Varför skulle jag vara minde värd,sämre medborgare än någon finskspråkig ?
Mina förfäder har varit med och byggt upp vårt fosterland i många hundratals år.
Nu duger vi inte mera,nu borde vi försvinna och lämna färdigt dukat bord åt alla språkfanatiker ?
Mina förfäder har varit med och byggt upp vårt fosterland i många hundratals år.
Nu duger vi inte mera,nu borde vi försvinna och lämna färdigt dukat bord åt alla språkfanatiker ?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Det finns ju en hel del människor som tror att vi finlandssvenskar är invandrare från Sverige.
Oletpas röyhkeä!
Kehtaat väittää, että ruotsinkieliset rakensivat Suomen.
Tiedoksesi, ruotsinkielisiä ei koskaan ole ollut Suomessa edes 20 %:a, suurimman osan historiaa, Ruotsinvallan aikana, luku oli n. 7 %. Nyt alle 5 %.
Ette te mitään rakentaneet sillä ihmismäärällä.
Suomenkieliset ovat kaiken rakentaneet ja säilyttäneet.
Meidän esi-isämme taistelivat, rakensivat ja kuolivat.
Koska olet kolonationsspillraa(miehitysvallan jälkeen maahan jääneiden "roiskeita"), on sinulla tietenkin Suomen kansalaisuus. Kukaan ei ole sinua ajamassa minnekkään, eikä kyseenalaistamassa ihmisarvoasi.
Saat täysin puhua ruotsia ja jos palveluja on tarjolla sillä kielellä, käytä niitä, tai anna niitä.
Mutta älä odota enää erityiskohtelua, etuoikeuksia ja hyysäämistä.
Se on loppu.
Vem har påstått att svenskspråkiga ensamma har byggt någonting...du anser att svenskspråkigas insatser inte har betytt någonting....svenskspråkiga stupade i krigen...ingenting ?
Det är ändå fint att människovärdet hos mina barn,barnbarn och barnbarnsbarn stiger.Barnets pappa var finskspråkig,barnbarnets mamma finskspråkig och nu är barnbarnsbarnets mamma finskspråkg.
Vähemmistökieliryhmänä teidän tulee alkaa käyttäytyä kuin vähemmistökieliryhmä.
Lopettakaa etuuksien vaatiminen.
Är det privilegier att vi anser att åtminstone myndigheter ,polis,och nödhjälpscentraler hade åtminstone NÅGON som kunde betjäna den svenskspråkiga befolkningen?
Ruotsinkielisen palvelun vaatiminen poliisista, hätäkeskuksesta ja viranomaisilta on epänormaali privilegio, jos ruotsinkieliset eivät itse ole noissa töissä.
Koska ruotsinkielisiä on liian vähän, ei heitä riitä poliisiin, viranhoitajiksi eikä hätäkeskuksiin.
Koska heitä ei riitä, he vaativat -etuoikeutena/luxusoikeutena - että valtiovalta pakottaa ruotsin kielen kaikille suomenkielisille, että he palvelisivat ruotsinkielisiä.
Pakkoruotsi on nimenomaan palvelukieli ruotsinkielisiä varten.
(Pakkoruotsia koulussa lukeneet eivät ymmärrä Ruotsinruotsia, koska sitä puhutaan eri nuotilla)
Tästä on seurannut valtava rasite, järjettömyys ja epäoikeudenmukaisuus.
Teidän ruotsinkielisten tulee opetella enemmistön kieli ja vastaanottaa palvelut sillä. Jos joku teistä on töissä noissa kyseisissä työpaikoissa, puhukoon teidän kanssanne ruotsia.
Om svenskspråkiga fick betjäna enbart svenskspråkiga så vore det inga problem.Tyvärr fungerar vårt samhälle inte så.
"Om svenskspråkiga fuck betjäna enbart svenskspråkiga så vore det inga problem."
Inga problem för mej att få betjäning på svenska, eller prata svenska med familjen och vänner.
Eipä sen puoleen ei ongelmaa saada palvelua suomeksikaan, ja suomea tottakai käytetään perheen toisena kielenä ja ystävien kanssa.
Päivänselvää kun Suomessa asutaan ja meitä suruja pienen pieni osa Suomessa ei voi kuvitellakkaan että eläisi pelkästään ruotsinkielellä, nojoo en asu pedersöressä tai Närpiössa, mutta ihan selkeesti kaksikielisessä kunnassa kuitenkin ja täällä en oo havainnut suurempia kielellisiä ongelmia.
Käytetään sitä kieltä mikä tilanteeseen sopii, eller tvärtom. Kyllä Suomeen mahtuu monen monta kieltä suomen ja ruotsin lisäksikkin.
