Suomen ei pidä missään tapauksessa allekirjoittaa paperia.
http://uutiset.perussuomalaiset.fi/niikko-suomen-ei-tule-ryhtya-naton-vasallivaltioksi/
http://uutiset.perussuomalaiset.fi/niikko-suomen-ei-tule-ryhtya-naton-vasallivaltioksi/
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
PerusSuomalainen lehtikin on näköjään saatu mukaan Tiltun porukkaan.
Linkissä Suomen valtion ja sotilasliitto Naton välinen isäntämaasopimus suomennettuna sanasta sanaan:
http://vapaakulkija.wordpress.com/2014/11/21/nato-sopimus-suomeksi/
Eipä tarvitse enää yhtään ihmetellä miksi Venäjä on siirtänyt sotakalustoaan rajamme tuntumaan.
Soini perusperiaate ei käännetä takkia. Luottaa edelleen mieluummin kahdenvälisiin keskusteluihin kuin EU- järeämpään talouspakotepolitiikkaan.
Juuri näin.
Tämä on viimeinen niitti itsenäisyyden tuhoamiselle jos ei poliittinen myrsky nouse ja heti.
Media on hämännyt ihmisiä täydellisesti vähättelemällä armeijan Nato-mukauttamista ja sotilaiden aivopesua Amerikan sotiin mm. afganistanissa, kymmeniä "harjoituksia" ja kenraalit ovat saaneet rauhassa toimia vastoin perustuslakia politisoidessaan armeijaa ja tehdessään poliittisia puhdistuksia Stalinin tyyliin nostaessaan vain natomyönteisiä upseereja.
Juuri tämänkin takia media pauhaa täysin merkityksettömiä poliittisia kuohuja, jotta isot poliittiset vedätykset ja salaliitot menisivät läpi.
Virallinen vasemmisto eli arhinmäkeläiset ovat hiljaa vaikka maakuntien työläiset halveksivat kokoomuksen jalkojenjuuressa kiehnäävää jetset-vasemmistoa.
Arhinmäki väitti, että hän ei ole hallituksessa kuullut mitään Nato-sopimuksen valmistelusta vaikka Yrttiahon ym mukaan Paavo on tiennyt selkeästi kenraalien ja puolustusministeriön vaatimasta Nato-liittovalmistelusta ministereille ILMAN EDUSKUNNAN PÄÄTÖSTÄ ja valehtelee nyt puolueen jäsenille leikkien viatonta.
Puhuivatko poliitikkosi tästä hallitusneuvotteluiden jälkeen - eikö selkeä suomenkielinen viesti ja hallitussopimus ollut että Suomi ei lähenny Natoa?
Ota yhteyttä poliitikkoosi. Nyt.
Eduskunta siis ohitetaan ja eduskunta ei tajua että Suomen puolueettomuus tuhotaan 100% kenraalien salaisilla sopimuksilla .
II
Isäntämaatuki kirjoitettiin nyt salassa mutta hallitus vetoaa että eduskunta on mukamas sen hyväksynyt jo 2002.
Natolle annetaan nyt oikeus määrittää milloin on kriisi ja mitä Nato haluaa Suomessa tehdä jopa veronmaksajien suomalaisella armeijalla ja Suomen maaperällä Naton kriisitarpeen mukaan.
Suomi liitetään Naton maa-alueeksi tällä marssiluvalla.
- "Erillistä poliittista päätöstä asiasta ei enää eduskunnassa tehdä, sillä isäntämaatuki on kirjattu Naton ja Suomen kumppanuustavoitteisiin jo vuonna 2002. Asia on ollut myös esillä eri selonteoissa jo yli kymmenen vuotta." ESS
http://www.ess.fi/uutiset/kotimaa/2014/04/18/sunnuntaisuomalainen-s...
Uskomatonta.
Tuntematon teksti muka päätetty 12 vuotta sitten?
Ei sitä voi olla ärkoopeen kanssa samaa mieltä tässäkään asiassa.
