Ota huomioon että vaikka palsta on nimensä mukaisesti helluntailaisuus, niin täällä kirjoittelee vain muutama tosisydäminen helluntaiuskova. Tällä hetkellä palstalla ei ole yhtään aktiivista luotisia ja palsta on todella villi temmellyskenttä.
Parasta kääntyä UskoTV ja Uskonetin sivuille, www.uskoTV.
Jos uskonasiat kiinostaa ja tulet uutena tälle palstalle?
6
158
Vastaukset
- niinkerta!
hehe... "helluntaiuskova".... :D
Eikö vieläkään mene jakeluun, että vain Kristinusko on se Jumalan tahdon mukainen usko? Siihen uskoon lukeutuvia löytyy kaikista kirkko- ja seurakunnista, ei pelkästään helluntailaisuudesta! Sulta ei kuule viimeisellä tuomiolla kysellä mistään helluntailaisuudesta yhtään mitään, vaan pelkästään uskostasi JEESUKSEEN! Hellari, etkö vieläkään ole ymmärtänyt tämän palstan keskustelunaihetta? Tällä palstalla keskustellaan helluntailaisuudesta, eikä palsta ole tarkoitettu pelkästään helluntailaisille kirjoittajille. Palstan tarkoituksena ei ole myöskään keskittyä pelkästään helluntailais-karismaattisen uskonkäsityksen hyviin puoliin. Tämä palsta on Suomen parhain, suosituin ja rehellisin Helluntailaisuus -keskustelupalsta, koska täällä sana on vapaa (aiheena toki helluntailaisuus).
Jos uskonasiat kiinnostavat helluntailaisen sensuurin läpi katsottuna, kannattaa vierailla Netmission -keskustelupalstalla. Siellä ei tosin saa kirjoittaa mitään helluntailaisuuden varjopuolista, joten Netmissionin anti on yksipuolinen ja propagandistinen. Mutta kaikille, jotka tykkäävät laulaa "samaa laulua, samalla nuotilla ja samaan tahtiin", sopii Netmission erittäin hyvin.
Suosittelet Usko-tv:tä "uskonasioista" kiinnostuneille. Usko-Tv on Helluntaiherätyksen kanava, joka lähettää lähinnä Helluntaikirkon linjausten mukaista ohjelmaa. Tv7 on paljon tunnetumpi helluntailais-karismaattinen tv-kanava, jossa myös Helluntaiherätyksellä on omaa ohjelmaa. Pääosa Tv7:n ohjelmatuotannosta on kuitenkin Helluntaiherätyksen ulkopuolisilla helluntaiseurakunnilla.
Kysyn vielä nimimerkiltä Hellarilta; mitä mieltä olet perinteisen helluntaiseurakunnan jäsenenä Usko-tv:n lähettämistä karismaattisista Jumalanpalveluksista, joissa ylistyssessiot ja rock-bändit vievät yli puolet kokousajasta ja Usko-tv:n lähettämissä kokouksissa ei lauleta edes vanhoja helluntailauluja?
Käsittääkseni siellä Kainuussa ollaan vielä aika perinteisellä helluntailaisella linjalla, eikä kaikenlaista ylistyshömppää siellä hyvällä katsota. Niin sai lähteä Sotkamon helluntaiseurakunnasta pois Amerikasta voitelunsa hakenut pastori Kari Kokkonen, kun ryhtyi liian karismaattiseksi. Nurmeksesta hänet savustettiin ulos äärikarismaattisuutensa takia jo aikaisemmin.- sola gratia
Näin luterilaisena on pakko sanoa, että arvostan enemmän perinteistä helluntailaisuutta, kuin helluntaikirkon yltiökarismaattisia touhuja. Itseäni ei lämmitä edes se, että "kirkkolaiset" varmasti ovat ekumeenisempaa sakkia keskimäärin.
Saako mazdelsilta udella, että mikä on oma taustasi?Olen viettänyt lapsuuteni ja nuoruuteni helluntailaiseurakunnan vaikutuspiirissä (helluntailainen koti) ja seurannut liikkeen kehitystä myöhemminkin hyvin tiiviisti. Täysi-ikäisenä olen liittynyt luterilaiseen kirkkoon.
- joten ..............
No tätä palstaa lukemalla kyllä joutuu etsivä aika moiseen viidakkoon.
- hellari...
Ja jos asianomainen on kiinnostunut helluntailaisuudesta ja hakeutuu nimen perusteella palstalle, niin mettään menee ....sitä tarkoitan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa
Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va3304669Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla
nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty1294153Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta
ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,2102502Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1012229Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.411741Tiesitkö? Kohutun L/over sarjan Juha eli Jani Volanen on tämän julkkisnaisen ex-mies!
Jani Volanen näyttelee L/over - ikuisesti minun psykologisessa trillerissä Juhaa. Mutta tiesitkö, että hän on tämän julk71349- 311346
Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv21288Ajattelen sinua
Ajattelen sinua joka päivä, joka hetki… Kaikkea, mitä minun olisi pitänyt sanoa sinulle, enkä osannut sanoa, kaikkea nii511274entäs jos yhtenä päivänä kävisi niin
että miehet vaan yhtäkkiä kollektiivisesti kyllästyisivät ja lopettaisivat naisten palvelemisen ja naiset saisivat pärjä1471016