polvijärvi ok

totta oikeaa

muut on jumalan vastustajia

4

290

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • leeviläinen

      Mikä polvijärvi?

    • umpilampi

      Onko se semmonen tyyli tosijaanni Isännän mielen ja tahon mukanen, jotta vanahuksija halaveksittaan ja vihattaan vappaakirkollisten toemesta Polovijärvellä?

      Yks es'merkki vanahusten halaveksunnasta ja vihhoomisesta.

      Polovijärven Horsmanahossa assuu yks vappakirkollinen vanahemmistoveli muaseovulla omalla muatilallaan. Ja kun hälle aekannaan tulj avijoero, nii hän otti ja völjäsi aevan vasiten isoja kivvie tilan läpi kulukevalle tielle ja näen tukki tien, jota käötti hänen entinen appiukko ja muori. Ja niin tuo appiukko joutu vanaholla päevillään tekemmään metän läpi uuven tien, jotta piässöö vanahan vaemosa kanssa esim. lasarettiin ja apteekkiin ja markettiin ja virastoehin ja pankkiin yms. asijoelleen Polovijärvelle.

      Sitä en vuan tiijä, jotta minkälaessie ne muut siinä seorakunnassa ovat, kun tuo yksi vanahemmistoveli on jo osottaotunu tuommoseksi varsinaeseksi mätäpaesseeksi iällisiksi tulleita lähimmäesijjään kohttaan.

      Soppii varmmaan kysyä, jotta ketkähän ne tosiaanni ovatkaan niitä Isännän vastustajia?

    • portto lukee

      portto tarkoittaa antikristuksen seurakuntaa, joka ei seuraa miestään. moni nainen on puolisolleen uskoton portto. sonäkin, joka vilkaiset tämän viestin tuntenet moniakin porttoja, voit olla itsekin portto omassa suhteessasi mieheen ti johonkin aiempaan mieheen, jota olet pettänyt.

    • umpilampi

      Missäpä alottajan 'totta oikeaa' kommentit mielipitteissiin?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      83
      1601
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      269
      1531
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      266
      1252
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      169
      1252
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      56
      857
    6. 65
      834
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      64
      827
    8. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      811
    9. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      40
      797
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      44
      771
    Aihe