FORTEKOR VET. - SIVUVAIKUTUKSIA?

Koiravanhus

Heips!

Koirani saa lääkityksenä mm. Fortekor vet. -lääkettä. Lääkkeen käytön aloittamisen jälkeen on ilmestynyt eräs koiran terveyteen vaikuttava ongelma/ oire, joka on hiljalleen pahentunut. En tiedä johtuuko oire Fortekorista vai ei mutta lääkkeen sivuvaikutuksissa sitä ei ainakaan mainita.

Pyydänkin nyt teitä, jotka olette käyttäneet ko. lääkettä koirillanne tai kissoillanne, laittamaan kokemuksianne tähän. Eli oletteko huomanneet mitään sivuvaikutuksia? Laittakaa sellaisetkin oireet ja sairaudet, joiden ei tiedetä kuuluvan Fortekorin sivuvaikutuksiin mutta joiden epäilette alkaneen tai voimistuneen lääkityksen aloittamisen jälkeen. Voitte vastata myös siinä tapauksessa, ettei mitään sivuvaikutuksia ole ollut.

En nyt heti paljasta, että mistä oireesta tässä on kyse, koska en halua johdatella kenenkään vastauksia. Kiitos jo etukäteen ja tsemppiä kaikille sairaan lemmikin omistajille ja vähän muillekin.

8

4830

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lääkkeen vaihto

      Koiralleni Fortekor aiheutti verenpaineen liiallista laskua. Kun koira nousi levon jälkeen ylös niin pääsääntöisesti meni taju kankaalle. Kyseessä kääpiökoira.
      Nyt lääkkeenä Nelio ja Furovet ja pyörtyily on loppunut.
      Fortekorista ei sopivaa annosta löydetty useamman yrityksenkään jälkeen.

    • Koiravanhus

      Kiitos vastauksesta! Hyvä, että lääkitys saatiin kuntoon.
      Ja kiitos muuten Nelio- tiedosta. Kysyin apteekissa farmaseutilta, että onko Fortekorille vaihtoehtoista/rinnakkaisvalmistetta ja vastaus oli "Ei, se on ainut."
      Kannattaa siis itse kysellä ja ottaa asioista selvää. Ja sama pätee joihinkin eläinlääkäreihin eli syytä olisi päivittää tietämystään tai sitten reilusti sanoa, etten tiedä mutta otetaanpas selvää.
      Tuo pyörtyily on kyllä paha sivuvaikutus. Onko kenelläkään lisättävää? Laittakaa vaan kaikki mitä mieleen tulee.

    • Anonyymi

      Huhuu! Onko tässä maassa vain kourallinen koiria, jotka käyttävät edellä mainittua lääkettä? Laittakaa vastauksia tulemaan, hyvät ihmiset.

    • snif

      Hiljaista on mutta ehkä se johtuu lumisateesta...

    • Meillä käytettiin tuota lääkettä 7vuotta enkä huomannut sivuvaikutuksia.. mutta asiasta toiseen, jos tarvetta niin mulle jäi ko. lääkettä kun koirani jouduttiin lopettamaan. Jos kiinnostaa niin laita viestiä. lehtii(a)suomi24.fi

      • Koiravanhus

        Ei tarvetta mutta kiitos kuitenkin ja pahoittelut. Kannattaa ylimääräiset lääkkeet viedä apteekkiin, menee varmaan pilalle ennen kuin seuraava koiranne on samassa tilanteessa. -Siis toivottavasti ei koskaan.


    • Jihku

      14 vuotiaalle westielle tuli kutiavaa rupimaista ihottumaa. Pieniä länttejä siellä täällä.

    • Anonyymi

      Fortekor Vet on sydänlääke (verenpaine) lyhytaikaiseen käyttöön. Pidempään käytettynä aiheuttaa peruuttamattomia maksa- ja munuaisvaurioita.
      Eläinlääkärin tulisi vaihtaa/mieluummin käyttää Fortekor Plus -lääkettä, riippuen tapauksesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      128
      5764
    2. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      396
      2579
    3. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      134
      2487
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      8
      2079
    5. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      12
      1353
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      62
      1097
    7. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      10
      1042
    8. Mikä musta tekee

      Oikein haluttavan sun silmissä? Mä en ymmärrä. Parasta aika mennyt ko ohi 😃
      Ikävä
      51
      912
    9. Millainen on

      Ihanne kumppani
      Ikävä
      76
      825
    10. Temusta tilaamiseen tulee muutos

      Alle 150 euron tullivapaus poistuu. Vihdoinkin kankea EU saa jotakin aikaiseksi. https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/
      Maailman menoa
      101
      815
    Aihe