säälittiin sinnuu Toni. kun et huoltokatkon takija päässy mamuja haukkummaan.
Mänkö päivä pilalle ?
Mänkö päivä pilalle ?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
kaksikertasen iärän kuhan kerkivvää
vähäpoikien perinteeseen kuuluu haukkua maahanmuuttajia, vihervasemmistoa, kukkahattuja, poliittisia päättäjiä ja sosiaalitoimea.
On se kumma kun " vattan" rahat riittää somaleilla pisempään kuin kanta suomalaisilla ja sillä ei ole mitään tekemistä, että toinen ryhmä ei juo ja rahat säästyy muuhun.
No toinen ryhmä juo toimeentulotukensa / työttömyyskorvauksen päivässä, parissa ja loppu kuun elää velaksi ja vit..ilee niille joilla säästyy rahaa.
Ongelmat ei poistu " räksyttämällä" Suomi 24 palstalla, niistä päätetään poliittisissa kabineteissa.
"Räksytys" kylvää vihaa ja eripuraa ja siihen muutamat pask.housut pyrkii.
Asiasta haukkuvat näitä loisien hyysääjiä.
miksi lieksassa on somaleita?
Niin miksi? Eikö Etelä-Suomen yli kahdenkymmenen vuoden kokemus kerro mitään? Vai onko Lieksan päättäjät keksineet Nobel-palkintoon oikeuttavan ikiliikkujan?
miksi lieksassa on somaleita?
he asuvat sinun naapurissasi, arvoisa toni.
täällä ikurissa ei asu yhtään somalia mutta kerroppa miksi lieksassa on somaleita, miksi he eivät asu kotimaassaan, miksi mogadishussa ei asu suomalaisia?
Tässäpä esimerkkejä asioista kiinnostuneille:
http://portti.iltalehti.fi/keskustelu//showthread.php?t=805703
Toni uskallatko mennä mogadishuun?
Hyvä Toni politiikka on aikuisten asioita ja kansainvälinen politiikka on niin vaikea asia, että sinä et sitä tajua.
Maailman historian ajan valkoinen mies on riistänyt ja varastanut alkuasukkailta
maat, rikkaudet ja omaisuudet Amerikassa, Aasiassa, Afrikassa ja Suomessa ja nyt kun esim. siirtovallan alaiset maat on " kupattu " kuiviin ja siirtomaa imperiumit hajonneet, hakee länsimainen sivistynyt ihminen hyvitystä aiempien sukupolvien rikoksista ja esim. pakolaisten sijoittaminen on yksi osa sitä.
Tietenkin sinä kysyt, että mitä Suomessa on varastettu, no esim. lappilainen ihminen oli kalastuksella, metsästyksellä ja luontaistaloudella eläviä ihmisiä, mutta maanviljelyn myötä heidät ajettiin pohjoisen karuihin oloihin ja heidän maansa on periaatteessa varastettu tuottamaan pääomaa röyhkeimille ihmisille.
Jos luet esim. Lieksan varhaishistoriaa viittaa Lieksa nimi saamenkieleen.
Löydät tietoa tietokoneeltasi ( vikipedia / lieksa)
Jos olet esim. seurannut missä jenkki puolustaa rauhaa niin ne on paikkoja mistä voi olla taloudellista hyötyä, ihmisoikeuksilla ei niin väliä.
Lieksa on ollut jaettuna monen eri hallintokunnan alueelle ja alueella asui karjalainen väestö kunnes savolaiset tuli ja katkeruus kaikkea liikkuvaa kohden alkoi.
Se, että esim. somaleita on alueellasi johtuu kansainvälisesti ihmisen pahanolon korjaamisella ja kansainvälisellä politiikalla.
Mutta jätä vaan reilusti nämä asiat meidän viisaampien pohdittavaksi.
Tunsin Helsingissä nuoren miehen, aina kun tuli vastaan niin oli natsitervehdys.
Asunto täynnä sotamateriaalia, natsilippuja, taisteluveitsiä ja asuna armeijan ylijäämää jne.
Me vanhemmat ihmiset kutsuimme häntä pikku-natsiksi ja hän itse hyväksyi tuon nimen. Ei ollu maailmassa vähemmistöä mitä pikku-natsi ei vihannut,
Mutta tulipa kauhea pettymys kun nuori mies meni kutsuntoihin niin Suomen armeija ei häntä hyväksynyt asepalvelukseen ja pikku-natsilta tyssäsi ura sotilaana.
Käsitykseni mukaan häntä ei otettu armeijaan itselle ja ympäristölle vaarallisena.
