Voiko taloyhtiössä jättää pesuhuoneen lämmitynpatterin pois
putkiremontissa. talossa kaukolämmitys. .
kylpyhuoneen lämmitys putkiremontin yhteydenssä
10
943
Vastaukset
- Ei voi
Ei voi
- ehkä mahdollisesti
Kielto on tietysti varmin ratkaisu. Jos ei asioista mitään ymmärrä, on parempi pitää näpit erossa tekniikasta.
Muussa tapauksessa riippuu ja roikkuu siitä, tuleeko korvaavaa lämmitystä ja onko kyseessä lämmitysverkkoon vai lämpimään käyttöveteen liitetty patteri.
- Duunari78
Voihan sen korvata pyyhekuivaimella eli ei tarvi olla perinteinen levypatteri jos sen ulkonäkö ei miellytä.
- Kokemuksella2012
Kokemuksesta - putkiremppa 2 v sitten:
EI KANNATA jättää pois. Väittivät pokkana että pyyhekuivain eli kansanomaisesti rättipatteri riittää pitämään kph:n lämmön sellaisena että painovoimainen ilmanvaihto toimii. Ei muuten toimi.
Kylpyhuoneemme on putkirempan jälkeen ollut asunnon kylmin huone, kun ennen rempnttia siellä oli tavallinen kiertovesipatteri ja se piti kph:n älmpöisenä, kosteus poistui ja ilmanvaihto pelasi. Nykyään poistoilmaventtiilistä puhaltaa pakkasella kylmä viima sisään. Pyyhekuivain ei todellakaan pelasta mitään.
Eli: laita lattialämmitys. Korpeaahan se lämmittää sähköllä, mutta minkäs teet. Jollet saa lupaa tavalliseen lämpöpatteriin. - Duunari78
Kokemuksella2012 kirjoitti:
Kokemuksesta - putkiremppa 2 v sitten:
EI KANNATA jättää pois. Väittivät pokkana että pyyhekuivain eli kansanomaisesti rättipatteri riittää pitämään kph:n lämmön sellaisena että painovoimainen ilmanvaihto toimii. Ei muuten toimi.
Kylpyhuoneemme on putkirempan jälkeen ollut asunnon kylmin huone, kun ennen rempnttia siellä oli tavallinen kiertovesipatteri ja se piti kph:n älmpöisenä, kosteus poistui ja ilmanvaihto pelasi. Nykyään poistoilmaventtiilistä puhaltaa pakkasella kylmä viima sisään. Pyyhekuivain ei todellakaan pelasta mitään.
Eli: laita lattialämmitys. Korpeaahan se lämmittää sähköllä, mutta minkäs teet. Jollet saa lupaa tavalliseen lämpöpatteriin.Pyyhekuivaimia on montaa mallia, taatusti isommat mallit korvaa lämmityspatterin, mutta jos on asentanut sellaisen pienen 4 putkisen mallin niin lämmityspinta on paljon pienempi eikä siten riitä lämmittämään tilaa.
- voikyllä
Kyllä voi jättää pois.
- uygyugy
Meillä jätettiin putkiremontissa kylpyhuoneista patterit pois ja tilalle tuotiin pyyhekuivaimet. Olin itsekin epäilevä, että riittääkö sen lämpö. On riittänyt hyvin. Kylppärin koko on tosin pieni, n. 1,5 m2.
- 314
Asun vanhassa sähköllä lämpiävässä rivitalonpäädyssä, josta patteri aikanaan on jätetty pois kun on ajateltu, että lattialämpö riittää.
Sähkön hinta oli silloin v. 1980 tosin edullisempaa.
Nyt pesuhuone on kyllä pakkasaamina vilpoinen 10 C , mutta jos pitää ovea auki, lämpöä virtaa pesuhuoneesen muista tiloista.
Nyt kun olen uusimassa sähköelementtejä, ajattelin asennuttaa sähköpatterin myös pesuhuoneeseen, jonka IP-arvo on yli 40.
En usko, että lämmityskulut tästä nousevat, nykytilannehan on, että tila varastaa lämmön muualta.
Olen päätymässä öljyllä täytettyyn pienehköön elementtiin n. 500W.
Voiko joku neuvoa, mikä on elektronisten termostaattien ns. "lisäarvo" sillä niiden hinta on usein lähes kaksinkertainen. - rättipatteri
Me vaihdoimme kerrostalossa seinäpatterin isoon kaukolämpöön kytkettyyn rättipatteriin, mutta nyt sitä joutuu pitämään aikalailla kiinni, koska muuten kylpyhuone on kuin sauna.
- huonomminkin_voisi
Tuo on silti onnellinen tapaus. Iso rättipatteri lämpimän veden kiertoon liitettynä = KPH lämpötila 24 talvipakkasilla, 26 nollakeleillä ja vähintään 30 kesällä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien1542908- 2352183
- 502148
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes2371990Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva261710Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä821456Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve391340- 1221178
Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?
😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo3171060Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli65895