puuvene ja kaiku

Kiekujakai

peräpeilianturi jää le? (peräpeili tmsPuinen pitkäköli ja hieno kaiulla varustettu plotteri. Mitä anturin paikkoja? Ei kai se sentään läpi mittaa? Ei viittis porata läpi, peräpeilikään ei kölin takia...

9

1126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • köliin kiinni

      Hiukan epäselvä viesti...mutta siis: pitkäköliseen puuveneeseen ei pääsääntöisesti voi asentaa pohjanläpianturia puun syisestä rakenteesta johtuen. Myöskään lyijy/rautakölin läpi ei voi mitata Peräpeilianturi ei toimi eteenpäin suuntaavaan anturiin koska pitkä köli käytännössä peittää sen näkymät, alaspäin kyllä saadaan lukemia. Mahdollisen pohjanläpianturin tulee olla pronssia jotta se kestää puun elämisen.

      En tiedä toimiiko tällainen: Kun köli on irti tai kölipultteja tarkistetaan, voinee kölin etureunaan kiinnittää eteenpäinmittaava anturi. Mieleen tulee lähinnä kölin ja kölilaatikon väliin asennettava ohut rauta johon anturi kiinnitetään, tai sitten rautaköliin ruuvattu/liimattu/hitsattu anturiteline. Teline pitää varmaan käsitellä antifoulingilla, anturi jää sitten oman onnensa nojaan.

      • reikääpukkaa

        Tällaisen kölianturin johto pitää tuoda sisään perästä, keulasta tai sivusta. Tai tehdä sille reikä kölilaatikkoon.


    • Voi sitä toimintaa kokeilla ensin. Kytke ensin anturi plotteriin kiinni ja laita virrat päälle.
      Purista reilusti nestesaippuaa anturin pintaan ja paina pohjaa vasten. Jos anturi toimii, kiinnitä homesuojatulla silikonilla.

      • pora käteen

        Ei kannata edes yrittää. Puun läpi voi saada ehkä paikoitellen toimivan kaiun, mutta yleisesti ottaen ei toimi.

        Mutta mikä estäisi tai edes hidastaisi tavallisen pohjan läpi asennettavan anturin asentamista? Mikä siinä reiässä pelottaa? Läpi asennettu kaiku toimii joka tapauksessa parhaiten pohjan materiaalista riippumatta.


      • umpipuu
        pora käteen kirjoitti:

        Ei kannata edes yrittää. Puun läpi voi saada ehkä paikoitellen toimivan kaiun, mutta yleisesti ottaen ei toimi.

        Mutta mikä estäisi tai edes hidastaisi tavallisen pohjan läpi asennettavan anturin asentamista? Mikä siinä reiässä pelottaa? Läpi asennettu kaiku toimii joka tapauksessa parhaiten pohjan materiaalista riippumatta.

        Joku puuvenefoorumilla kertoi että humminbird 141 mitta fiskarin pohjan läpi. Asia on ongelmallinen, puuveneet falska! kyllä tarpeeksi ilman turhia läpivientejä. Kkehottaisin kokeilemaan ennsin geelillä ja jos toimii niin Sialla. Ikävä kyllä samaa anturia ei voi käyttää , rahan menoa tuleee.


      • umpipötyä
        umpipuu kirjoitti:

        Joku puuvenefoorumilla kertoi että humminbird 141 mitta fiskarin pohjan läpi. Asia on ongelmallinen, puuveneet falska! kyllä tarpeeksi ilman turhia läpivientejä. Kkehottaisin kokeilemaan ennsin geelillä ja jos toimii niin Sialla. Ikävä kyllä samaa anturia ei voi käyttää , rahan menoa tuleee.

        Ei takuulla vuoda anturiläpivienti, oli se puussa, lasikuidussa tai metallissa. Ei ole vuotaneet vanhat Seafarerin anturit, eivätkä putkiläpiviennillä olevat anturit. On vielä varsin helppo asentaa ohjeen mukaan.


      • ilman ongelmia!
        umpipötyä kirjoitti:

        Ei takuulla vuoda anturiläpivienti, oli se puussa, lasikuidussa tai metallissa. Ei ole vuotaneet vanhat Seafarerin anturit, eivätkä putkiläpiviennillä olevat anturit. On vielä varsin helppo asentaa ohjeen mukaan.

        Minäkin ihmettelen tätä keskustelua. Aikanaan omistin ja purjehdin yli 10 v ajan vanhalla pitäkölisellä puuveneellä, jonka pohjassa oli läpiviennit lokianturille ja kaiulle. Kumpikaan ei vuotanut tippaakaan, vaikka vene oli 1940-luvun alussa rakennettu mäntyrunkoinen matkapursi. Ei folkkareidenkaan loki/kaikuantureissa ole tietääkseni ollut ongelmia.

        Nykyiset tri-data-anturit helpottavat, kun ei tarvita kuin yksi reikä pohjaan. Pitkäkölisessä anturi on helpoin laittaa kölin viereen, ei eteen eikä peräpeiliin. Haitta on tietysti se, että kryssillä näyttää hiukan eri nopeutta eri halssilla. Käytännön haitta on silti vähäinen. Tarkan nopeuden (SOG) näet gps:stä.


    • anturiton

      Mikä anturi noissa kaiku/karttaplottereissa yleensä tulee mukana, peräpeili? Sekä ei siis mittaa pohjan läpi, edes lasikuituveneessä? Onko nuo anturit yhteensopivia, niin että vois lainata kaverilta?

    • Bossu

      Peräpeilianturilliset kaikuluotaimet on kaikista halvimmat, niitähän voi saada alennuksesta alle 80 eurolla. Jos haluaa läpivientianturin joutuu pulittamaan jopa satasen lisää. Itse laitoin kuidutettuun puufiskariin anturin kiinni veneen peräpäähän, potkurin etupuolelle ja 20-30 cm vesirajan alle. Johto tulee kylkeä pitkin yli vesilinjan ja siitä rungon läpi. Johto tarttis vielä paremmin kiinnittää runkoon, nyt vähän pelottaa ajella jäissä.

      Jos plotterin mukana tuli läpivientianturi, kannattaa se tietysti porata rungon läpi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      76
      6269
    2. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      437
      4345
    3. Aleksei Miltsakov - venäläinen uusnatsi antaa oppitunteja lapsille

      34-vuotias Miltsakov palvelee Le Monden mukaan yhä Ukrainassa tiedusteluun ja sabotaasiin erikoistuneen Russitš-yksikön
      Maailman menoa
      60
      3609
    4. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

      Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
      Maailman menoa
      135
      2245
    5. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      100
      2160
    6. Pituuden mittaaminen

      Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m
      Sinkut
      20
      907
    7. En tiedä enää

      Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su
      Ikävä
      58
      835
    8. Luuletko, että löydetään vielä

      Yhteys takaisin? En tiedä enää mitä tehdä... tuntuu jo että olen vieraantunut sinusta. Naiselta
      Ikävä
      42
      800
    9. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      78
      696
    10. Ajatteletko koskaan

      Että rikoit luottamukseni?
      Ikävä
      59
      695
    Aihe