rahapula reumaatikolla

proteisti

Kirjoitin cimzia-asiasta tuohon rahapulaan viitaten. Kysyisin nyt, että miten huonopalkkainen reumaatikko pystyy valitsemaan lääkityksensä, siis biologista vai ei, jos joutuu joka vuosi pulittamaan kelakaton verran, että pystyy elämään jollain lailla kivuttomana? Itse joudun valitsemaan jatkossa tarkkaan, että onnistuuko homma ollenkaan. Vammaistukeenkin vaaditaan kallis lääke ainakin, mutta sitten kun tuki loppuu, täytyy "odottaa", että tulee taas hemmetin sairaaksi (lääkärissäkäynnit, kuntoutus, apuvälineet, taksit jne.) että pääsee tuen piiriin uudelleen, koska kela vaatii tietyt summat, että tuki myönnetään. Millaisia vaihtoehtoja teillä muilla on?

5

235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dängä

      Mitä tuon biologisen käyttö mahtaa maksaa? Itselläkin saattaapi tuo olla edessä :/

      • proteisti

        Yksi lääkepiikki cimzia maksaa 1078€ ja simponi n. 1200€. Lääkekatto on tänä vuonna 610 €. Jos nyt ostaisin cimzian, joutuisin maksamaan loput jäljellä olevasta mahdollisuudesta tältä vuodelta, eli n. 550€. Ja tammikuussa -15 taas uuden lääkekaton, joka on n. 600 €. Ja omavastuu vielä päälle, oliskohan 50€ ensi vuonna.


      • proteisti
        proteisti kirjoitti:

        Yksi lääkepiikki cimzia maksaa 1078€ ja simponi n. 1200€. Lääkekatto on tänä vuonna 610 €. Jos nyt ostaisin cimzian, joutuisin maksamaan loput jäljellä olevasta mahdollisuudesta tältä vuodelta, eli n. 550€. Ja tammikuussa -15 taas uuden lääkekaton, joka on n. 600 €. Ja omavastuu vielä päälle, oliskohan 50€ ensi vuonna.

        lisäystä tuohon edelliseen...jos omavastuu ei ole täyttynyt, joutuu maksamaan koko summan lääkkeestä alussa itse. Kela palauttaa omavastuurajaan asti, kun on laittanut anomuksen.


    • nolla euroa

      Pääsin lääkkeistä eroon ruokavaliolla, joka ei maksa yhtään mitään.

      • 13+12

        Kerro toki mistä saa täysin ilmaiseksi ruoat!!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      81
      9052
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      164
      5769
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      142
      5144
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      26
      3960
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      86
      3509
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      56
      3428
    7. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      11
      2972
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      108
      2808
    9. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      43
      2780
    10. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2771
    Aihe