Suurvaltojen johtajat tarvitsevat konflikteja

Kun nyt ihmetellään Venäjän vallanhimoista politiikkaa Putinin aikana, niin se on sitä yhtä ja samaa narsistista politikkaa, mitä suurvalloilla on ollut ja edelleen on tapana maailman sivu harjoittaa. Kun USA:ssa on presidentin vaalit tulollaan, niin varsin usein sattuu käymään sillä tavalla, että kampanjointiin on kytkeytynyt konflikti jossain ulkomailla "Amerikan etujen puolustamiseksi". Eikö kuulostakin täsmälleen samanlaiselta kuin Putinin hallinnon julistus venäläisten oikeuksien "huolehtimisesta" ulkomailla ja siis Ukrainassakin? Kovin samansorttista argumentointia harjoitti myös Saksa 1930-luvulla. Itävalta ja Tsekkilä siirtyivät Saksan yhteyteen. Nyt Krim on siirtynyt Venäjän yhteyteen. Ja tiedämme historiasta, mitenkä esim. Meksikon pohjoiset alueet ovat sattuneet siirtymään USA:n yhteyteen. Suurvallat ovat suurvaltoja vaikka niitä voissa paistaisi. Vai voisiko olla toisin? Mahtaisiko USA joskus maltillistua ja lopettaa maailmanpoliisin osan esittämisensä? Mahtaisiko Venäjä kesyyntyä ja lopettaa ulkomaille suuntautuvan laajentumishalunsa? Joka tapauksessa Vladimir Putin on saanut teutaroinnillaan suurta kansansuosiota Venäjällä ja siellähän on taas vaaleja tulossa sielläkin. Vot sie!

10

74

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SUOMAL. patriootti

      Hyvä kirjoitus. Voisin allekirjoittaa tuon sanasta sanaan.

    • Kolehmainen

      Totta. Putin tarvitsee Ukrainan konfliktia sisä- ja ulkopoliittisista syistä ja samalla hän pystyy lisäämään omia valtaoikeuksiaan ja saa todella paljon liikkumavaraa lainsäädäntöön. Lopputuloksesta uhkaa vain tulla pikkuisen surkuhupaisa, koska tyypillisesti järkeviä vastaväitteitä esittävä oppositio meni vahingossa laskiämpärin mukana kompostiin.

    • Venäjän valtiojohto taitaa asennoitua niin inhorealistisesti, että laajan maan kuriin ja nöyrtymään tottunut kansa ei nouse kapinoimaan, vaikka elämisen ehtoja kavennettaisiinkin.

      Miten Venäjän valtiojohto on sitten arvioinut omien ulkomaan suhteittensa tilan kehityksen tulevaisuudessa? Entä jos Venäjältä katsottuna ulkomailla nyt vallitseva nihkeytynyt asennoituminen Venäjää kohtaan onkin muutoksena luonteeltaan pysyväistä? Entä jos tosiaankaan "Lännen" ja siinä samalla Suomenkin pettymys Venäjää kohtaan ei palaudukaan eikä normalisoidukaan luontevan ystävällismieliseksi vuorovaikutukseksi "meidän aikanamme"? Ovatko Venäjän ja "Lännen" suhteet vaurioituneet todellakin pysyväisesti? Sopiva mittari lienee mm. Krim.

      Menneiltä vuosikymmeniltä muistamme, mitenkä Vietnamin sota vaurioitti varsin syvällisesti Euroopan ja USA:n välisiä suhteita. Se näkyi meillä Suomessakin sekä 1960-luvun loppupuolella että 1970-luvulla. Jenkkilän maine tärveltyi perusteellisesti eikä hyvän maineen menetys hetkessä korjaantunut. Vai pitäisikö sanoa, että USA:n kunnia meni, mutta suurvallan häikäilemätön maine lisääntyi. Venäjä saattaa kokea nyt saman kohtalon. Vaikka Venäjn valtiojohto toivoo, että heti kun tilanne normalisoituu, niin saman tien palautuu myös normaali kanssakäyminen Venäjän ja "Lännen" kesken. Ehkä venäläiset erehtyvät niissä kuvitelmissaan. Sitähän sanotaan, että luottamus säilyy niin pitkään, kunnes se menee.

    • Kolehmainen

      "Ehkä venäläiset erehtyvät niissä kuvitelmissaan."

