Kysymys sijoitustietäjille:)

LAdy78

Hei!

Onnekkaiden sattumien myötä jäi "irtorahaa" reilut 6000 euroa. Mieluummin tietysti sijoitan sen, kuin annan maata tilillä ja haihtua taivaa tuuliin (rahalla on sellainen ikävä taipumus). Pienen perehtymisen jälkeen olen suunnitellut seuraavaa:

3000 € yhdistelmärahastoon esim. OP -Pirkka
1500 € osakerahastoon esim. OP -Arvo Osake
1500 € johonkin muuhun osakerahastoon (ei trendi-rahastoihin, vaan maltillisempaan)

Yhdistelmärahastossa rahat olisivat säästössä n. 3 vuotta, osakerahastossa 5 vuotta. Tämän ajattelin siksi, että tuo riski tasaantuisi.

Mitä mieltä olette? Kannattaako rahat hajauttaa useampaan osakerahastoon? Entä yhdistelmärahastot; pitäisikö niihinkin rahat jakaa esim. kahden vaihtoehtodn välille?

Löytyisikö muita sijoitusvinkkejä? Suuren suuri tuottokaan ei ole niin tärkeä kuin kohtuullisen pieni riski.

14

3928

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokeillut

      jos haluat pääomasi turvata niin täysin riskitön on korkotalletus, jos inflaatiota ei oteta huomioon.rahastojen tuotto on ihan tuurin kauppaa, ja hoitajat täysin vastuuttomia tuotosta. itse kokeilin 4v yhtä rahastoa ei säilynyt kaikki pääoma, jouduin kuitenkin lunastamaan, sen pois rahantarpeessa.

      • Hector Cuper

        Merkkaa OKOn tulevaa korko käytävä lainaa. Siinä saat 4 % korkoa koko summalle, kun 6 kk euribor pysyy ennalta määritetyssä käytävässä. Käytävä laajenee sijoitusajan pidetessä 2,85 % - 4,35 % (siis taso minkä alla euriborin on pysyttävä että saat ko. päiville 4 % koron). Laina on tietenkin pääomaturvattu.


    • lady58

      hei

      Vaihtoehtosi tuntuivat hyviltä. Tosin kertamerkinnässä päivän kurssilla on suuri merkitys. Kannattaisi ehkä miettiä jatkuvaa rahastosijoittamista, esim. 200 euroa/kk niin kauan kun irtovarasi riittävät. Näin riski pienenee entisestään.

      Op Focus on myös hyvä vaihtoehto.

    • pörssipeto

      Osakkeisiin suoraan. Voitat jo kuluissa ja saat osinkoina min. 10% tuotot.

    • vanha

      Niin tuossa "korko käytävä" sijoutus, yleensä tämäntapaiset on laadittu niin että LOPULLINEN tuotto ei ole kummoinenkaan.
      Toiseksi siinä luvattiin että on vakuus, sitäkään en todella usko että olisi 100 % vakuus.

      Ja olen katsellut niitä sijoutusneuvojia, yksi asuu seinän takanakin, niin eivät kovin hyvin pärjäile. Ihmettelen kovasti kun osaavat sijoittaa muiden rahoja, mutta eivät omiaan.

      Niin parasta on 100 % turvallisuus, näin on.

      Sijoittaisin sinuna aivan tavalliselle 6 kk tai korkeintaan 12 kk tilille aivan tavalliseen pankkiin. Näin jos et niitä todella tarvitse.
      Ja kysy tarjousta op ja säästöpankista ainakin.
      MUTTA anteeks vaan, noin pieni summa kannatta kyllä pitää aivan tavallisella tilillä, ties vaika jossain saisi jotain laskunmaksuetuja jos oot yli 26 v.

      Ja kun aloitin.
      Usein tulee sittenkin jotain menoja, rahan ulosotto kesken sopimuksen maksaa.
      Muista silti olla säästäväinen, aina se raha on paljon arvokkaampi kuin joku tavara.

      • The Bank

        Korko käytävässä ja lähes kaikissa vähittäissijoittajille myytävissä osakeindeksilainoissa tms on pääomaturva, joka takaa että sijoittaja saa vähintään lainan nimellispääoman takaisin eräpäivänä. Ainoa minkä voit hävitä on 5 vuoden korot.

        Osakeindeksilainojen osallistumisaste on yleensä vähintään 100 % eli indeksin tuoton saat itsellesi sellaisenaan.

        Kaikkiin lainoihin kohdistuu toku liikkeellelaskijariski eli pankki voi mennä konkkaan, mutta silloin ei kannata tehdä edes talletusta.


      • vanha
        The Bank kirjoitti:

        Korko käytävässä ja lähes kaikissa vähittäissijoittajille myytävissä osakeindeksilainoissa tms on pääomaturva, joka takaa että sijoittaja saa vähintään lainan nimellispääoman takaisin eräpäivänä. Ainoa minkä voit hävitä on 5 vuoden korot.

        Osakeindeksilainojen osallistumisaste on yleensä vähintään 100 % eli indeksin tuoton saat itsellesi sellaisenaan.

        Kaikkiin lainoihin kohdistuu toku liikkeellelaskijariski eli pankki voi mennä konkkaan, mutta silloin ei kannata tehdä edes talletusta.

        Kaikkiin lainoihin kohdistuu toku liikkeellelaskijariski eli pankki voi mennä konkkaan, mutta silloin ei kannata tehdä edes talletusta.


      • The Bank
        vanha kirjoitti:

        Kaikkiin lainoihin kohdistuu toku liikkeellelaskijariski eli pankki voi mennä konkkaan, mutta silloin ei kannata tehdä edes talletusta.

