Epilepsiaa vai ei?

mimmuli1

Tilanne on tämä, pian 5-vuotias tyttäremme löytyi hiljattain sängystään aamulla. Oli tiedottomassa tilassa, oli pissannut alleen ja suusta oli tullut sitä limaa/vaahtoa. Huulet sinersivät siinä vaiheessa vähän, vasemman puolen jalka sätki. Ambulanssilla menimme sairaalaan ja siellä meni aika monta tuntia, ennen kuin tokeni siitä. Tehtiin sähkökäyrä noin 4 1/2 päästä kohtauksesta., siinä ei näkynyt mitään poikkeavaa. Nyt odotellaan neurologin aikaa ja magneettikuvaa. Lapsellamme on ollut noin reilun kuukauden, oireena silmien räpyttelyä. Välillä voi olla monta päivää ettei näin tee. Kesällä valitteli kaksi kertaa otsaansa kipeäksi, mutta se meni tosi nopiaa ohi. Melkein heti. Oireena on ollut myös tuollaista kurkun rökimistä. Kaksi kertaa kesän aikana on oksentanut limaa (ei varsinaista oksennusta) aamulla, ja on ollut tosi väsynyt päivän ajan ja sitten yhtäkkiä piristynyt. Pelottaa että mistä on kysymys, epilepsia tai kasvain joka aiheutti epileptisen oireen? Aivokasvaimen ensioire on yleensä epilepsia, mutta tuleeko myös noita epilepsia oireita kuten silmien räpyttelyä jos on aivokasvain..? Pelottaa mitä sieltä löytyy. Asiallisia vastauksia kiitos.!

2

146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ceda

      Hei,
      näin heti alkuun: tsemppiä ! Ei ole helppoa elää epätietoisuudessa, mutta onneksi Suomessa apu on saatavilla. EEG antaa sitten varmat tulokset, eli täällä emme voi kuin pohtia syitä / antaa tukea.

      Epilepsia on hyvin yleinen sairaus lapsuusiässä, eli aivokasvainta en nyt lähtisi heti alkuun pelkäämään. Aivosähkökäyrässä ei useinkaan näy mitään poikkeavaa, vaikka kohtauksia esiintyykin.

      Hyvää tietoa ja infopaketteja löydät täältä Epilepsialiiton sivuilta, mikäli et ole vielä käynyt lukemassa: http://www.epilepsia.fi/epilepsialiitto/epilepsialiiton_ajankohtaista/tietoa_epilepsiasta/lapsen_epilepsia

    • epinen46

      Hei!

      Voimia kovasti odotteluun. Miksi lapsen päätä ei kuvattu saman tien? Milloin teillä on se CT-aika?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      68
      4735
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      171
      3645
    3. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      168
      3174
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      72
      3094
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      50
      2801
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      25
      1964
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1881
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1666
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      174
      1660
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      42
      1362
    Aihe