      Veikkaan, etteivät pahasti erehdy, jollei sitten ole tarkoitus jatkaa agressiivista laajentumispolitiikkaa muihin itsenäisiin maihin. Toistaiseksi Venäjä vaikuttaa siltä, että sillä on pidäkkeitä ja se lopulta haluaisi säilyttää paikkansa kansainvälisessä yhteisössä. Tavallaan valehtelu Ukrainastakin todistaa tämän puolesta, vaikka koko muu maailma tietääkin jo Venäjän roolin Ukrainassa, pääpäsmärinä.

      Kansainvälinen kauppa, riippuvaisuus energiasta jne, tekee lopulta Euroopan valtioista prostituutteja, Ukrainan tuhoaminen voidaan hyvinkin pian unohtaa ja palata normaaliin. Sama toistuisi vielä Suomenkin kohdalla ja Venäjä voisi olla senkin jälkeen vielä kauppakumppani EU:n horhataville valtiolle, jotka pelkäävät sotaa ja haluvat rikastua, kenen kanssa tahansa.

    • Jeesuksen nimessä...

      Niin siksi kai ne äänestäjät, = työnantajansa, joka heidän palkankin makssa on heidät palvelijoikseen / edustajikseen valinnut ja valtuuttanut, että niin toimisivat. Kansakunnat kun on niin väärin, Totuuden / Oikeuden mukaisuuden VASTAISELLA elämällään sen tuomionsa ansainut. = Eli, on vain sitä; "sitä saa mitä tilaa" oikeuden mukaisuuden lainalaisuutta.

      Kaikesta vääryyden ja pahuuden puolesta touhiusta ja politiikasta ja kaikesta muustakin ei kaikille hyväksi olevasta tulee aina, tavalla tai toisella ennemmin tai myöhemin ne, SYYSTÄ (kaikki väärysy) kaikile hyväksi Jumalan Sanan vastaisuuksista pahaksi / kärsimyksiksi ja valtaviksi turhaksi menetyksiksi TUOMIO seuraamuksensa, joita lähes KAIKKI ihmisten sairaudetkin on.

      Muituttaen ja valistaen.

    • Se mikä kuulostaa samalta ei välttämättä silti samaa. Kun Lansi-eurooppa vinkui ja vikisi USAta toisen maailmansodan alussa apuun, niin aika pitkään sai vinkuna jatkua.

      USA lähti apuun vasta kun Euroopan tuhoutuminen olisi tapahtunut.

      Venäjä aloitti oman sotansa miehittämällä Baltian maat ja Puolan itäosat.

      USA lähetti niin aseita, kuin ruokaa Venäjälle: tarjosi avun, jonka turvin venäläiset välttyi täys tuholta.

      Venäjä teeskentelee uhria... ja peittää sen tosiasian, että joukkomurhien jälkeen niin katynissä kuin baltiassa, Stalin suunnitteli massiivista hyökkäystä heikkenevän Saksan niskaan. Romania, Itävälta oli Stalinin ensiaskel. Saksan hyökkäyksen keskeisin menestystekijä oli se, etttä puna-armeija oli valmistautunut vain hyökkäämään.

      Kun maihinnousu Normandiaan alkoi, se merkitsi vapautta ja ihmisoikeuksien palauttamista vapautuville alueille. Kurskin taistelujen jälkeen alkanut puna-armeijan eteneminen tähtäsi alueiden täydelliseen alistamiseen.

      Molemmmin puolin voidaan puhua alueiden vapauttamisesta KansallisSosialistien hallinnosta, mutta toisella puolella tuloksena oli vapaus ja ihmisoikeudet ja toisella puolella yksi sosialismi vain korvautui vieläpahemmalla sosialismilla.

      Kuulostaa vapauttamiselta, mutta ei siis aina tarkoita samaa.

      USAn oma etu ei tarkoita miehitystä, tai omaisuuden riistoa; Venäjän etu on pönkittää omaa onnetonta taloutta muiden ryöstelyllä.

      NINEL

    • kunnioittaa

      Venäjää, kun huolehtii turvallisudestaan. vaikka EU-koirat nuolee mustaamiestä, joka on jo menneentalven lumia!