        Mitenkään OPta tai muita pankkeja kannattamatta, et kai oikeasti usko että pankki päästää täysin omistaman tytäryhtiön konkurssiin? Lisäksi mainitsemistasi yhtiöistä OKO ei omista kuin 15 % OP-Henkivakuutuksesta. Osuuspankkilaki muistaakseni velvoittaa osuuspankkeja auttamaan toista osuuspankkia kriisitilanteessa, joten skenaariosi olisi mahdollinen vain OP-Ryhmän romahduksen yhteydessä. Voitko kertoa jonkun asian joka viittaa tähän.

        Vähittäissijoittajille markkinoiduissa osakeindeksi tai "korkokäytävä" tyyppisissä lainoissa on aina 100 % pääomaturva. Toki tappiolle voi jäädä jos merkkaa ns. plus/vipuvaihtoehtoa, jolloin voi menettää 100 % päälle maksetun ylikurssin, esim. 10 tai 8 %.

        Tulosta on tullut sen verran että omistan velattoman kaksion Kalliossa. Ihan kohtuullisesti reilun kahden vuoden työuran jälkeen.


    • Sijoittaja

      6000 EUR on sen verran vähän, että
      ei kannata juuri hajauttaa useampaan
      rahastoon. Voit juuri ja juuri sijoittaa
      osakkeisiin 5 vuoden horisontilla, saisi
      mielummin olla pidempi aika 5-10 vuotta.

      Yhdistelmärahastot on karvalakkikansan
      huijausta. Miinusta tulee huonoina vuosina
      ja hyvinä vuosina ei taas tule tuottoa
      niin paljon kuin perusindeksirahastossa.

      Jos riskinsietokykysi riittää 5 vuoden
      osakesijoitukseen, osta suoraan HEX25
      indeksiosuutta vaikka neljässä eri erässä
      3 kuukauden välein. Tässä on kaikkein pienimmät
      kulut ja saat osinkoakin jonkin verran.

      Jos riskiä et kestä kovin paljon, niin
      osta mielummin suoraan vaikka Aktian,
      OP tai kuntarahoituksen 5 vuoden obligaatioita.

      Näissä tosin tuotto-odotus on aika pieni
      tällä hetkellä 3-3,5 % vuosi. Saman verran
      osinkoa saat HEX25 indeksiosuudesta, joka
      olisi oma valintani tuolla rahasummalla.

      t, sijoittaja

      • galle

        Näissä tosin tuotto-odotus on aika pieni
        tällä hetkellä 3-3,5 % vuosi. Saman verran
        osinkoa saat HEX25 indeksiosuudesta, joka
        olisi oma valintani tuolla rahasummalla.
        --------------
        Ja jos kuten ennenkin korkokanta nousee, esim. 5-6 % niin on sitä kiva odotella muutoma vuosi jotta sitten voisi sijoittaa viisaasti.

        Totuus lienee että tavallisista sijoittajista 60 % ei pahemmin voita, mutta monia yöunia menettää.
        Moni on sijoittaja joka ei pärjäisi jos ei työssä kävisi.


      • pekka

        Perustelisitko miksei 6000e:n pääomalla kannata hajauttaa useampaan rahastoon?


    • vanha

      Radiossa tuli ohjelma kuinka suuret rahamassat on 55 vuotiailla ja vanhemmilla, mutta sijoutusneuvojien ei kannata niitä toivoa.

      Seuraava nuorempi sukupolvi on paljon herkkäuskoisempi, jos rahat menee niin uskovat että olivat liian hätäisiä ja yrittävät uudelleen.

      vanha kansa tietää että pankki on vain korvien välissä ja toinen pankki hartioiden välissä.
      tasainen ja turvallinen on parasta, koska totuus on että nykyään vain 30 % sijoituksista tuottaa ja 10 % hyvin.
      On aika vähän niitä joilla menee kymmeniä vuosia hyvin, tärkeintä vanhoille on että menee koko elämä hyvin.

    • Jamppa

      On paljon kysymys riskinsietokyvystäsi, joka tarkoittaa ettet menetä yöuniasi jos kurssi notkahtaa puoleksi vuodeksi.

      Mietippä seuraavaa:

      1000 euroa venäjään, jossa tuotta voi olla 50-100% vuodessa.

      Sitten esim. Johonkin esim. Highyield lainaan 1000 e jossa tuotto on jotain 10-15 % Tällä hetkellä

      Rahastoon joka hajauttaa vähintään eurooppaan tai miksei koko maailmaan. Suomi on hieman pieni 5 vuoden tähätämiellä tai sitten ei. Itse päätät. Tuotto jotain 20 %

      Loput lyhyen koron rahastoon ja sijoitat vuodenpääsät lisää jos maailmantalous suopi.

      Näin tuottoprosentti nouseepi yli 10:een suhteellisen riskittömällä vaihtoehdolla.

      Ota huomioon että miäli alkaa näyttäpahalta niin rahaston voi tietenki lunastaa vaikka seuravana päivänä. Rahastojenhan arvot saattavat laskea mutta ei nollaan. 30 prosentin lasku on ja aika kova lasku

      Monet yksityiset pankkiiriliikkeet ovat usein parempia kuin suurten pankkien mutta toki niissäkin hyviä löytyy.

      Vertailla voit jos et vielä tiedä:

      www.morningstar.fi

      • Jamppa

        Tuottoprosentit ovat vuotuista tuottoa ( yleensä )


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      646
      7936
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      466
      2220
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      229
      2124
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      1696
    5. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1229
    6. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1218
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      99
      1103
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      834
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      55
      751
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      727
    Aihe