Pakkoruotsitus toivonmukaan lakkautetaan ens eduskunta vaalien jälkeen ja tilalle valinnainen kielten opetus peruskoulusta yliopistoon esim kaksi pakollista vierasta kieltä peruskoulussa "kotikielen" lisäksi.
Kunde aldrig rösta på SFP på grund av så enögad språk politik över hela för det mesta finskspråkiga Finland.
Förstoss svensk service måste fortsätta ock försäkras I klart tvåspråkiga eller svenskspråkiga komuner, SFP kunde ju koncentrera sin språk politik klarare var svenskspråkiga bor.
"Är det privilegier att vi anser att åtminstone myndigheter ,polis,och nödhjälpscentraler hade åtminstone NÅGON som kunde betjäna den svenskspråkiga befolkningen"?
Millä kielellä ruotsissa soittavat hätäkeskukseen, kaipa sillä ruotsilla?.
Olisitte opetelleet suomenkielen. On ollut tarpeeksi aikaa.
Alempirotuiset suomalaiset nykyisten suomenruotsalaisten ajattelussa.
Erilaisuuttaan korostaakseen ruotsinkieliset pitävät tiukasti kiinni omasta kielestään. Selkeästi he tiedostavat muunkin erilaisuutensa. Freudenthalin oppi alempirotuisista suomalaisista elää voimakkaana.
"Suomenruotsalainen laulelma perustuu ruotsalaiseen laulelmaan, mutta suomalainen laulelma on rillumareikulttuuria", selvitti Barbara Helsingius TV:n Yötä Kohti ohjelmassa 21.11.89.
"Suomalaiset ovat tyhmää kansaa", selitti Casimir Ehrnrooth yhtiönsä eroa Suomen paperiteollisuuden markkinointiyhdistyksestä. (HS 7.4.90.)
Ruotsi on Vivica Bandlerin Eurooppa, selviää hänen haastattelustaan. (HS 1.4.90.) Lisäksi hän innostuneena kertoo, kuinka kansainvälisessä kulttuuriseminaarissa väitettiin, että Suomi tuo aina samoja vanhoja myyttejä ja kliseitä tai venäläistä kulttuuria. "Suomalainen istuu puussa ja vaanii vihollista. Ei suomalainen hevin katso toista ihmistä silmiin", hän lisää omana kommenttinaan.
"Jutta Zilliacus levitti eräällä matkalla YK:n päämajassa käsitystä, että Suomessa vain ruotsia puhuvat ovat sivistyneitä. Suomalaiset ovat moukkia." (Veikko Vennamo: Kulissien takana.)
Mutta käsitys suomalaisten alemmasta rodusta ei ole vain Helsingiuksen, Ehrnroothin, Bandlerin ja Zilliacuksen tietoa. "Komitea pohtimaan suomalaisten suhtautumista pakolaisiin, etteivät ennakkoluulot ja viha eläisi." (Christoffer Taxell syksyllä 1987 Keskustan Edistyksellisen tiedeliiton tilaisuudessa Tampereella.)
"Ymmärtämättömät, kielitaidottomat suomalaiset on opetettava kansainvälisyyteen." (Per Stenbäck TV-uutisissa 16.9.87.)
"Suomalaiset eivät ole kulttuurimaan tasolla", kuulutti Elisabeth Rehn Siuntiossa 5.1.91. (Al 6.1.91.)
"Hallituksen sivistyspoliittisen ryhmän keskustelut eivät ole olleet niin sivistyneitä, kuin ryhmän nimi vaatisi", arvosteli kansakoulunopettaja Ole Norrback ryhmän muita ministereitä: Lisensiaatti Uosukainen, tohtori Isohookana-Asunmaa, sosionomi Kankaanniemi. (HS 4.2.93.) Näin ruotsinkielisellä ministeritasolla kerrotaan neljän ministerin voimalla alemmasta suomalaisesta ihmisrodusta, ettei totuus unohtuisi.
Sivustatukea tulee Ruotsista: Pohjoismaiden neuvoston kokouksessa 5.3.92 Helsingissä ruotsalainen kansanedustaja Marianne Andersson tuomitsi jyrkästi sen, että Suomen hallitus edes harkitsee pakkoruotsin muuttamista valinnaiseksi. Mokomat alempirotuiset. (HS 6.3.92.)
Aloittaja väittää, että "Suomi on minunkin isänmaani."
Onko todella?
Vai onko se Ruotsi?
Vai onko se vain "ne 5 suurkuntaa", joita Rkp nyt suunnittelee Fvenskfinland-valtioksi?
Onko isänmaasi vain virtuaalivaltio?
Vai onko se Rkp-kalifaatti?