N.2 vuotta sitten pikku-natsi kuoli lääkkeiden ja viinan yliannostukseen.
Tänä päivänä osa nuorista miehistä on pikku-natsin kaltaisia, kovia uhoamaan, mutta kun totuus tulee eteen niin on vakavia poikia ja äiti tulee mieleen.
Noilla sota-alueilla mistä ihmisiä tulee Suomeen tarvitaan fanatiikkoja ja itsetuhoisia ihmisiä niin kuin terroristit yleensä on.
En usko, että monikaan näistä mamukriitkoista pystyisi elämään noilla alueilla.
Ja pelkään pahinta kun käytävät sodat laajenee maailmanlaajuiseksi ja Suomi on niissä mukana, että monikaan näistä kestää painetta.
"Se, että esim. somaleita on alueellasi johtuu kansainvälisesti ihmisen pahanolon korjaamisella ja kansainvälisellä politiikalla.
Mutta jätä vaan reilusti nämä asiat meidän viisaampien pohdittavaksi."
mitä suomalaiset ovat varastaneet somaliasta ja miksi meidän täytyisi heitä elättää?
minulle ei tule pahaa oloa somaleiden takia tapahtuipa heille mitä tahansa
"Tietenkin sinä kysyt, että mitä Suomessa on varastettu, no esim. lappilainen ihminen oli kalastuksella, metsästyksellä ja luontaistaloudella eläviä ihmisiä, mutta maanviljelyn myötä heidät ajettiin pohjoisen karuihin oloihin ja heidän maansa on periaatteessa varastettu tuottamaan pääomaa röyhkeimille ihmisille."
mitä tekemistä lappilaisilla somaleiden kanssa?
"Toni uskallatko mennä mogadishuun?"
en uskaltaisi voisi minulle käydä näin? http://iconicphotos.wordpress.com/2010/03/10/u-s-marine-dragged-through-mogadishu/
että Lieksan ulkopuolellakin on elämää ja pitkällä kokemuksella sanon, että joihinkin ammatteihin palkkaan ulkolaisen mieluummin kun juopon, päätään aukovan suomalisen.
Suomessa on HYVIÄ, ammattinsa osavia työntekijöitä, mutta sitten on porukkaa jota ei voi edes ajatella työmieheksi. Me joudumme tuomaan työvoimaa maamme rajojen ulkopuolelta.
Se, että Suomessa ja Lieksassa on somaleita johtuu kansainvälisistä sopimuksista, politiikasta j aon HYVÄ, että heitä on sijoitettu Lieksaan, onhan Suomessa tunnettu tosiasia, että Lieksa on jälkeen jäänyt kaupunki.
Jospa kansainvälisen kehityksen myötä silmät edes osalta takapajulan asukkaalta aukeaisi.
Ja ehkäpä sinä toni löydät puolison tulevista pakolaisista, onnea etukäteen.
"pitkällä kokemuksella sanon, että joihinkin ammatteihin palkkaan ulkolaisen mieluummin kun juopon, päätään aukovan suomalisen"
______________________________________________________________
..kuten esimerkiksi saksalaisia, japanilaisia, amerikkalaisia, ruotsalaisia, venäläisiä, eestiläisiä, vietnamilaisia.. jotka varmasti ovat erittäin hyviä työntekijöitä. Osa jopa yhtä hyviä kuin suomalaisetkin.
-Me kaikki lukijat uskomme ilman pienintäkään epäilystä sinun olevan henkilö jolla on ulkomaisia työntekijöitä palkkalistoillaan, joten täydellisen varmasti sinulla on asiasta piiiiitkän pitkä kokemus. Ethän muuten kirjoittelisikaan aamulla klo.7.26 Suoli24-foorumilla.
Toni kutsuthan sinä miut ja Kallen häihin
Igor Rasputin.
"Maailman historian ajan valkoinen mies on riistänyt ja varastanut alkuasukkailta"
Valkoiset orjat, vaiettu salaisuus.http://areena.yle.fi/tv/2280640
Orjien hankkiminen Afrikasta.
Arabit hankkivat orjia erityisesti Saharan eteläpuolisesta Afrikasta, ja on arvioitu, että islamilaisen maailman orjiksi kuljetettiin vuosina 650–1900 yhtä suuri määrä afrikkalaisia kuin länsimaiden siirtokuntiin Atlantin yli 1500-luvulta alkaen eli arviolta 14 miljoonaa. Kaupungeissa orjat olivat enimmäkseen kotitalous- tai sotilasorjia. Lainsäädännön ja moraalikäsitysten mukaan naisten orjuuttaminen seksiorjaksi oli sallittua. Miespuolisia orjia, erityisesti nuoria poikia, kastroitiin eunukeiksi. Vain joka neljäs miespuolinen selvisi hengissä toimenpiteestä.