    • Neuvostoliiton hajoamisen myötä syntyneestä "uudesta" Venäjästä ja sen olemuksesta on meillä nyt kokemusta runsaat kaksi vuosikymmentä. Muutokset entiseen verrattuna ovat suuria. CCCP-valtakunta oli alueeltaan ja väestömäärältään merkittävästi suurempi kuin nykyinen Venäjä. Tämä fakta tuntuu nyt sitten kovasti hiertävän kivenä Venäjn nykyhallinnon saappaissa. Kyllähän me muistamme kaksi vuosikymmentä sitten Zirinovskin ja hänen kumppaneittensa uhoamisen vanhojen rajojen palauttamisesta tarkoittipa tuo uhopuhe sitten tsaarien tai Neuvostoliiton aikakautta. Nyt samaa puhetta saamme kuulla Vladimir Putinin suusta. Kysymys ei taidakaan olla silkasta huumorista.

      Meidän on nähtävästi havahduttava asetelmaan, jossa Nyky-Venäjä haluaa toimia imperialistisena suurvaltana, jonka päämäärät ulottuvat maan rajojen ulkopuolelle ja jonka menettelytavat ovat häikäilemättömiä niin kuin imperialismiin on tapana kuulua. Venäjä on karistanut harteiltaan hyväntahtoisen yhteistyöviitan. Seurauksena on Venäjän ulkopuolella syvällinen pettymysreaktio. Sen pettymyksen yksi olennainen elementti on luottamuspula. Osuvana esimerkkinä siitä on Krimin valtaaminen, mikä operaatio riidattomasti rikkoo Etyk/Etyj-päätösasiakirjaa, jossa on sovittu mm. rajojen kunnioittamisesta.

      Saattaa tietysti käydä juuri niin kuin edellä sinä Kolehmainen arvioit, mitenkä hyvin pian Ukrainan kriisin mahdollisen rauhoittumisen jälkeen Länsi unohtaa Ukrainan tuhoamisen ja palataan normaaliin taloudelliseen kanssakäymiseen. Ja niin tapahtuu myös meillä Suomessa, ennakoit. Voi hyvinkin käydä juuri niin. Tietysti edellytyksenä on se, että Ukrainan kriisi todella rauhoittuisi. Oma kysymyksensä on vielä Krim, jonka kohtalo ei kyllä helpolla unohdu. Näinä aikoina syntynyt luottamuspula saattaa hyvinkin osoittautua pysyväiseksi ilmiöksi.

      Venäjän asiat ovat nyt sitten kuitenkin huomattavan hyvällä kannalla, kun ajattelemme taloutta. Maa ei ole missään kurimuksessa ja mahdollisesti lähitulevaisuus osoittaa myös sen, että Lännen talouspaketteet eivät saakaan Venäjää polvilleen, vaikka sitä hartaasti toivotaan sekä EU:n että USA:n taholla. Je me suomalaiset olemme nyt sitten mukana siinä kelkkakyydissä, jota kelkkaa ohjastavat EU ja USA.

    • Tänään perjantaina 5. syyskuuta v.2014 on jälleen kerran solmittu tulitauko Ukrainaan ja sovinnon hieromisen paikka on ollut Minsk niin jo aikaisemmin näissä yhteyksissä. Tällä kertaa sovun syntymisen mahdollisuus vaikuttaa lupaavalta, sikäli mikäli erääseen ennusmerkkiin on luottamista. USA:ssa järjestetään nimittäin "välivaalit" tänä syksynä. Valittavana on kolmannes senaattoreista ja koko Edustajainhuone. Jenkkilässähän on tapana, että presidenttipuolue pyrkii jämäköittämään vaalien kampanjointia jollain kriisillä ulkmailla. Presidentti Obaman puheista saa sen käsityksen, että hän valikoi tällä kertaa kampanjoimsien "kriisiksi" Irakin ja Syyrian alueella hääräävät islamilaisintoilijat. Itäinen Ukraina olisi ollut toinen vaihtoehto, mutta kun tarjolla on myös toinen vaalivaltti, niin USA näyttää luopuvan Ukrainan hyödyntämistä tappiin saakka. Jos USA todellakin alkaa menettää kiinnostustaan itäisen Ukrainan asioitten hoitelemiseen, niin se on hyvä uutinen.

    • USAN talous kuralla

      Tarvii sodan Eurooppaan. Tämä varustelu 2%:n vähän auttaa..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      85
      6047
    2. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      79
      4870
    3. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      52
      4442
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      57
      4182
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      96
      3789
    6. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      7
      3533
    7. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      99
      2599
    8. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2503
    9. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2419
    10. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      49
      2148
    Aihe