Minulla on ollut jo jonkin aikaa vaikeuksia hallita vihaa. Hermostuessa tulee monesti hajotettua paikkoja ja heiteltyä esineitä. Esim tässä ihan vähän aikaa sitten tuli hajotettua ikkuna lyömällä se nyrkillä paskaks. Saatan hermostua ihan pienestäkin. Esimerkisi hermostuin yhdessä pelissä ja heitin ohjaimen täysiä telkkaria päin. No telkkari meni tietysti ihan hajalle joten sekin tuli pari sataa maksamaa. Ei tässä muuta ongelmaa paitsi että tää jatkuva hajottelu tulee helvetin kalliiksi. Nii mietin vaan onko tää ihan tervettä vai pitäisikö hakea apua ongelmiin?
En pysty hallitsemaan vihaa
sekopää
2303
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ainakin on se hyvä, että jos hajota omia tavaroitasi ja et kohdista vihaa henkilöihin ja luontokappaleisiin. Kyllä siitä nolo ja tappiomielikin itselle tulee, kun ei pysty hallitsemaan käytöstään ja kanavoimaan tunnettaan fiksusti.
Sinulla on paljon patoutunutta vihaa, ja helposti läikkyy yli ja itsehillintäsi on heikko. Kyllä vihan kanavoimistakin voi opiskella.
On järkevää ja fiksua tunnistaa ongelmansa ja hakea siihen apua.
Älä ainakaan elämääsi pillereillä pilaa. Kannattaa ehkä miettiä minkä takia ota elämän niin vakavasti, että peleistäkin suutut. Eihän sellainen ole varmasti mitenkään nautinnollista ajanvietettä.