Yli 20 000 eronnut tänä vuonna

7 + 11

Tänä vuonna on eronnut kirkosta jo yli 20 000 ihmistä. Tasaluku ylittyi eilen. Vain kolmena aiempana vuonna on kirkosta eronneita ollut syyskuun alkuun mennessä enemmän. Koko vuonna kirkosta eronnee yli 40 000 ihmistä.

http://www.eroakirkosta.fi/static/ek-tilastot/

7

105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • down goes kirkko

      Vahva mene jatkuu tänäkin vuonna. Minkäänlaista hidastumista ei ole havaittavissa kirkosta eroamisessa. Tämä tahti pitää kirkon puolustuskannalla ja pakottaa kirkon leikkaamaan toimintaansa ja vähentämään helkilökuntaansa. Kun valtio ja kirkko ei suostu erottamaan kirkkoa ja valtiota toisistaan, niin kansa on ottamassa tehtävän omakseen ja laittamassa kirkon siihen marginaaliin johon se kuuluu.

    • Varsin tavanomainen vuosi näyttää olevan tiedossa. Uutisarvo siitä, että ihmiset käyttäytyvät tavanomaisesti, on nolla tai ehkä jopa negatiivinen.

      • suunta on selvä

        Hienoa, kun jo tavanomaisena ja normaalina pidetään kirkon prosenttiyksikön väestöosuusmenetystä per vuosi. Todellakin se on normaalia ja tervejärkistä, kun valheella ratsastava ja rahastava ihmistenhuijari lipsuu kohti lopullista irrottamista valtion kyljestä imemästä yhteiskunnan varoja.


      • lehdistöön
        suunta on selvä kirjoitti:

        Hienoa, kun jo tavanomaisena ja normaalina pidetään kirkon prosenttiyksikön väestöosuusmenetystä per vuosi. Todellakin se on normaalia ja tervejärkistä, kun valheella ratsastava ja rahastava ihmistenhuijari lipsuu kohti lopullista irrottamista valtion kyljestä imemästä yhteiskunnan varoja.

        lehdetkin voisi uutisoida tästä kehityksestä vähän paremmin. ja ottaisivat tarpeeksi kriittisesti ne kirkon horinat liittyneiden määristä. tohon vielä lisänä otsikot kun paavalin ja kallion srk:t tippuu alle 50% ilman kirkon "niin niin mutta kun me ollaan kivoja ja liittyneitäkin oli ja me tehdään kaikkea hauskaa eikä olla yhtään vanhoillisia ja tasa-arvovastaisia "-puolustuspuheita.


      • 8975

        Ei tässä tapauksessa ehkä kuitenkaan. Taitaa olla ihan sama mikä alkuvuoden tahti on ollut niin vuoden lopussa nähdään tuhansien eroaalto. Ihan sama minkälaisia ennakkotietoja uutisoidaan, niin eroaalto vuoden loppuun tulee silti.


    • kgt687

      Loppuvuoteen saadaan vetoapua ainakin eduskunnan tasa-arvoisen avioliittolakialoitteen käsittelystä ja seurakuntavaaleista.

    • Peili

      Tiedotteen paikka mielestäni. Vuoden aikana ei kohun kohua tai mitään Räsäsen kommentteihin verrattavaa, ja eroamiset jatkuvat tasaisena.

      Oikein mukava tendi. Voidaanko puhua kansallisharrastuksesta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      18
      4371
    2. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      503
      2380
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      142
      1941
    4. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      16
      1530
    5. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      77
      1525
    6. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      159
      1483
    7. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      10
      921
    8. Olisitko maailmani?

      Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik
      Ikävä
      34
      798
    9. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      65
      778
    10. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      106
      777
    Aihe