Alkaisikohan jo pikkuhiljaa suomalaisellakin "piippaamaan", vai pitääköhän ensin syöttää osa porukasta tykinruokana EU/Naton rehvasteluiden tuloksena Venäläisille.
Seuraava turva-alue alkaa kin olla järkevyydenkin nimissä Itämeren ranta, ja mikäs maa se siinä mahtaakaan olla ? ..ttuilkoot Nato/EU omalla kustannuksellaan ja omieensa verellä, minä en ainakaa ole valmis maksamaan verelläni hintaa muiden egon venyyttelystä. Suomen pari viimeistä hallitusta on kaivanut verta nenästään, nyt sitä tekevät EU/Nato, joten pian voi vain onnitella, Suomi on seuraava suojavyöhyke Venäjälle hullua länttä vastaan, jotka eivät ymmärrä ja noudata sopimuksia, mutta pitävät helvetillistä meteliä kun heidän mielestään homma ei ole mennyt kuten ajattelivat.
Mikä puolue se onkaan vaatinut lisää rahaa puolustusmenoihin? Toinen kysymmys. Mikä hallitus on leikannut eniten puolustusmenoista?
Aika vaihtaa johtoa.
Vasalli oli keskiajan Euroopassa läänityksen haltija, joka oli voimakkaamman lääninherran alainen. Nimitys on peräisin latinankielisestä sanasta vassallus, jonka taustalla lienee kelttiläisistä kielistä omaksuttu sana gwas, palvelija.
Vasallijärjestelmä oli lähtöisin karolingien hallitsemasta frankkien valtakunnasta, jossa kuningas antoi ylimyksille maa-alueen, beneficiumin, vastineeksi siitä, että nämä ryhtyivät ratsusotilaaksi tai varustivat sellaisen.
Eu ei tarjoa tarpeeksi kovapalkkaisia suojatyövirkoja. Mutta ei hätää, Nato ei edes julkaise hallintoon meneviä kuluja.
Kalliita suojatyöpaikkoja veronmaksajille.
RKP pitäisi välittömästi saada ulos hallituksesta. Russofobia saa meidät napit vastakkain karhun kanssa. Karhu hyökkää vain ärsytettynä. Nato kiima ja yhteistyö Ruotsin kanssa ärsyttää karhua.
Venäjä saattaa esittää aluevaatimuksia turvallisuutensa vuoksi. Hankoniemeä ei pidä luovuttaa, mutta Ahvenanmaata ei myöskään pidä puolustaa. Dragsvikin varuskunta voidaan uhrata puolustukseen, mutta yhtään suomenkielistä sotilasta ei pidä uhrata.
Vastakkain asettelu PERSUJEN JA RKP:n kanssa on vietävä uuudelle tasolle. Kansantalous ei kestä kaksikielisyyttä. Perustuslain muutos säästäisi miljardeja. Kysymyksessä on vain 4% kansasta, joka syö pöydissämme.
Kieltämättä tulee mieleen sellainen, onko tarkoitus saada aikaiseksi sisällisota suomeen. Mielenkiintoisinta on se, kuvitteleeko nämä vellihousuiset Kokoomusdemarit tosiaan selviävänsä Ruotsiin asti pakoon, varsinkin kun joutuvat kanstamaan RKP;n porukkaa riippanaan mukanaan.
http://ipu.fi/nato-jasenyys-veisi-suomen-vuotta-1939-muistuttavaan-tilanteeseen/
Tätä on syytä pohtia Nato-hurmassa elävien ja kaikkien muidenkin suomalaisten.
Jos Suomessa ajatellaan, että ”me teemme mitä tahdomme”, välittämättä noiden tekojen vaikutuksista naapureihimme, olemme itsellemme vaarallisessa umpiunessa. Olemme toki vapaat valitsemaan Naton, mutta Venäjä on yhtälailla vapaa valitsemaan sen jälkeiset toimintatapansa.
