Vadelmien seassa kasvaa paljon vuohenputkea. Uskaltaako Roundupilla myrkyttää vai vaikuttaako se jotenkin myrkyllisesti satoon. Vuohenputken juurethan kasvavat pitkinä juuristoina ja on hankala muuten hävittää kuin myrkyttämällä.
Roundup ja vadelmapehkot
9
241
Vastaukset
- etsilleen
Joku on taas laiska eli se on taas vain se nips-nips.
Kasvustot kyllä kuolevat kunhan vain jaksaa nyhtää.
Itse en edes käytä kyllästettyä puuta vattujen tukina, joten kemiallisten torjunta-aineiden käyttö on ehdoton nounou.
Vattu sinällään on yhdenkaltainen rikkaruoho, joka leviää jos sen antaa. Vuohenputketkin saa kuriin, jos vain haluaa nähdä vähän vaivaa eli aina kun näkee vähän vihreää pyrkivän esiin niin leikkaa sen pois - niin simppeliä se lopultakin on. - O-mukulakiurunkannus
Älä välitä tuosta "etsilleen"-nimimerkistä. Hänellä kun on hallussaan ja hallinnassaan ainoa oikea tapa torjua vuohenputkea ja muita kivoja. Hän varmaan hävittää juolavehnänkin parin hehtaarin perunaviljelmältä ihan nyppimällä, vaikka juolavehnäkasvustosta n. 90 % on maanpinnan alla. Ja tietysti kolmestakymmenestä metristä piikkistä vadelmarivistöä! Kaikki muut ovat laiskoja ja saamattomia ja myrkyttävät maapallon lopullisesti pilalle.
Oikeasti vuohenputkea voi kyllä myrkyttää vadelmatarhasta Round upilla, kunhan on tarpeeksi tarkka eikä tapa vattujaan samalla. Minä tapoin akileijakasvustosta vuohenputken niin. Pariin kertaan sai pensselöidä ja pitää tarkan jöön, ettei pääse ympäristöstä tulemaan uudelleen. Pikkupensseli tai vanupuikko voi olla sopiva työväline, vaikka niidenkin kanssa pitää varoa, ettei tipu vadelmanlehdille. Mutta älä katsokaan Round up -geeliin päin, ihan viraton tuote. Round up häviää kyllä ihan myrkyttämättä sen enempää maaperää kuin muita kasveja tai eläimiäkään.- etsilleen
Mutta näin se vain on - ilman myrkkyjäkin pärjää, jos niin haluaa.
Mikään kasvi ei menesty ja kasva kun sen elinedellytykset poistetaan eli vihreät osat pois ja suurin osa juurista - pikkuhiljaa kasvin elinvoima ehtyy ja se kuolee.
Tämä vaatii vain toistoa - ei edes paljoakaan duunia kuin ensivaiheessa. Ihmiset ovat tosiasiassa laiskoja ja haluavat aina "instant"-ratkaisun ongelmiinsa vaikka sellaista ei oikeastaan ole olemassakaan. - ettälleen
etsilleen kirjoitti:
Mutta näin se vain on - ilman myrkkyjäkin pärjää, jos niin haluaa.
Mikään kasvi ei menesty ja kasva kun sen elinedellytykset poistetaan eli vihreät osat pois ja suurin osa juurista - pikkuhiljaa kasvin elinvoima ehtyy ja se kuolee.
Tämä vaatii vain toistoa - ei edes paljoakaan duunia kuin ensivaiheessa. Ihmiset ovat tosiasiassa laiskoja ja haluavat aina "instant"-ratkaisun ongelmiinsa vaikka sellaista ei oikeastaan ole olemassakaan.Mutta siinä on kova työ etsiä jokainen juuriston osa sieltä mullan alta, ne kun kiertää ptikin maata. Vuohenputkihan kasvaa vaikka ei jäisi kuin pieni pala juuristoa.
