Mikä on oikea rehellisyys?

suntt.

Kertokaa, jos olette rehellisiä.

7

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tällaista se on

      Se sattuu aina kamalasti, siksi vain harvempi ihminen on rehellinen siinä mitassa kun se ihmiselle yleensä on. Pettäminen ja valehtelu tapahtuu aina niin että ensiksi
      ihminen on epärehellinen ja petollinen itselleen, ja sitä kautta hän kohtaa muutkin epärehellisesti aina kun pitäisi tunnustaa asioita joita ei halua eikä uskalla, tai joihin liittyy voimakasta häpeää. Häpeähän on pohjimmiltaan voimakasta hylätyksi tulemisen pelkoa. "Jos ihmiset saisivat tietää tämän tuskin kukaan enää välittäisi minusta taikka voisi luottaa minuun!" Tämä on häpeä joka estää olemasta rehellinen,
      toisin sanoen estää tulemasta valoon myös virheidensä ja erehdystensä kanssa.
      Tästä syystä on maskit, eli teatterinaamiot, joiden avulla ilmennetään sitä minää jollaosena me haluamme toisten näkevän meidät.

      Vasta silloin ihminen voi olla ihan rehellinen kun pääsee niin rakastavaan vertaisryhmään, josta voi olla tunteidenkin tasolla varma että tämä ryhmä
      ei hylkää minua tuli vastaan mitä tuli. ON hämmästyttävää kokea tällaista rakkautta, ja huomata kuinka minä puhun asioista joista en ole ehkä koskaan kenellekään puhunut häpeän vuoksi, en edes puolisolleni.

      • TEU;;

        sininenvalhe = sovellettu totuus


    • suntt.

      Et ole ollut rehellinen puolisollesi, vaikka vihittäessä näin lupasit Jumala ja tämän seurakunnan läsnäollessa.

    • Vuosia sitten, joku kysyi tätä asiaa minulta. Muistelen vastanneeni ja olen edelleen samaa mieltä, että puolisoiden välillä ei pitäisi olla salaisuuksia.

      Kun avioliittoa suunnitellaan, silloin on hyvä kertoa menneisyydestä sen verran, että toinen tietää mihin sitoutuu. Sitten se alue suljetaan eikä siihen palata. Avioliiton aikana salaisuuksia voi olla ainakin meidän perheessä ainoastaan sielunhoidollisissa keskusteluissa esille tulleet asiat. Niistä ei hiiskuta puolisolle eikä muille.

    • suntt.

      Se on mielestäni myös rehellisyyttä, vaikka tietäisi jotain asiasta sitä kysyttäessä. Mutta ei voi sitä kertoa pahoittaakseen ja vahingoittaakseen toisen mielen. Sitä sanotaan valkoiseksi valheeksi.Minulla on paljon sellaisia asioita joita vaimoni ei tiedä. En kerro, mutta ei ole kysyttykään.

    • yht.lasku

      Minkälainen vihkikaava oli savon ukolla? Vai onko rakkaus ja rehellisyys sama asia?

      Mutta mun täytyy sanoa, että en ole varmaankaan rehellinen - jos nyt ajatellaan ihanteellisesti sitä, millainen olisi Täysin Rehellinen Ihminen. Voipi olla joskus toisen suojelemista se, ettei kerro kaikkea. Ei vaikka sano, että oot hirveen näköinen, vaikka se olisikin totta - ja toinen ehkä kyselee siitä.

      Vai mitä se rehellisyys on. Onko se suorasukaisuutta, joka on loukkaavaakin. Vai onko se aivan kaiken kertomista toiselle/toisille? Onko se valehtelemattomuutta? Onko vaitolo epärehellisyyttä?

      En tiedä. Kai te miehet, joilla on se kaksinkertainen ymmärryksen lahja osaatte sen selittää sitten!

    • Mitäköhän on rehellisyys? Oiskohan tässä mitään?
      Jeesus sanoi: "olkoon teidän puheenne 'on, on' tahi 'ei,ei', mitäsiihen lisätään, se on pahasta"
      Tarkoittaa, että kristitty ihminen on niin tunnettu rehellisyydestään, että häneen luotetaan ilman mitään vannomisia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      246
      2219
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      192
      1684
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      47
      1319
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      50
      1035
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      41
      826
    6. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      810
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      31
      790
    8. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      25
      766
    9. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      760
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      647
    Aihe