Islamilainen orjakauppa oli erittäin kannattavaa. Orjia kuljetettiin satojen vuosien ajan Saharan halki, ja häikäilemättömät orjakauppiaat saattoivat ansaita omaisuuksia. Vähitellen orjakauppa keskittyi nykyisen Kenian ja Tansanian alueille. Virallisissa tilastoissa Itä-Afrikan orjakaupan arvoksi laskettiin yli tonni kultaa vuodessa. Orjat hankittiin ryöstämällä heitä kylä kylältä. Suuria alueita autioitui näiden takia. Varsinkin naisorjista oli kova kysyntä islamilaisessa maailmassa.
Arabiorjakauppiailla oli muuten myös näppinsä pelissä myös tässä toiminnassa: eurooppalaiset ostivat suurimman osan viemistään orjista arabeita, vain pieni osa kaapattiin.
Eurooppalaiset orjat.
1500- ja 1800-luvun välisenä aikana Pohjois-Afrikan muslimimaihin kaapattiin orjiksi yli miljoona eurooppalaista.
Miksi arabien harjoittamasta orjakaupasta vaietaan, eikä arabeilla ole länsimaisen yhteiskunnan syyllisyyden tuntoa?
Somalimuslimit ovat olleet muunmuassa niitä orjien hankkijoita.
Suomessa ei tarvita yhtään somalia. Eikä yhtään islamin-, somalin- ym opettajaa.
Kaikki meni pieleen kun otettiin tummaihoisia ja laitettiin heidät etusijalle. Putiikki toisensa jälkeen on lopettanut ja nyt nordea. Saavat veroeuroja elääkseen, mutta ei ne lieksan liikkeitä rikastuttanut. Ehkä heillä on varaa ajella joensuuhun. Minulla ei.
miksi niitä tummaihoisia otettiin lieksaan?
No varmaankin sen takia otettiin ettei tietynlaista kulttuurishokkia syntyisi.
Näin on sitten tapahtunutkin ja pakoloiset ovat viihtyneet mitä erinomaisemmin tuntiessaan olevan lieksalaisten kanssa samalla henkisellä / älylliselllä tasolla!
Erinomainen todiste tuosta on se että Lieksan sosiaalihuollon henkilöstö ja somalit ovat asioista täsmälleen samaa mieltä!
Voisiko enää parempaa esimerkkiä olla todisteena kulttuurin rikastumisesta, vaikka eräitä haittapuoliakin on havaittavissa.
Perussuomalaiset kuulemma mukana alunperin ottamassa maahanmuuttajia vastaan. Ei yhtään vastaväitettä vaan ajateltiin (typerästi) me voitetaan tällä.
Montakos persua siellä oli silloin? Olisiko auttanyt ei?
toni tarvitsee päivittäisen terapialääkkeensä. Nämä palstat tarjoaa siihen oivan mahdollisuuden.
Miksi haukutte lieksalaisia? Päivittäinen purkautuminen?
Vasureilla aina samat jutut, kuten esim. miksi sossun rahat riittävät mamuille(somaleille)pidenpään kuin suomalaisille, eli somalit eivät juo rahojaan jne.
Mutta missä siitä on fakta tietoa, että sossurahat riittävät somaleilla pidempään kuin suomalaisilla? Ja sitä paitsi myös osa somaleista käyttää alkoholia, se on vain myytti jonka hyysärit uskoo että muslimit eivät juo alkoholia. Somalien suuri ongelma on myös khat-huumeen käyttö,joka on yleistä heidän keskuudessaan. Ruotsissa onkin arvioitu että peräti 50% siellä asuvista somaleista käyttää aktiivisesti khattia, joka siis passivoittaa entisestään. Ehkä hyysärit hyväksyy somalien khatin käytön, mutta eivät hyväksy että joku kansanedustaja on joskus nuoruudessan pössyttänyt pari kertaa pilveä.
Ja eihän suomalaista voi palkata edes töihin, koska he ovat juoppoja rääväsuisia pas.koja. No toki Suomessa on juoppoja työntekijöitä, mutta niin niitä on myös muissa maissa, Suomessa on vaan paljon enemmän hyviä työntekijöitä kuin niitä huonoja juoppoja. Myös mamuissa on hyviä ja huonoja työntekijöitä.