- Puutarhapuupää
etsilleen kirjoitti:
Mutta näin se vain on - ilman myrkkyjäkin pärjää, jos niin haluaa.
Mikään kasvi ei menesty ja kasva kun sen elinedellytykset poistetaan eli vihreät osat pois ja suurin osa juurista - pikkuhiljaa kasvin elinvoima ehtyy ja se kuolee.
Tämä vaatii vain toistoa - ei edes paljoakaan duunia kuin ensivaiheessa. Ihmiset ovat tosiasiassa laiskoja ja haluavat aina "instant"-ratkaisun ongelmiinsa vaikka sellaista ei oikeastaan ole olemassakaan.Jos itse haluat tehdä niin, senkun vaan! Et viitsisi kuitenkaan asettaa meitä kaikkia muita mahdottoman tehtävän eteen. Osalla meistä on aika paljon muitakin velvollisuuksia - osalla jopa vaativia harrastuksiakin - kuin puutarhanhoito, vaikka siellä mielellämme tunti- ja päiväkaupalla koko kasvukauden ajan vuohenputkea ja juolavehnää nyppisimmekin.
Esimerkkinä mainittakoon, että olen kolmen vuoden ajan nyppinyt mökillä eräästä runsaan neliömetrin suuruisesta kukkamaasta juolavehnää aina, kun vaan mökillä olen. Ei vähene, ei. Ympäristöstä se ei sinne pääse. Ensi kevään ensimmäisiä hommia on purkaa koko kukkamaa ja uusia multa - round upilla kyllä ehkä pääsisi vähemmällä... Täytyypä vielä miettiä.
Jotenkin minusta tuntuu yhä enemmän siltä, että nimimerkki "etsilleen" ei oikein ymmärrä näitä asioita. Hänellä on epäilemättä tapana myös määrätä muiden lastenkasvatuksesta, kodinhoidosta, ruokavaliosta ja pukeutumisesta sekä rahankäytöstä. Hän tietää kaikki asiat muita paremmin ja hänen toimintatapansa ovat ainoita oikeita. Sitä paitsi kaikki muut ovat yksinkertaisesti laiskoja.
On melko banaalia sanoa puutarhapalstalla, että mikään kasvi ei menesty, jos sen elinedellytykset poistetaan. ;-D Monilla meistä kuitenkin useat kasvit pärjäävät ja kukkivat ihan ok, vaikka niiden elämä olisi välillä vaikeaakin, esimerkiksi kastelun puutteen vuoksi - tai siksi, että niillä on lähiympäristössään vuohenputkeakin. - Laiskamatoja
Laiskuus huipussa ja järki maassa! Hulluhan se on joka myrkkyjä käyttää!
Samantien voisi laiska polttaa vaikka tuolta nuo rikkaruohot liekinheittimellä.
- myrkytön on parempi
Roundup on niin paha myrkky, että kannattaa jättää käyttämättä. Sen on todettu aiheuttavan mm. syöpää ja sikiövaurioita, mikä jo kertoo minkä luokan aineesta on kyse.
- EiMissäänTapauksessa
ÄLÄ MISSÄÄN TAPAUKSESSA KÄYTÄ NÄITÄ KEMIALLISIA MYRKKYJÄ!!!
Näiden vaikutuksia vähätellään kuten narkolepsia-piikkiäkin!
Voi teitä onnettomia jotka eivät ajattele maalaisjärjellä, nämä myrkyt tulisi kieltää ja pistää telkien taakse keskijätkin. He tuhoavat meidän jälkipolvemme terveyden! - Oscar54
Voiko olla nykyaikana vielä nin typeriä ihmisiä, että käyttävät näitä myrkkygeelejä?
Ajattelemalla hiukan moni luopuu heti ajatuksestakin ostaa näitä.
Kädellä nuo jopa samassa ajassa poimii pois mitä tuo myrkky tappaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 948421
- 444127
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021926- 241440
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html371438Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,341169Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia121140Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53867Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31842Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v29817