Mainostajat käyvät yhä vaativammaksi

S24 sivuille päästäkseen eteen levähtää koko sivun mainoskuva. Tämä on mainostajien uusi aluevaltaus kuluvalta elokuulta.
Saahan tuon mainoksen vierittämällä pois, mutta voi vaan kysyä mitä seuraavaksi? Ehkä jo kuudennella klikkauksella aukeaa aiotut sivut!

12

72

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maksutta.

      Onhan keino saada kaikki mainokset näkymättömiin. Ikävä kyllä minä en osaa neuvoa, ja toisaalta, minua ei mainokset haittaa.
      Niiden tuloillahan tänne pääsemme.

    • c c

      On totta, että mainosrahoilla voimme käyttää S24 palvelinta, mutta eikö niin ole ollut kaiken aikaa ja alusta lähtien? Miksi nyt ruuvia tiukennetaan alvariinsa?
      Kysyin mainoksista ATK- ammattilaiselta. Hän sanoi, ettei mainoksia voida poistaa, koska silloin loppuisi myös ns. keskustelupalstojen käyttäminen yleisöltä.

      • sitroen.

        Ei minulle vain tule yhtään mainosta Suoli24 palstoilta. Ei ole tullut vuosikausiin.
        Olisiko syynä se, että asensin koneelle NoScriptin ja varalle vielä Adblock Plussan?

        Tästä aiheesta on ollut jos kuinka monta keskusteluketjua, mutta ei vain näytä noteerattavan niitä. Dementiako se jo vaivaa?


      • sitroen. kirjoitti:

        Ei minulle vain tule yhtään mainosta Suoli24 palstoilta. Ei ole tullut vuosikausiin.
        Olisiko syynä se, että asensin koneelle NoScriptin ja varalle vielä Adblock Plussan?

        Tästä aiheesta on ollut jos kuinka monta keskusteluketjua, mutta ei vain näytä noteerattavan niitä. Dementiako se jo vaivaa?

        Toki dementiaakin on, mutta kuulun noihin tumpeloihin, jotka eivät osaa asentaa NoScriptiä Adbloc Plussaa.
        Otan nämä nimet ylös josko alalla leipänsä hankkiva kaveri voisi jelppiä pientä korvausta vastaan.


    • Hipsinkipsin

      Ei se kovin hankalaa ole. Tuolta vain https://adblockplus.org/ painat install nappulaa ja seuraat jatkossa yksinkertaisia ohjeita, homma hoituu muutamalla napin painalluksella. Aikaa kuluu minuutti tai muutama ja mainokset ovat poissa :) Vieraat sanat kääntää helposti googlen työkalu jos semmoisia tulee eteen https://translate.google.com/

    • Firefox selaimella on puhdas sivu mainoksista, mutta Safarilla jään vain kapea osa itse palstallekirjoituksille, mainosten vilkkuessa sivupalkella. Sitä ei viitsi kestää, kun vievät huomion jos millä vippaskonsteilla.

      • sitroen.

        Miksi et sinäkin asentaisi sitä NoScriptiä? Jos et itse osaa, pyydä joku nuori asentamaan. Ei ole vaikea homma.
        Tarvittaessa vielä Adblock Plus. Siis ei pelkkä Adblock joka on virussivu.
        Siihen tulee sitten sellainen sivuvaikutus, että esim. Iltasanomien ym videot ja muutamat kuvat eivät näy tai näkyvät valkoisena läikkänä. Silloin klikkaat sivua hiiren oikealla korvalla jolloin aukeavasta valikosta klikkaan oikealla korvalla kohtaa "Tilapäisesti salli kaikki tällä sivulla". Voit myöhemmin poistaa tilapäisluvan samalla tavalla tai se kyllä poistuu itsekseenkin kun suljet koneen. Voit myös antaa jollekin sivulle pysyvän luvan.
        Ei ole vaikeaa!


    • etiäpäin....

      Olen ollut n 5 min suomi24 palstoilla ABP on poistanut 13 mainosta!

    • neandertalilainen

      Eräs tukihenkilöni ihmettelikin, miten kovasti pelkään itseasiassa kaikkea teknistä, joka yli lekan ja rautakangen yli menee.
      Taulutelkkarini hajosi kun se kaatui nenilleen. Hain tilalle uuden. Oli mentävä naapurista kysymään, miten sen kapulaa käytetään.
      Siinähän on selvät symbolit, ynnästä isonee, miikasta pienenee se naapuri torui. Elän 1800-lukua ja sillä sipulix. Tekniset vermeet heill, pokasaha ja pistolapio meill, tarkoitan fiksumpii.

    • tähti syttyi

      Onhan ihanan rehellistä (nauraa onnellisena)

      • hei hei elokuu 2014

        Elokiuun viimeistä päivää vietetään niin huikeesti viettäen kuin lnuppi suinkin antaaa myöten. Lapin lakkaviiniä saatiin nautiskella jälkituokatuotteena,
        Siintä mahoron eliksiiri, että nuoret ja vanhat meni samaa lajji kuten Satakunnan dinot sen opettivat sanomaan.
        Saallperi oli hankinut Lapion puikula perunaa pohjoisen reissullaaan, Viljapossukyljykset veivät kielen mennessään.. Laulettiin niin että naapurit tulivat jo sanomaan, kiitti, riittää jos meille laulatte, on jo klo 2 yöllä.


    • Harmillisia nuo ovat pahimmillaan, mutta saadaanhan mainostuloilla palstaa rakennettua.

      Maintsemasi mainoksen saa pois ja s24 tulee tilalle.

      Jokin aika sitten oli harmillisia POP UP mainoksia, jotka nimensä mukaan pomppivat kesken kirjoittelun. Ovatkohan valittelut auttaneet?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6298
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      355
      5795
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2783
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2218
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1908
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1754
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1633
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1300
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1197
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1098
    Aihe