omituinen uni..

pete

joku aika sitten olin unessani jonkin tyylisissä "laskettelukilpailuissa" osallisena. kisassa oli tarkoituksena hyppiä sellaisia mielettömiä hyppyjä paikasta toiseen ja kaataa samalla jotain törppöjä. radan päätepiste oli rakennettu jollekkin laskettelukeskukselle, jossa rata meni kuitenkin alhaalta ylöspäin. sääntöihin kuului myös sellainen, että yhdellä jalalla sai jäädä tasapainottelemaan, mutta tuli virhepisteitä jos molemmat jalat osuivat maahan. tullessani tähän radan loppuun jäin laskettelurinteen alapäähän tasapainottelemaan ja miettimään mitä reittiä jatkaisin loppuun. siinä olisi ollut muutama eri reitti mistä valita, mutta näin rinteessä istumassa erään tytön. valitsin sitten reitin sen mukaan, että pääsin sinne tämän tytön vieressä olevien törppöjen luokse, jonne sitten lopetin suoritukseni. tämän jälkeen jäin siihen hengästyneenä istumaan ja odottelemaan pisteitä, ja kokoajan mietin mitä sanoisin tälle tytölle kun kovasti olisin halunnut jutella tämän kanssa. en kuitenkaan keksinyt mitään sanottavaa ja lähdin kävelemään rinnettä alaspäin. parikymmentä metriä käveltyäni takaani singahti lapsi pulkan kanssa hirveätä vauhtia, laski ohitseni ja joidenkin rinteessä istuvien katsojien päälle. hetkeksi jäin katsomaan, ettei siellä sattunut mitään kauheaa ja ettei kukaan loukkaantunut. tämän jälkeen tuo tyttö huusi minulle jotain tyyliin "olipas hirmuinen vauhti". tuosta rohkaistuneena lähdin kävelemään tyttöä kohti mennäkseni juttelemaan jotain, mutta pari askelta otettua tippui taivaalta helikopterin raato viereeni.
sitten heräsin.

onko hyviä tulkintoja?

2

253

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nukkumaija

      En tiedä miten hyvin osaan tulkita mutta sen tiedän, että omia uniani lähes 100 prosenttisesti. Toisten unet sitten on eri juttu mutta ainahan voi koittaa!
      Minulle tuli fiilis, että olet epävarma jossain asiassa itsestäsi, kyvyistäsi yms. ja siksi järjestit uneesi tällaisen hassun kilpailun jossa voisit mitata omaa arvoasi muiden silmissä. Ehkä jonkun tytön silmissä? Onko sinulla tunne että sinun täytyy aina esittää kaikkia "temppuja" peittääksesi epävarmuuttasi? Lapsi joka viuhahti ohitsesi on oma "sisäinen lapsesi" joka pelkää tilanteen hallitsemisen menettämistä. Ja helikopteri joka rysähti maahan kuvastaa myös epäonnistumisen pelkoa jossain asiassa.

      • pete

        En ole itse oikein koskaan edes kokeillut tulkita noita unia millään tavalla. Olen lähinnä aamuisin vain naureskellut itsekseni niille. Tuo sinun tulkintasi on kyllä ihan hyvä. Olen hieman epävarma ja ujo, mutta en mielestäni kuitenkaan esitä mitään "temppuja" peittääkseni sitä. Tuo kyseinen tyttö siinä unessa oli eräs johon olen hieman ihastunut, mutta en ole uskaltanut lähestyä häntä. Tuossa unessakaan en uskaltanut sanoa hänelle mitään. Tarkemmin ajatellen tuo juttusi epäonnistumisen pelosta yms. saattaa hyvin liittyä juuri tuohon ihastukseeni.
        Ja en kai syystä pelännyt, kun tuo homma tuntuu menneen aivan perseelleen. ;)
        Kiitokset kuitenkin mielenkiintoisesta tulkinnasta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      642
      7882
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      436
      2157
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      227
      2065
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      1648
    5. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1220
    6. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1192
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      1063
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      827
    9. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      6
      709
    10. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      696
    Aihe