Sellast vaan!!

minä!.!.

Moi, oon 11 vuotias tyttö ja mulla on kaks lämminveristä omana! Toinen on hiukan kuuma mut ei haittaa!! Oon pärjännyt erittäin hyvin ja molempien kans kisattu esteitä (80-100cm) toinen on 12 vuotias ja toinen 10

5

231

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kata.T

      Epäreilua! Oon saman ikänen ku sinä. Miten jaksat hoitaa niitä hevosia? Minä en kyllä jaksais!

    • poninomistaja16

      Kata.T

      Helposti sitä jaksaa päivässä vain kahteen menis yksin 10-12h. :) Mut jos on auttaa jotain niin kyl sitä nopeemmin pääsee :) Sain omalle pihalle 3 ponia (kaikki minun) silloin, kun olin 9. Nyt olen 16 ja hoidan poneja yksin. Päiväni niissää kuluu, mutta ponit ovat meillä kotona ja pidämme ratsastustunteja. Silloin jotkut tytöt harjaavat ponit ja liikuttavat :) Eli vähän apua saan... Kokopäivä minulla niihin menee, läksytkin pitää aina hoitaa se on ainoa ongelmani.

    • hulapala

      Halusiko aloittaja leveillä vai mitä..? Koska en näe tässä mitään asiaa,/leveilyn aihetta.. :'D

    • tuujo

      mINKÄHÄN IKÄNEN MÄ OON, TIETÄÄKÖ JOKU???

    • senkinhulapala

      Hei!
      Sinä hulapala! Entäpä jos hän on iloinen tästä asiasta niin saakai sekin jakaa tämän tiedon kaikille Suomi on vapaa maa. Itellänikin on pari heppaa ja olen siitä kertonut muille ja olen hyvin iloinen että sain ne että taidat olla ite vaan kateellinen!!!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      206
      3922
    2. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      81
      2106
    3. Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen

      Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin
      Maailman menoa
      87
      2080
    4. Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?

      Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva
      Ähtäri
      49
      2045
    5. Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.

      Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.
      Maailman menoa
      96
      1966
    6. Ähtärin päättäjät

      Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b
      Ähtäri
      68
      1714
    7. Oletko tosiaan niin

      matalalla älykkyydellä varustettu että et tajua miten sua vedätetään? Kun susta ei tykätä.
      Viha
      142
      1124
    8. Arkkipiispa Tapio Luoma sanoo olevansa syvästi huolissaan lisääntyvästä rasismista ja islamofobiasta

      Tarvitsemme ymmärrystä ja uskontojen lukutaitoa erilaisia perinteitä kohtaan. Rauhallinen rinnakkaiselo ja toinen toisem
      Maailman menoa
      298
      1054
    9. Millaisia toiveita

      Sinulla on minun suhteeni?
      Ikävä
      78
      980
    10. Oikea mies ei katoa elämästä silloin

      Kun on vaikeaa. Väärä mies pysyy elämässä niin kauan kun aurinko paistaa ja on mukavaa. Mutta kuka jää elämään silloi
      Ikävä
      98
      856
    Aihe