Soininvaara sanoi blogissaan:
"On jotenkin periaatekysymys, että kouluopetusta arvioidaan lähtien oppilaan omasta edusta eikä jonkun muun edusta. Siksi asiaa on harkittava sen kannalta, onko ruotsin pakollisesta opiskelusta hyötyä oppilaalle itselleen."
Saukkonen sanoi viime kesänä Suomiareenalla: "ruotsi voi avata muutamille suomenkielisille ovia, muttei kaikille".
Enbuske perusteli jo kauan sitten: "Pakkoruotsin vastustajat ovat oikeassa. --- Jos joku ei tarvitse ruotsia elämässään, niin silloin hän ei sitä ei tarvitse. Ruotsin opiskelua puolustetaan usein sympaattisilla tarinoilla. Joku kertoo käytännön esimerkin elämästään; opiskelin ruotsia ja sitten pääsin Tukholmaan töihin, löysin ruotsinkielisen puolison tai luin mahtavia kirjoja ruotsiksi. Jos nyt kuitenkin ollaan älyllisesti rehellisiä, ongelmana on, että ruotsin kielen paikalle voisi pistää ihan minkä muun tahansa kielen tai taidon."
Enbuske latasi myös presidenttiehdokas Biaudetille realiteetteja: jos sanotaan että pakko on vapautta, sehän on orwellilaista uuskieltä!
sanottua
3
122
Vastaukset
- ulkomaankieltä
Soini on ihan oikeassa.
Saksa olisi oltava pakollinen kieli. Keski-Euroopassa on yli 100milj. sitä puhuvaa ja vaikkapa vientimarkkina-alueena valtaisa.
Ruotsia ei oikeastaan tarvitse lainkaan. Olen käynyt lukuisia kertoja Ruotsissa erilaisissa kokouksissa ja tilaisuuksissa ja aina on puhuttu englantia, sillä paikalla on ollut myös muita "ulkomaalaisia", jotka eivät ruotsia osaa. Ja toisekseen, selvitääkseen ruotsia äidinkielenään puhuvan kanssa hyvin, ei riitä "Tuppen säger kukkelikuu" - jota joskus kirjasta luettiin.
Olen ollut kv.liike-elämässä vuosia, enkä vielä ole ruotsin kieltä tarvinnut. Ranskaa olisi hyvä ollut osata.- 4 19
Valinnaisuus kuitenkin parasta, silloin moni valitsisi olemassa olevista kielistä saksan, ranskan, venäjän, ja toki ruotsinkin.
Pakko saksaakaan ei tavoiteltavaa kuten ei pakkovenäjääkään.
- puolipakko
KiEnbuske latasi myös presidenttiehdokas Biaudetille realiteetteja: jos sanotaan että pakko on vapautta, sehän on orwellilaista uuskieltä! eliriita on äärioikeiston propagandaa maahanmuuttorasismin karahdettua karille.
Äärioikeisto tarvitsee aina jotain suursuomalaisuutta korostavaa pysyäkseen hengissä. Se vähät välittää työväen elinolosuhteista.
"Enbuske latasi myös presidenttiehdokas Biaudetille realiteetteja: jos sanotaan että pakko on vapautta, sehän on orwellilaista uuskieltä! "
Kirjoittaja tulkitsee Orwellia metafyysisesti. Voisi sanoa myös anarkismin tueksi.
Suomessa on peruskoulupakko - sen on oikein.
Suomessa pakkotesyleissitovat työehtosopimukset - se on hyvä.
Suomessa on liikennesäännöt - se on hyvä.
Suomessa on työturvallisuuslait - sen on hyvä pakkolaki.
Suomessa on pakollinen jätevesien puhdistu - se on hyvä.
Suomessa on konekohtaiset turvallisuusnrmit - se on hyvä.
Enbuske lausui anarkismin perusidean - ei mitään muuta kuin oman halun pakkototeuttamista.
Enbuske asettui 20 valkosuomalaisten riviin suomenruotsinkielisten ahdistelijoiden perilliseksi.
Ruotsia puhutaan paljon enemmän kuin suomea maailmalla. Jos joku kieli pitää pakolla lakkauttaa (Enbuske), olkoon se suomi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen1365421Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht1904519Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu1764450Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!
🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin24427Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan
Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa524307Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä
Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas874133Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana
Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä153939Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus
Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast353790Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle
✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL613700Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut
😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik1043660