puuvene ja kaiku

Kiekujakai

peräpeilianturi jää le? (peräpeili tmsPuinen pitkäköli ja hieno kaiulla varustettu plotteri. Mitä anturin paikkoja? Ei kai se sentään läpi mittaa? Ei viittis porata läpi, peräpeilikään ei kölin takia...

9

1138

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • köliin kiinni

      Hiukan epäselvä viesti...mutta siis: pitkäköliseen puuveneeseen ei pääsääntöisesti voi asentaa pohjanläpianturia puun syisestä rakenteesta johtuen. Myöskään lyijy/rautakölin läpi ei voi mitata Peräpeilianturi ei toimi eteenpäin suuntaavaan anturiin koska pitkä köli käytännössä peittää sen näkymät, alaspäin kyllä saadaan lukemia. Mahdollisen pohjanläpianturin tulee olla pronssia jotta se kestää puun elämisen.

      En tiedä toimiiko tällainen: Kun köli on irti tai kölipultteja tarkistetaan, voinee kölin etureunaan kiinnittää eteenpäinmittaava anturi. Mieleen tulee lähinnä kölin ja kölilaatikon väliin asennettava ohut rauta johon anturi kiinnitetään, tai sitten rautaköliin ruuvattu/liimattu/hitsattu anturiteline. Teline pitää varmaan käsitellä antifoulingilla, anturi jää sitten oman onnensa nojaan.

      • reikääpukkaa

        Tällaisen kölianturin johto pitää tuoda sisään perästä, keulasta tai sivusta. Tai tehdä sille reikä kölilaatikkoon.


    • Voi sitä toimintaa kokeilla ensin. Kytke ensin anturi plotteriin kiinni ja laita virrat päälle.
      Purista reilusti nestesaippuaa anturin pintaan ja paina pohjaa vasten. Jos anturi toimii, kiinnitä homesuojatulla silikonilla.

      • pora käteen

        Ei kannata edes yrittää. Puun läpi voi saada ehkä paikoitellen toimivan kaiun, mutta yleisesti ottaen ei toimi.

        Mutta mikä estäisi tai edes hidastaisi tavallisen pohjan läpi asennettavan anturin asentamista? Mikä siinä reiässä pelottaa? Läpi asennettu kaiku toimii joka tapauksessa parhaiten pohjan materiaalista riippumatta.


      • umpipuu
        pora käteen kirjoitti:

        Ei kannata edes yrittää. Puun läpi voi saada ehkä paikoitellen toimivan kaiun, mutta yleisesti ottaen ei toimi.

        Mutta mikä estäisi tai edes hidastaisi tavallisen pohjan läpi asennettavan anturin asentamista? Mikä siinä reiässä pelottaa? Läpi asennettu kaiku toimii joka tapauksessa parhaiten pohjan materiaalista riippumatta.

        Joku puuvenefoorumilla kertoi että humminbird 141 mitta fiskarin pohjan läpi. Asia on ongelmallinen, puuveneet falska! kyllä tarpeeksi ilman turhia läpivientejä. Kkehottaisin kokeilemaan ennsin geelillä ja jos toimii niin Sialla. Ikävä kyllä samaa anturia ei voi käyttää , rahan menoa tuleee.


      • umpipötyä
        umpipuu kirjoitti:

        Joku puuvenefoorumilla kertoi että humminbird 141 mitta fiskarin pohjan läpi. Asia on ongelmallinen, puuveneet falska! kyllä tarpeeksi ilman turhia läpivientejä. Kkehottaisin kokeilemaan ennsin geelillä ja jos toimii niin Sialla. Ikävä kyllä samaa anturia ei voi käyttää , rahan menoa tuleee.

        Ei takuulla vuoda anturiläpivienti, oli se puussa, lasikuidussa tai metallissa. Ei ole vuotaneet vanhat Seafarerin anturit, eivätkä putkiläpiviennillä olevat anturit. On vielä varsin helppo asentaa ohjeen mukaan.


      • ilman ongelmia!
        umpipötyä kirjoitti:

        Ei takuulla vuoda anturiläpivienti, oli se puussa, lasikuidussa tai metallissa. Ei ole vuotaneet vanhat Seafarerin anturit, eivätkä putkiläpiviennillä olevat anturit. On vielä varsin helppo asentaa ohjeen mukaan.

        Minäkin ihmettelen tätä keskustelua. Aikanaan omistin ja purjehdin yli 10 v ajan vanhalla pitäkölisellä puuveneellä, jonka pohjassa oli läpiviennit lokianturille ja kaiulle. Kumpikaan ei vuotanut tippaakaan, vaikka vene oli 1940-luvun alussa rakennettu mäntyrunkoinen matkapursi. Ei folkkareidenkaan loki/kaikuantureissa ole tietääkseni ollut ongelmia.

        Nykyiset tri-data-anturit helpottavat, kun ei tarvita kuin yksi reikä pohjaan. Pitkäkölisessä anturi on helpoin laittaa kölin viereen, ei eteen eikä peräpeiliin. Haitta on tietysti se, että kryssillä näyttää hiukan eri nopeutta eri halssilla. Käytännön haitta on silti vähäinen. Tarkan nopeuden (SOG) näet gps:stä.


    • anturiton

      Mikä anturi noissa kaiku/karttaplottereissa yleensä tulee mukana, peräpeili? Sekä ei siis mittaa pohjan läpi, edes lasikuituveneessä? Onko nuo anturit yhteensopivia, niin että vois lainata kaverilta?

    • Bossu

      Peräpeilianturilliset kaikuluotaimet on kaikista halvimmat, niitähän voi saada alennuksesta alle 80 eurolla. Jos haluaa läpivientianturin joutuu pulittamaan jopa satasen lisää. Itse laitoin kuidutettuun puufiskariin anturin kiinni veneen peräpäähän, potkurin etupuolelle ja 20-30 cm vesirajan alle. Johto tulee kylkeä pitkin yli vesilinjan ja siitä rungon läpi. Johto tarttis vielä paremmin kiinnittää runkoon, nyt vähän pelottaa ajella jäissä.

      Jos plotterin mukana tuli läpivientianturi, kannattaa se tietysti porata rungon läpi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut ja Tall poppy -syndrooma

      Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky
      Maailman menoa
      63
      5152
    2. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

      Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
      Maailman menoa
      254
      4222
    3. Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla

      nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty
      Maailman menoa
      58
      3820
    4. Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta

      ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,
      Maailman menoa
      137
      2206
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      22
      1564
    6. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      62
      1207
    7. Tiesitkö? Kohutun L/over sarjan Juha eli Jani Volanen on tämän julkkisnaisen ex-mies!

      Jani Volanen näyttelee L/over - ikuisesti minun psykologisessa trillerissä Juhaa. Mutta tiesitkö, että hän on tämän julk
      Tv-sarjat
      6
      929
    8. Millainen mulle

      Sitten sopisi?
      Ikävä
      93
      872
    9. entäs jos yhtenä päivänä kävisi niin

      että miehet vaan yhtäkkiä kollektiivisesti kyllästyisivät ja lopettaisivat naisten palvelemisen ja naiset saisivat pärjä
      Sinkut
      137
      847
    10. Ajattelen sinua

      Ajattelen sinua joka päivä, joka hetki… Kaikkea, mitä minun olisi pitänyt sanoa sinulle, enkä osannut sanoa, kaikkea nii
      Ikävä
      31
      827
    Aihe