Pihassa siis yli 50 vuotta vanha pihlaja joka kaadettiin pois pihaa varjostamasta. Nyt paikalla valtava kanto. Kaivettiin maat pois kannon ympäriltä ja juuret katkottiin (oli muuten ihan reittä vahvoja juuria kun itse puukin oli noin 20m korkea)muttta kanto ei hievahda mihinkään. Onko pihlajalla siis suoraan maahan alaspäin menevä pääjuuri noiden lähellä pintaa olevien juurien lisäksi?
Vastaukset 3
- kannonkaivaja
Minun käsittääkseni pihlajalla ei ole tuota pääjuurta vaan useampi paksu, maanpinnan suuntaisesti menevä juuri. Toki myös muutama alaspäin meneväkin juuri on mutta suurin osa maanpinnan mukaisesti meneviä
- huijaa...
Piirrä vanha aarrekartta, lapset kaivaa kannon pois aarteen päältä.
- jajuuretmukaan
Tossa vähän pihlajasta http://www.helsinki.fi/metsatieteet/arboretum/puulajit/sorbus_aucuparia.html eli pääjuuri voi hyvinkin olla olemassa vaikkakin sivusuuntaiset juuret ovatkin pihlajalle ominaiset - sen huomaa kesän kuivien jaksojen kautta - pihlaja on ensimmäinen puu, joka käpristelee lehtensä kuivuuden takia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 861363
- 721204
- 791071
- 95889
Jasmin vauhdissa
Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois264861- 30790
- 49767
- 78708
- 55693
- 44622