Putin pelasti Naton

Lännen onneksi Putin on niin tyhmä mies, ettei ymmärrä tekojensa seurauksia.
Nyt se Nato vasta saakin aivan uuden elämän, kun Venäjän naapurimaiden kansallista turvallisuutta pitää varjella. Melkein säälittää Putin parka, kun yöunet tulevat menemään.
10<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Lauma lökäpöksyjä, Usan merijalkaväki?

Äänestä
  • Et kai halua liittyä Venäjään? Suomi on outo poikkeus Euroopan maista, kun ei kuulu Natoon. Sinisilmäinen ja jääräpäinen kansa. Monesti on saatu maksaa kova hinta eikä mitään ole opittu.

    Äänestä

  • Tiltulla on vitutus kasvamassa. Ennen haukuttiin länttä ja Natoa valehtelijoiksi, mutta nyt kun on osoittautunut, että ryssä valehtelee niin sitten aletaan haukkua USA:n merijalkaväkeä lökäpöksyiksi.

    Venäjällähän osataan kaikki paremmin. Siellä osataan yhdistää jopa valtatie ja joki.

    https://www.youtube.com/watch?v=gowjBgGtzw8

    Äänestä

Nato taitaa olla nyt suositumpi kuin koskaan historiansa aikana. Positiivinen mielikuva Natosta vaan kasvaa sitä mukaa kun Putin keksii uusia tempauksia ja valehtelee päälle typeryyksiä, joita tuskin enää oma väkikään uskoo.

Äänestä

Artiklassa 4 lukee seuraavaa: Sopimuspuolet eivät käytä eivätkä salli aluettaan käytettävän aseelliseen hyökkäykseen toista sopimuspuolta vastaan. Siinä tapauksessa, että Suomi tai Venäjä joutuu aseellisen hyökkäyksen kohteeksi, toinen sopimuspuoli myötävaikuttaa ristiriidan selvittämiseen YK:n peruskirjan ja ETYKin asiakirjojen periaatteiden ja määräysten mukaisesti ja pidättyy sotilaallisen avun antamisesta hyökkääjälle.

Venäjän merkitys Suomelle on suurempi kuin Venäjän merkitys EU-maille keskimäärin. Mielestäni tällä hetkellä Suomen ei kannata liittyä Natoon.

Jos Ruotsi liittyy, katsotaan tilanne uudestaan. Jos pelaamme oikein, linnut livertävät ilosanomaa. Pelissä on maailma, maailma on peli.

Kauppasuhteilla tehdään hyvää sitouttavaa politiikkaa, joka johtaa syvempään luottamukseen ja vakauteen. Taloudesta voidaan neuvotella lähes tasapäisesti. Venäjän markkinat ovat meille tärkeitä. Nyt ei saa tyriä tai turhaan puheillaan ärsyttää. Nöyryys ja maltti ovat valttia.

Ylimielisyydellä tai nöyriste

PerusSuomalainen

Äänestä
  • Suomelle on hyvät suhteet Venäjään ja kauppa, ei nato!

    Äänestä

  • paras turva kirjoitti:

    Suomelle on hyvät suhteet Venäjään ja kauppa, ei nato!

    Norja, Venäjän naapuri, on ollut NATO-jäsen vuodesta 1949 ja ollut silti normaaleissa kauppasuhteissa Venäjän kanssa tähän vuoteen asti. Norjalla menee muutenkin hyvin ja on hieno pohjoismaa.

    Äänestä

Jotain vilunkia Venäjässä täytyy olla, kun se pelkää oman ulkoisen turvallisuutensa perään. Ei rehellisen tarvitse pelätä. Rehellinen antaa suvereenien valtioiden elää omaa elämäänsä, tapahtuu siellä sitten vallankumous tai muuta vastaavaa. YK on se elin maailmassa, joka puuttuu tarvittaessa suvereenien valtioiden sisäisiinkin asioihin.

Äänestä
  • Nato tunkee jo porstuaan, mustanmiehen käskystä. Syytä varustauta ja turvata puolustus!

    Äänestä

  • minkäkylän pelle ole kirjoitti:

    Nato tunkee jo porstuaan, mustanmiehen käskystä. Syytä varustauta ja turvata puolustus!

    Tiedetään se, minkä kylän pelle sinä olet: Terijoen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


näin se menee kirjoitti:

Lännen onneksi Putin on niin tyhmä mies, ettei ymmärrä tekojensa seurauksia.
Nyt se Nato vasta saakin aivan uuden elämän, kun Venäjän naapurimaiden kansallista turvallisuutta pitää varjella. Melkein säälittää Putin parka, kun yöunet tulevat menemään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu