polvijärvi ok

totta oikeaa

muut on jumalan vastustajia

4

322

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • leeviläinen

      Mikä polvijärvi?

    • umpilampi

      Onko se semmonen tyyli tosijaanni Isännän mielen ja tahon mukanen, jotta vanahuksija halaveksittaan ja vihattaan vappaakirkollisten toemesta Polovijärvellä?

      Yks es'merkki vanahusten halaveksunnasta ja vihhoomisesta.

      Polovijärven Horsmanahossa assuu yks vappakirkollinen vanahemmistoveli muaseovulla omalla muatilallaan. Ja kun hälle aekannaan tulj avijoero, nii hän otti ja völjäsi aevan vasiten isoja kivvie tilan läpi kulukevalle tielle ja näen tukki tien, jota käötti hänen entinen appiukko ja muori. Ja niin tuo appiukko joutu vanaholla päevillään tekemmään metän läpi uuven tien, jotta piässöö vanahan vaemosa kanssa esim. lasarettiin ja apteekkiin ja markettiin ja virastoehin ja pankkiin yms. asijoelleen Polovijärvelle.

      Sitä en vuan tiijä, jotta minkälaessie ne muut siinä seorakunnassa ovat, kun tuo yksi vanahemmistoveli on jo osottaotunu tuommoseksi varsinaeseksi mätäpaesseeksi iällisiksi tulleita lähimmäesijjään kohttaan.

      Soppii varmmaan kysyä, jotta ketkähän ne tosiaanni ovatkaan niitä Isännän vastustajia?

    • portto lukee

      portto tarkoittaa antikristuksen seurakuntaa, joka ei seuraa miestään. moni nainen on puolisolleen uskoton portto. sonäkin, joka vilkaiset tämän viestin tuntenet moniakin porttoja, voit olla itsekin portto omassa suhteessasi mieheen ti johonkin aiempaan mieheen, jota olet pettänyt.

    • umpilampi

      Missäpä alottajan 'totta oikeaa' kommentit mielipitteissiin?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      37
      9291
    2. "Mä elän vieläkin"

      Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn
      Tampere
      32
      3811
    3. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      80
      2413
    4. Pate Mustajärvi on kuollut

      Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html
      Maailman menoa
      118
      2350
    5. Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan

      Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on
      Maailman menoa
      25
      1925
    6. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      33
      1646
    7. Miten ikinä kelpaisin sulle

      Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait
      Ikävä
      15
      1580
    8. Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää

      Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.
      Maailman menoa
      31
      1396
    9. Kuinka kauan vielä

      jaksetaan vastustaa toisiamme?
      Ikävä
      71
      1247
    10. Esko ja Martina viettävät joulua

      Entisen avioparin joulunvietto on ylittänyt IS uutiskynnyksen
      Kotimaiset julkkisjuorut
      172
      1032
    Aihe