Ikivanha ruohonleikkuri Stiga 3 hp jaksa yhä pelittää. Kun möksälle ei tosin ehdi kuin kerran kuukaudessa ehtii nurtsi kasvamaan "liian pitkäksi." Ja tämä tietää harmillista ongelmaa, kun ruoho tukkeutuu sivulle heittävän röörin kivisuojaan (vai mikä sen putken alhaalta ja edestä tukkivan kaarevan metallisiiven funktio onkaan?).
Siis sahaanko joutavanoloiset suojat veks ja nautin ajosta ilman jatkuvia kepilllä tapahtuvia sivulle heittoröörin puhdistuksia? Nurmikolla ei ole yhtään irtokiveä tms.
T.ässä
Siis sahaanko joutavanoloiset suojat veks ja nautin ajosta ilman jatkuvia kepilllä tapahtuvia sivulle heittoröörin puhdistuksia? Nurmikolla ei ole yhtään irtokiveä tms.
T.ässä
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tuo siivekkeen tarkoitus kyllä olisi ohjata leikatun ruohon ilmavirralla ylemmäksi/kauemmaksi .
Mutta tuo ylipitkä ruoho estä sen toiminnan ja siksi menee tukkoon , että semmoinen !
Itse otin omastini pois=>hyvin pelaa,eikä mene tukkoon.
Jos tuntuu että kivet lentää,niin laita siihen kuminen läppä yläpuolelle joka kääntää lentävää ruohoa (kiviä) alaspäin.
Jos olet vieläkin epävarma niin hitsaa koko sivulle heittävä ränni tukkoon ja osta tai tee sinne silppuava terä,itselläni on viimeinen vaihtoehto tällä hetkellä käytössä.
itse olen kokeillut näitä kaikkia vaihtoehtoja ja omasta mielestäni tämä silppuava on paras,mutta päätä itse,mikä sinulle on paras.
ja alkaa sahailla (kun ei sähköä niin ei rälläköidä). Muistelinkin että sillä raudalla olisi tosiaan jokin muukin funktio, mutta ne saa nyt väistyä!