Kestävä ratkaisu Suomen ja Venäjän suhteisiin on niiden rakentaminen diplomatian, hyvien suhteiden ja Suomen puolueettomuuspolitiikan varaan. Tähän tarvitaan ehdottomasti Naton torjumista. Lisäksi tarvitaan Suomen itsenäisyyden ja puolueettomuuden palauttamista EU:sta eroamalla.
Antti Pesonen
Itsenäisyyspuolueen puheenjohtaja
Tässä vain loppulause, lue kaikki
Isäntämaasopimus on selvä Natoon liittymissopimus väittäköön hallitus mitä hyvänsä. Sopimuksen allekirjoitus tekee Suomesta länen entisten siirtomaiden muodostaman naton vasallin. Aloitus on oikeassa. Toivottavasti persut pysyvät kannassaan eivätkä yhdy Soinin sinnetänne kantaan.
Eikö vieläkään ole opittu mitään hävityistä sodista ulkopuolisten hyväksi! Lisää vainajia ja tuhoja edelleen!
Mikäli nato päättää hyökätä Venäjälle, isäntämaasopimus velvoittaa Suomen tukemaan hyökkäystä. Jos nato käy sotaa Lähi-idässä, se velvoittaa Suomen hoitamaan natosotilaita ja huoltamaan natoarmeijaa.
Pitäkää persut natovastainen linja. Älkää juonitelko kuten eu-sopimuksen kanssa. Unohtakaa ulkomaalaisviha ja maahanmuuttovastaisuus. Nato ja humataarinen työ ovat kaksi eri asiaa.
Ei voi olla vain vähän naimisissa.
Suomalaisten tulisi pidättäytyä arvostelemasta Venäjää ja sen presidenttiä Putinia.
Putin hoitaa työtänsä suurmaan presidenttinä ja valvoo maansa. Hän on tehnyt työnsä hyvin, koska 85% kansasta kannattaa häntä.
Kriisin päätyttyä Suomen pitää kuitenkin tulla toimeen naapurinsa kanssa.
Puolustuministeri vänrikki nappula ärsyttää venäläisiä turhaan ja on näin syyllinen ilmatilan loukkauksiin.
Siispä selvä ero ja välimatka Natoon !!!! Uskottava puolueettomuus, on yksinkertaisesti parasta koko Euroopalle, Usalle ja Venäjälle, sekä tietysti Suomelle. Kokoomusdemarit huitin ..ttuun, ennen kuin aloittavat sodan.
kihloissa.
?????????
Kansa ei voi olla väärässä.
Persut ovat aivan hukassa tämänkin kysymyksen kanssa. Takkia käännellään sen mukaan mistä saa parhaat möläytykset.
Kuvitelkaa Soinia pääministerinä rauhanneuvotteluihin Moskovaan. Eihän siitä mitään tulisi.
Onneksi suomalaisten enemmistö on valistuneita.
Persut kääntää takkia ja sutkauttelee pershuumoria, kun vanjat jo kääntelee tykkejä.
Missä tässä on takkia käännetty?
Nato, Fennovoima, eläkeiän nosto .... Katsokaa vaan niin Kokoomus saa Soinin pään kääntymään.
Tässä ei ole kysymys Soinista, vaan Suomesta ja Suomen tulevaisuudesta ! Koeta nyt päästä eroon Soiniraivostasi, se alkaa saamaan koomisia muotoja kun joka ketjuun sekoitat Soinin, Soinin ja sitten hiukan Soinia ;)
Persuthan on kuitenkin aina samaa mieltä kuin Soini. Ja yhtä sujuvasti kääntyy person takki sen mukaan mistä milloinkin Soini mölöttää. Vaikka eihän Soini kuulemma käännä takkiaan, hän muuttaa mieltään.... ;)
Voi ..ttu ! tuo kirjoituksesi on "kuiteski ku alakouluasteelta" persut kuiteski o samaa mieltä ku Soini hehe hehehe
Jussi Niinistö on isäntämaasopimuksen vankka tukija.
http://puheenvuorot.kansanmuisti.fi/istunnot/43-2014/18133-suomen-ja-naton-isantamaasopimus/138703