Papillon

jögers

Onko Papillon mielestänne klassikko?

5

707

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suomalainen

      Ei siitä sen enempää tarvitse sanoa että mahtava elokuva ja klassikko se kyllä on.

    • Raquel

      ...on hyvä leffa ja mielestäni täyttää klassikolle asetetut määritelmät.
      Oletteko muuten huomanneet, että elokuvasta tulee "helpommin" klassikko, jos sen käsikirjoitus pohjautuu johonkin romaaniin. Tämä on niin luonnollinen juttu, ettei tule ajatelleeksi, mutta sekä kirja että elokuva saavat vetoapua toisilleen. "Love story", "Tarun sormusten Herrasta", "Papillon", "Rebekka"...näitä riittää pilvin pimein.

      Sitten esimerkki "bestslleristä", jonka pohjalta kyhätty elokuva ei ole klassikko: "Valley of the dolls".

      • minä

        Voin kyllä sanoa että KIRJA on miljoona kertaa parempi kuin elokuva. Kirjassa selviää Henri Charrieren luonne paljon paremmin ja hänet oppii tuntemaan kirjaa lukiessa. Elokuva on niiiin pieni osa koko tarinaa että minusta koko elokuvaa ei olisi pitänyt edes tehdä koska se on niin kaukana totuudesta. Lukekaa Vanki nimeltä papillon ja jatko-osa banco.


      • Johnny
        minä kirjoitti:

        Voin kyllä sanoa että KIRJA on miljoona kertaa parempi kuin elokuva. Kirjassa selviää Henri Charrieren luonne paljon paremmin ja hänet oppii tuntemaan kirjaa lukiessa. Elokuva on niiiin pieni osa koko tarinaa että minusta koko elokuvaa ei olisi pitänyt edes tehdä koska se on niin kaukana totuudesta. Lukekaa Vanki nimeltä papillon ja jatko-osa banco.

        Joo,kyllä leffakin on hyvä,mutta totta on että kirja on parempi,mutta toisaalta,kirja on niin laaja että kaikki ei varmaan olisikaan sopinut leffaan.Steve McQueen oli musta osaan sopiva samoin Dustin Hoffman petos ja väärentäjäkaverina oli loistava.Papillonin jatko-osasta Banco-kaikki pelissä(niinkuin oikea suomennus kuuluu)en enää oikeen pitänyt,siinä ratsastettiin aika paljon Papillonin tuomalla maineella.


    • The_Outsider

      Totta kai se on klassikko, sehän on papillon!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      3
      2711
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2511
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      4
      2239
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      44
      1855
    5. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1433
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1423
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      176
      1155
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      101
      1134
    9. Persu ajoi autoa

      Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1
      Perussuomalaiset
      20
      1043
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      81
      938
    Aihe