Perimme aikoinaan kahden sisarukseni kanssa isämme osakkeen ja nyt yksi siraruksista haluaisi ostaa osakkeen itselleen. Täytyykö meidän kahden maksaa myymästämme osakkeesta vielä jotakin veroja vaikka perintövero on jo aikoinaan siitäkin maksettu?
Miten verotus?
8
180
Vastaukset
- flhj
Myyntivoittovero, mikäli ette ole asuneet siinä 2 vuotta omistusaikananne.
(osake ei edelleenkään ole kiinteistö)- sdlfkajs
Pitäisikö tuo aloitus olla pörssi ja osakkeet -palstalla, vai verot-osastolla vai perhe-palstalla vai suhteet-palstalla?
Olet insinööri. - enoleinsinööri
sdlfkajs kirjoitti:
Pitäisikö tuo aloitus olla pörssi ja osakkeet -palstalla, vai verot-osastolla vai perhe-palstalla vai suhteet-palstalla?
Olet insinööri.Koti- ja rakentaminen -osaston jollakin asuntopalstalla. Tai sitten vaikka verot-palstalla.
- sdflkse
enoleinsinööri kirjoitti:
Koti- ja rakentaminen -osaston jollakin asuntopalstalla. Tai sitten vaikka verot-palstalla.
Mitä tälle palstalle saa kirjoittaa? Tonteista ja maatiloista jotain?
- enoleinsinööri
sdflkse kirjoitti:
Mitä tälle palstalle saa kirjoittaa? Tonteista ja maatiloista jotain?
Ylläpidon mukaan tämä palsta on olemassa, jotta täällä voi keskustella kiinteistösijoittamisesta. Kiinteistöön lasketaan myös (omalla) tontilla olevat rakennukset, eli omakotitalot, kesämökit. liikerakennukset yms. Kiinteistöjä sen sijaan ei ole rakennuksen yksittäiset osat, puhumattakaan sitten asunto-osakeyhtiön osakkeet, jotka oikeuttavat jonkin rakennuksen osan hallinnointiin.
Oletan, että ylläpidolla (niin kuin isolla osalla palstalla kirjoittavista) ei kuitenkaan ole harmainta hajua siitä, että suurin osa asuntosijoittamisesta ei ole kiinteistösijoittamista. - sdlfkj
enoleinsinööri kirjoitti:
Ylläpidon mukaan tämä palsta on olemassa, jotta täällä voi keskustella kiinteistösijoittamisesta. Kiinteistöön lasketaan myös (omalla) tontilla olevat rakennukset, eli omakotitalot, kesämökit. liikerakennukset yms. Kiinteistöjä sen sijaan ei ole rakennuksen yksittäiset osat, puhumattakaan sitten asunto-osakeyhtiön osakkeet, jotka oikeuttavat jonkin rakennuksen osan hallinnointiin.
Oletan, että ylläpidolla (niin kuin isolla osalla palstalla kirjoittavista) ei kuitenkaan ole harmainta hajua siitä, että suurin osa asuntosijoittamisesta ei ole kiinteistösijoittamista.Ahaa... no siinä tapauksessa tämä palsta on yhtä hyödyllinen, kun Autot-osiossa Maserati-palsta.
- niloa
sdlfkj kirjoitti:
Ahaa... no siinä tapauksessa tämä palsta on yhtä hyödyllinen, kun Autot-osiossa Maserati-palsta.
no kyllä täällä satanaa ja vitua saa kirjoittaa vaikka vitusta, olkaa hiljaa vidun
pöljät... - Virtas-Kalle
sdlfkj kirjoitti:
Ahaa... no siinä tapauksessa tämä palsta on yhtä hyödyllinen, kun Autot-osiossa Maserati-palsta.
Heh.. Kerran yksi kysyjä - muistaaksen hän oli nimimerkki bööö - kertoi tontillaan sijainneen kaksi kiinteistöä. Joku vähän viisaampi yritti varmistaa tahtoiko bööö enkä kertoa kiinteistöllään sijainneen kaksi tonttia. Tätä bööö ei ymmärtänyt lainkaan eikä pystynyt oikaisemaan kysymystään ymmärrettävään muotoon.
Monet ihmiset ovat yllättävän yksinkertaisia ja ehkä vähän tyhmiä. Jotkut luulevat oikeasti ja vilpittömästi, että kiinteistö tarkoittaa taloa, asuntoa tai huoneistoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä
Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh824464Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?
Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.2053595Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt
Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit1373415Miten Yxäri iskettiin?
Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j2292703"Kostokakka!" Farmi Suomen pehtoori avaa sanaisen arkkunsa Frederikin haisevasta jäynästä
Voi hyvänen aika Reetun touhuja! Pehtoori Terho Häkkinen sai ennen näkemätöntä höykytystä heti Farmi Suomi -realityn alk212331Ylen juontaja möläytti suorassa radio-ohjelmassa
Ylen Radio Suomen juontaja Samuli Aaltonen käytti törkeää kieltä maanantaiaamupäivän Koko Suomen radio -ohjelman lähetyk432318Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia
mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös782170- 482083
Katsoitko Petolliset, mitä mieltä?
Vanajanlinnan käytävät ja salongit täyttyvät jälleen kuiskailuista, salaisuuksista ja petoksista. Petollisten uudella112076Onko Janne Naakka tuttu kasvo ja mitä mieltä olet Farmi-kokoonpanosta?
Somevaikuttaja Janne Naakka on tubettaja ja bloggaaja sekä yksi uuden Farmi Suomi -kauden kisaajista. Naakka tuottaa mm.01973