Vårt eget land

Vårt eget land!

Vi skall kämpa för ett eget land, leve svenskfinland!




http://commons.m.wikimedia.org/wiki/Atlas_of_Svenskfinland
14107
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

jag tror vi tar finland från nötöfredens gräns söderut.. vad tror du? fennona och savolaxborna får dela resten med ryssarne. de har ju annors också så mycket gemensamt med varann.

vi som äro egentliga finländare, tar hufvudstaden o åbo. och hela södra finland. tvåspråkiga får dela sinsemellan de tomma lägenheterna som blev kvar när de rusade iväg tillbaka till mörkaste savolax.

Äänestä

" jag tror vi tar finland från nötöfredens gräns söderut.. vad tror du? fennona och savolaxborna får dela resten med ryssarne. de har ju annors också så mycket gemensamt med varann."

Ei rosvoryöväreille anneta lisää mitään, etisekin rippeet ottaa savolaiset vähitellen pois rusvoterrorirteilta, jos rupeatte tempuilemaan niin teidät tevataan pyötellään höyhenissä ja siiretää itäsuomen korpimaisemiin kostoksi kun ette ottaneet evakoita pyhillemaillenne, sitenhän savolaiset saa teidän hyvät asunnot, vaikka saavathan savolaiset ne muutenkin ajanmittaan ilman tervaa ja höyheniä.

Äänestä
  • Månne inte vår granne i öster lägger beslag på ALLA bostäder om allt går som vissa planerar.

    Äänestä

  • pessimist kirjoitti:

    Månne inte vår granne i öster lägger beslag på ALLA bostäder om allt går som vissa planerar.

    Soininvaara sanoi blogissaan:
    "On jotenkin periaatekysymys, että kouluopetusta arvioidaan lähtien oppilaan omasta edusta eikä jonkun muun edusta. Siksi asiaa on harkittava sen kannalta, onko ruotsin pakollisesta opiskelusta hyötyä oppilaalle itselleen."

    Saukkonen sanoi viime kesänä Suomiareenalla: "ruotsi voi avata muutamille suomenkielisille ovia, muttei kaikille".

    Enbuske perusteli jo kauan sitten: "Pakkoruotsin vastustajat ovat oikeassa. --- Jos joku ei tarvitse ruotsia elämässään, niin silloin hän ei sitä ei tarvitse. Ruotsin opiskelua puolustetaan usein sympaattisilla tarinoilla. Joku kertoo käytännön esimerkin elämästään; opiskelin ruotsia ja sitten pääsin Tukholmaan töihin, löysin ruotsinkielisen puolison tai luin mahtavia kirjoja ruotsiksi. Jos nyt kuitenkin ollaan älyllisesti rehellisiä, ongelmana on, että ruotsin kielen paikalle voisi pistää ihan minkä muun tahansa kielen tai taidon."
    Enbuske latasi myös presidenttiehdokas Biaudetille realiteetteja: jos sanotaan että pakko on vapautta, sehän on orwellilaista uuskieltä!

    Äänestä

  • Sveskfinlandin" alueella ruotsinkielisten osuus on vain 16,5 väestöstä, suomenkielisten 78,5%.

    Muuten olen sitä mieltä että suomenkielisten ihmisoikeuksiin kuuluu oikeus olla pakko-opiskelematta yhtä vähemmistökieltä.

    Ruotsinkieli samaan asemaan inarinsaamen, pohjoissaamen, koltamsaamen ja romanikielen kanssa. Kaikki ovat vähemmistökieliä.
    Kaikki harhainen lässytys "toisesta kotimaisesta" on lopetettava välittömästi suomalaisia loukkaavana ( eihän kukaan puhu että suomi olisi kaikkien ruotsalaistan "toinen kotimainen"?).

    Äänestä

"Vi skall kämpa för ett eget land, leve svenskfinland!"

Kartalla mukana kaupunkeja joissa ruotsinkielisten osuus:
- Vantaa, 2,7%
- Lohja, 3,6%
- Turku, 5,4%
- Helsinki, 5,9%
- Espoo, 7,8%
- Kirkkonummi, 17,6%
- Vaasa, 22,7%
- Kauniainen, 35,9%

Heija svenskfinlandia

Äänestä

När har Kyrkslätt blivit stad?

Äänestä
  • "Vi skall kämpa för ett eget land, leve svenskfinland!"
    Kartalla mukana kuntia/kaupunkeja joissa ruotsinkielisten osuus:
    - Vantaa, 2,7%
    - Lohja, 3,6%
    - Turku, 5,4%
    - Helsinki, 5,9%
    - Espoo, 7,8%
    - Kirkkonummi, 17,6%
    - Vaasa, 22,7%
    - Kauniainen, 35,9%

    Heija svenskfinlandia:)

    Äänestä

  • 8 17 kirjoitti:

    "Vi skall kämpa för ett eget land, leve svenskfinland!"
    Kartalla mukana kuntia/kaupunkeja joissa ruotsinkielisten osuus:
    - Vantaa, 2,7%
    - Lohja, 3,6%
    - Turku, 5,4%
    - Helsinki, 5,9%
    - Espoo, 7,8%
    - Kirkkonummi, 17,6%
    - Vaasa, 22,7%
    - Kauniainen, 35,9%

    Heija svenskfinlandia:)

    Ei teille mitään lisää anneta, ruskeasuo riittää teille vallanhyvin, mutta opintopisteet nostetaan samalletasolle kuin on suomenkielisillä, samoiten oppilaskiintoöt vastaamaan todellista %määrää, eihän siitä mitääntule että pääsette opiskelemaan kunhan vain osaatte kijoittaa nimenne hakemuslomakkeeseen, meitän on pakko ruveta teitä sivistämään todenteolla eikä raahata kiviriippana perässämme ajasta iänkaikkisuuteen.

    Äänestä

Me suodamme ruotsiin

Äänestä
  • Det är visst rätt så många finskspråkiga som har "rott " till Sverige ?

    Äänestä

  • eller hur ? kirjoitti:

    Det är visst rätt så många finskspråkiga som har "rott " till Sverige ?

    Kenties - mitäs sitten?

    Äänestä

  • 4 14 kirjoitti:

    Kenties - mitäs sitten?

    Elintasopakolaisia.... ?

    Äänestä

  • borås kirjoitti:

    Elintasopakolaisia.... ?

    Vart skall man placera sin finskspråkiga äkta hält och "halvblodsungarna " ?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


separatist kirjoitti:

Vårt eget land!

Vi skall kämpa för ett eget land, leve svenskfinland!




http://commons.m.wikimedia.org/wiki/Atlas_of_Svenskfinland

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu