Itsellä -02 mallissa nahka-kangas penkit, jotka on uutta vastaavassa kunnossa, päälliset pysyneet pinkeenä. No tänään kävin Rinta Joupilla katsomassa -02 S60, jossa täysnahkat..Ne ei yhtä "pinkeenä" kun mun puolinahkat, vaan ryppyjä siellä' täällä..Onko näin, että täysnahkat venyy ..vai onko ne jo uutena "löysällä"
-S60 -02-
-S60 -02-
Vastaukset 1
Vanhimmat
... on nahkaa ja kangas kangasta. Kangas säilyttää vuosien varrella(laadusta riippuen) yleensä ryhdikkyytensä paremmin kuin nahka, johon tulee ryppyjä. Kurttujen ilmaantuminen lienee myös ihmisen nahkalle vanhemmiten tyypillinen ominaisuus. Ratkaiseva tekijä on se, kuinka autoa (tässä tapauksessa istuimia) on pidetty.
Kangas/nahkaistuinten nahkaosat saattavat kärsiä ajan saatossa, tästä olen nähnyt muutamia esimerkkejä. Nahkaistuimet säilyvät luonnollisesti pidempään "pinkeinä", jos ne hoidetaan asianmukaisilla tuotteilla säännöllisin väliajoin.