Todellakin toivon että Vantaan asioita hoitamaan valittaisiin joukko osaavia ihmisiä, jotta kaupungin talous saataisiin takaisin paremmille uomille.
Nyt, ensimmäistä kertaa äänestin Keskustaa. Toivon uusia tuulia kaupungin poliittiselle kentälle.
Nyt, ensimmäistä kertaa äänestin Keskustaa. Toivon uusia tuulia kaupungin poliittiselle kentälle.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Onnea vaan! Äänestit kepulaisen huijarin hoitamaan Vantaan konkurssiin!
Mitä PS tekisi Vantaan puolesta? Kerro missä Kepu on huijannut? Ei auta jos vain syytät kaikkia muita, ei kukaan kuuntele sinua jos et osaa perustella omia näkemyksiäsi.
Siispä kävin torstaina.
En taatusti äänestänyt Keskustan ehdokasta.
Olen niistä saanut tarpeekseni joka jeesuksen asiassa.
Kyllä voi, ja saa. Oli sitten lepopäivä tai ei.
Keskustalla on niin pieni kannatus Vantaalla, ettei ole mitään järkeä antaa ääntä sellaiselle, koska paikkoja tulee kepuille korkeintaan pari.
Vantaa pitää putsata vasemmistolaisuudesta, ja siihen auttaa vain äänten keskittäminen Kokoomukseen, joka jo nyt on toiseksi suurin puolue, mutta valitettavasti vasemmistoenemmistöisessä kunnassa.
Keskustasta ei juuri ole ollut apua tähänkään asti kaupungin kehittämisessä, joten turhaan taisi äänesi mennä.
Niissä kaupungeissa joissa Keskusta on vahvasti mukana on kehitys suorastaan räjähtänyt vauhtiin. Esimerkiksi Nurmijärven naapurikunnat katsovat nyt ihmeissään kun Nurmijärvi kasvaa niistä ohi.
Varmaan jotain 10 vuoden päästä Nurmijärvi on painanut ohi myös Vantaasta ja ja uhkaa jopa Helsingin asemaa. Vielä Vantaallakin kadutaan kun torjuttiin kepua ja tuhottiin samalla koko Vantaan tulevaisuus.
Tyhmä Nurmijärvi, kun ottaa Vantaasta esimerkkiä, ja menee kohta velkaantumisessaan Vantaan ohi.
Palvelut jäävät naapurikunnista jälkeen, ja niiden tuottamisen hinta kallistuu, kun muut kunnat taas preppaavat parempiin tuloksiin kilpailuttamalla ja järkeistämällä.
Tervemenoa vain Turmiolaan, ehkäpä Kalliomäki hoitelee kunnalle sitten valtionapua, kun ensin olette oikein kunnolla ryssineet.
Edellisestä voidaan vetää johtopäätös, että Keskusta-valtaisilla paikkakunnilla muiden kuin keskustalaisten ei kannata lähteä äänestämään, sillä ääni menee kuitenkin hukkaan.
Kannattaa kuitenkin muistaa, että yksikin ääni vaikuttaa.
Keskustassa on voimaa ja viisautta.
Totuus on että kaupunkilaisten on turha edes miettiä Keskustan äänestämistä missään vaaleissa, koska Keskustaa kiinnostaa vain vanhakantaisten rakenteiden ylläpitäminen - työreformistakin saivat kakat pöksyynsä, ei niistä ole minkään uuden asian uudistajaksi, saati yhteiskunnan kehittäjäksi Suomen kilpailukykyä parantamaan.
Mutta kovia ovat hokemaan - kai suggeroidakseen itseään.
Työmarkkinajärjestöjen yhteinen ns."teräväpää"
uusimmassa tulevaisuus raportissaan suosittelee mm. jo työreformiin kuulunutta esitystä paikallisesta ja yrityskohtaisesta sopimusmallista, yrityksen maksukyvyn mukaan.