehet vaan yhtäkkiä kollektiivisesti kyllästyisivät ja lopettaisivat naisten palvelemisen ja naiset saisivat pärjä137847Ajattelen sinua
Ajattelen sinua joka päivä, joka hetki… Kaikkea, mitä minun olisi pitänyt sanoa sinulle, enkä osannut sanoa, kaikkea nii31827